Mám syndrom polycystických ovarií?

Žít se syndromem polycystických ovarií znamená pro každou ženu něco trochu jiného. Především proto, že příznaky této nemoci se mohou vyskytovat u různých žen v různé míře a zároveň se jejich intenzita může měnit s věkem. Poznat, že se potýkáme s touto nemocí, nemusí být příliš složité. Je ale nutné se zdravotními potížemi navštívit lékaře.

Hlavní příznaky

Diagnostikovat syndrom polycystických ovarií lze už podle problémů, které přivádějí nemocnou k lékaři. Hlavním symptomem je nepravidelná menstruace, způsobená nejčastěji tzv. anovulačními cykly. To znamená takovými menstruačními cykly, při kterých nedochází k ovulaci (uvolnění zralého vajíčka z vaječníků). Tento stav bývá spojen s problematickým otěhotněním. Dalším příznakem je zvýšená hladina mužských pohlavních hormonů (androgenů), které mohou být odpovědné za příznaky jako zvýšené ochlupení nebo akné.

S příznaky ihned k lékaři

Na prvním místě je třeba vyhledat odbornou pomoc, ať už v podobě gynekologa, nebo praktického lékaře, který vás případně odkáže ke specialistovi. Je nutné, abyste se svým lékařem mluvila zcela otevřeně a vylíčila mu všechny obtíže. Jen tak totiž může lékař správně diagnostikovat a posléze léčit vaši nemoc. K potvrzení diagnózy syndromu polycystických ovarií použije lékař ultrazvuk a krevní vyšetření, především stanovení hladiny mužských pohlavních hormonů.

Účinná léčba existuje

Pokud u vás lékař skutečně toto onemocnění diagnostikuje, vězte, že je dostatek účinných léčebných prostředků. Kromě velkého množství farmakologické terapie (antikoncepční přípravky, léky ovlivňující hladinu inzulinu a krevních tuků atd.) je tu mnoho nefarmakologických prostředků, které pomohou zbavit se nepříjemných příznaků spojených s touto chorobou.

Léčba musí být komplexní

Je důležité mít na paměti, že léčba syndromu polycystických ovarií má být „celotělová“, což znamená, že spolu s předepsanými léky je třeba také pozměnit životní styl. Požádejte svého lékaře o radu ohledně výživy a diety. Právě snížení váhy o 5 až 10 procent má totiž výrazný vliv na zmírnění obtíží. Pokud pacientka správně dodržuje nařízení lékaře, syndrom polycystických ovarií prakticky nemusí omezovat její život.

Zdroj:
www.verity-pcos.org.uk
www.uptodate.com
www.endokrinni-system.cz
www.meditorial.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist