Malé lásky: Porody v rukách lékařů. Skutečně to tak ženy chtějí?

TV Nova v podzimním vysílacím schématu sází na dokument Malé lásky. Cílem štábu bylo probudit konstruktivní diskuzi o porodnictví. Co se dá říct o prvním dílu?

male-lasky_23-1-1100x618.jpg Zdroj: TV Nova

Porody jako hlavní téma televizního pořadu není nic nového. V živé paměti jistě ještě máme pořad Čtyři v tom (2013) nebo jeden díl dokumentární série Český žurnál – Pět zrození (2015). Čtyři v tom byly čistá reality show, která se zaměřila na zobrazení rozdílného přístupu k těhotenství a porodu z pohledu jednotlivých nastávajících maminek a sledovala je i v době těhotenství. Dokument Pět zrození Eriky Hníkové sledoval porody v relativně krátkém časovém úseku v jedné porodnici očima novopečených rodičů, lékařů a porodních asistentek a zachytil odlišné přístupy k zvládání porodní situace. A ukázal porod v české porodnici jako zážitek plný stresu pasivity a despektu. A jak jsou na tom Malé lásky? Jakou cestu urazilo české porodnictví za dva roky?

Malé lásky se stejně jako Pět zrození natáčely v jedné porodnici, ale rozdíl je v tom, že po celém oddělení bylo rozmístěno 35 kamer, které nepřetržitě po dobu natáčení snímaly dění před objektivem, takže personál i rodičky rychle zapomenuli, že tam nějaké kamery jsou a úplně normálně mezi sebou komunikovali, jako kdyby tam nebyly. To, jak tedy pořad vypadá, je hlavně zásluha střihače. A pokud se na to podíváme z hlediska TV Nova, tak v prvním díle odvedl velmi dobrou práci. Je tam vše, co divák této mainstreamové televize vyžaduje – slzy štěstí, lásky, smíchu, trocha napětí a špetka kontroverze. A velkým tahákem je také přitažlivé nemocniční prostředí a především intimita okamžiku zrození.

První díl ukázal, jak vypadá většina porodů ve většině českých porodnic – medikamentózní úleva od bolesti, řízené tlačení, poloha vleže a na zádech a pasivní ženy a personál svázaný spoustou předpisů a rutinních postupů. Ukázal, jak jsou ženy stále vnímány pouze jako „nosičky dětí“, které se z nich musí dostat ven. Právě tento přístup se setkal s velkou kritikou z řad komerčních porodních asistentek a žen, které by rády rodily „jinak“.

Čtěte také:

„Je hrozné, jak se mrzačí krásný a přirozený porod v neuvěřitelné utrpení, ze kterého člověka vysvobodí jen medicína léky či rajským plynem a ještě se to díky takovým pořadům vysílá v televizi a tím se tvoří obraz, že tohle je NORMÁLNÍ! Není! Žena, pokud se ji vytvoří podmínky, je schopna prožít nádherný porod bez lékařských a zásahů a bez bolesti!?! Proč se nerodí dokumenty o normálních porodech místo takovéhoto lékařského „znásilnění“, hodnotí jedna z divaček pořad na jeho facebooku.

Vznikl dokonce celý facebookový blog – Malé lásky – s komentářem, kde jeho anonymní autorka začala reagovat na jednotlivé díly, popisuje, jak by to ideálně mělo být. Co mělo být jinak. „Bohužel se stalo, co jsem očekávala – všechny ženy rodily v té nejméně vhodné poloze, která pro porod existuje. A to na porodním křesle za x stovek tisíc. Přitom by kolikrát byla lepší žíněnka jen za pár tisíc. Pokud rodíte na zádech / v pololeže, porodní cesty se zmenší o zhruba 30 %. A to je sakra velký rozdíl. Kostrč je totiž pohyblivá – a když se miminko dere na svět, kostrč uhne dozadu a tím zvětší prostor v porodních cestách. Pokud si na kostrči sedíte, nikam neuhne a miminku překáží.“ Za blogem stojí porodní dula Jana Rošlapilová, která je i autorkou výše uvedeného hodnocení pořadu.

Ale převládají hlavně pozitivní reakce. Bylo to dojemné a krásné. Poplakala jsem si, zavzpomínala si na vlastní porod, tak pořad vnímá většina divaček. „Dojemné, krásné. Vzpomněla jsem si na své dva porody za totality. Bohužel, nebyl ani tak laskavý a ohleduplný personál, ani ty veškeré pomoci a vymoženosti. A tatínek u porodu, úplný zákaz. Děti jsme ukazovaly přes okno ze čtvrtého patra, neboť ani návštěvy nebyly. Dnes je to úplně o něčem jiném a já jen tiše závidím.“

Je jasné, že právě střih skutečný průběh může účelově zkreslit, a tak nelze říct, zda to, jak porod proběhl, bylo přáním jednotlivých žen, nebo šlo o nevyhnutelné zásahy.

„Porod je velmi individuální záležitost a nikdy předem nevíme, jak bude probíhat. Abyste však měly z porodu co nejlepší zážitek, doporučuji věnovat dostatečnou pozornost předporodní přípravě, výběru porodnice a při porodu se chovat jako klientky. Veškeré zákroky si nechte vysvětlit tak, abyste jim rozuměly, a to včetně možných nežádoucích účinků,“ říká dula Anna Vršník.

Každopádně je ještě brzo po prvním díle soudit, jaký přínos bude tato doku reality mít, ale určitě budeme další díly sledovat.

28.8.2017 3:44

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist