Maminko, čekám na tebe

Marie, matka dvou dospívajících dcer, marně toužila po třetím dítěti. Když potkala mladou ženu, která se ocitla v těžké životní situaci a o svou několikadenní Aničku se nebyla schopná postarat, zajistila jí odbornou pomoc.

Všemu navzdory se však matka své Aničky brzo vzdala.

Holčička byla umístěna do Dětského centra při Fakultní Thomayerově nemocnici a nabídnuta k adopci. Paní Marie v té době shodou okolností měnila zaměstnání a nastoupila právě do centra. Zde se opět setkala s malou Aničkou.

Brzo se právě ona stala její novou maminkou. Dnes je z Aničky šikovná a spokojená školačka, která dobře zná i příběh, jak se její maminky vyměnily.

Co čeká miminka v „kojeňáku“?

Víte, kde se ocitnou miminka, která odloží jejich maminky do baby boxu? Kam jsou umístěny děti, které jsou týrané nebo opuštěné? A co děti s vážným hendikepem, které rodiče doma nechtějí nebo se o ně nemohou postarat?

V Praze se jejich novým domovem stává zpravidla Dětské centrum v Krči, které provozuje Fakultní Thomayerova nemocnice s poliklinikou. V povědomí lidí se udržel starší název „Kojenecký ústav“. O opuštěné děti tam pečují se skutečnou láskou. Na mámu děti ale nadále čekají.

Dětské centrum neslo původně název Nemocnice a útulek spolku Československé ochrany matek a dětí a později Kojenecký ústav. Funguje již od listopadu 1922 v prostorách krásné secesní budovy připomínající zámeček, k níž patří pět hektarů udržovaného parku, který mají děti plně k dispozici.

Atmosféra domova

Do dětského centra přicházejí děti ve věku od narození do tří let. Jsou ale i výjimky zejména v případě sourozenců, kdy se starší dítě nechává s mladším.

O děti se stará až sto zaměstnanců, mezi nimiž se najdou zejména dětské sestry, ale také pediatři, psycholog, fyzioterapeut, speciální pedagog, dietní sestry nebo sociální pracovnice. Žije se tu v rodinných buňkách, kde jsou společně děti různého věku tak, aby byla co nejvíce navozena atmosféra skutečného domova a sourozeneckých vztahů.

Všichni pro děti připravují pestrý program, ve kterém nechybí například muzikoterapie nebo dramatický kroužek. Děti jezdí také pravidelně do přírody.

I vy můžete být tetička nebo strýček

Stálým zaměstnancům pomáhá řada dobrovolníků. Každý dobrovolník dochází do Dětského centra jednou týdně a věnuje se jednomu „svému“ dítěti, jako teta, strejda nebo babička… Vezme je na procházku, hraje si s ním. Zájem veřejnosti o takovou pomoc je nebývale velký. Dobrovolníci však musí projít výcvikem a podrobit se psychologickému vyšetření.

Kdo tu bydlí?

Rok co rok projde Dětským centrem 150 až 170 dětí. Celková kapacita centra je 140 míst pro děti a jedenáct míst pro matky, případně osoby, kterým mají být děti svěřeny do péče. Přijímá děti a maminky nejen z hlavního města, ale i z jiných koutů republiky, jsou-li k tomu závažné důvody (například přijme matku, která chce před svou rodinou zatajit porod).

Objevují se zde i děti bezdomovců, cizinců, děti nalezené nebo s drogovou anamnézou rodičů. Tyto děti jsou bývají ohroženy infekčními chorobami (žloutenky, pohlavní choroby…) a bývají výrazně dráždivé, protože po porodu, kdy se přeruší kontakt s drogou, kterou matka užívala, prožívají vlastně abstinenční syndrom. Později se některé děti vracejí ke svým maminkám, které úspěšně prošly terapií či odvykací kúrou.

Do nového domova

Cílem Dětského centra je vyřešit osud dětí během pobytu v zařízení tak, aby již nemusely být přeloženy do dalšího neznámého prostředí. I proto odchází do dětského domova pouze minimum dětí. Naopak až 80 dětí ročně nalezne nový domov u adoptivních rodičů. Délka procesu adopce závisí na tom, zda je dítě právně volné. V případě, že těhotná žena dá svolení k adopci dítěte ještě před porodem, může se nakonec podařit celý proces uzavřít během několika málo měsíců.

Podpora rodičů

V centru naleznou pomoc i rodiče – jak biologičtí, tak ti adoptivní nebo pěstouni. Rodiče se tu mohou učit pečovat o dítě s hendikepem, pomocnou ruku dostane vyléčená drogově závislá matka při návratu do normálního života, v péči o dítě se zde zacvičují adoptivní rodiče nebo pěstouni, uchýlit se sem může matka, která chce utajit svůj porod. Pro tento účel je Dětské centrum vybaveno speciálními zácvikovými pokoji, bytem 1+1 a garsoniérou.

Příběhů se šťastným koncem je zde mnoho, přesto je stále řada dětí, která na šťastný konec toho svého příběhu teprve čeká.

Na příběhy z kojeneckého ústavu se můžete těšit již zítra.

Uvažujete o pomoci Dětskému centru

Dětské centrum nepotřebuje pouze pomoc v podobě péče o děti. Jako jiná zařízení tohoto typu se potýká s nedostatkem vybavení.

Co aktuálně Dětské centrum potřebuje?

  • Kočárky pro dvojčata
  • Peřinky a polštáře
  • Barevné povlečení
  • Froté osušky
  • Ručníky
  • Tetra osušky
  • Bryndáky
  • Vlhké ubrousky

To vše je možné kdykoli do Dětského centra při FTNsP přinést, a tím významně pomoci jak dětem, tak zaměstnancům.

Dětské centrum samozřejmě uvítá i pomoc finanční. Okna potřebují nutně renovaci a část areálu čeká rekonstrukce v řádech milionů. Za vaši podporu budeme velice rádi. A kam můžete zasílat finanční příspěvky? Nadační fond Dětský úsměv, číslo účtu 572187093/0300 (ČSOB Praha).

Kontakt na Dětské centrum při FTNsP:
Sulická 120, Praha 4 Krč
tel.: 241 715 252 – 3, 241 714 764
primářka jaroslava.lukesova@ftn.cz

Zdroj: TZ

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist