babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Výživa > První příkrmy > Lžičkou, nebo do ruky?
Lžičkou, nebo do ruky?
Přechod z mateřského mléka na příkrmy nemusí být stres. Stačí vědět, jak na to.
Mám ho krmit, nebo ho nechat, ať se nají sám? Jsem nerozhodná a plná obav. Nevím, jak ten můj prcek může jíst. Zvládne to? Navíc chci, aby jedl zdravě a rád. Ale jak to zařídit?
Vysnila jsem si, že moje dítě bude jíst rádo, protože já jídlo miluji. Kolem sebe jsem viděla rodiče, kteří se trápili tím, že jejich dítě nechce jíst nebo na příkrmy přešli stylem „mlíčko už nebude, teď budeš jíst zeleninu“ a řádně vyhladovělé dítě dostávalo jednu lžičku mixovaného jídla za druhou. Hned jak bylo jídlo v puse, strčila mu tam maminka ještě dudlík nebo láhev s vodou, aby to nebylo možné vyplivnout. Navíc dítě sedělo v dětské židličce zakloněné dozadu, takže nemělo šanci s tím vůbec nic udělat.
Děsilo mě, že to budu muset dělat taky. Nechtěla jsem to tak. Chtěla jsem, aby moje dítě jíst chtělo. Je to přece přirozené, proč to tedy děti odmítají?
Jaké jsou možnosti?
Možnosti, jak miminko ochutná své první sousto, jsou v podstatě tři. Klasické příkrmy, metoda BLW nebo kombinace těchto dvou metod.
1. Lžičkou: klasické příkrmy
U nás je zvykem podávat dítěti mixované jídlo lžičkou. Začíná se obvykle jednodruhovou zeleninou. Postupně se přidávají další druhy zeleniny, ovoce a další potraviny. Z kašiček se přechází na kaše s kousky, které se postupně zvětšují, aby si na ně dítě zvykalo.
2. Do ruky: příkrmy metodou BLW
Při metodě BLW (z anglického Baby-Led Weaning neboli příkrmy řízené dítětem nebo také jídlo do ruky) se podává dítěti jídlo nakrájené na velké kousky. Ty jsou uvařeny tak, aby bylo miminko schopné vzít je do ručky a strčit do pusy. A možná trošku ožužlat, kousek ukousnout (i když ještě nemá zuby) a spolknout.
Dítě se učí nejprve kousat a pak polykat. Jídlo zkoumá, objevuje a taky si s ním hraje. Prcek jí úplně sám. Trénuje a rozvíjí si tím svůj mozek a díky tomu může mimo jiné začít dřív mluvit.
Ne, neříkám, že bude dítě chytřejší, než ty krmené lžičkou. Jen dostává mnohem více podnětů k procvičování a rozvoji. A nají se u toho i máma, protože nemusí krmit.
A jak to vypadá, když jí prcek sám? Mrkněte na toto video.
Co platí vždy?
Ať už zvolíte jakoukoliv z variant, obecná doporučení pro první jídla pro miminko jsou stejná. Veškeré potraviny, které miminku nabízím, jsou v té nejlepší možné kvalitě, podávané v následujícím pořadí:
- začínáme zeleninou (tepelně upravenou)
- pokračujeme ovocem (tepelně upravené nebo čerstvé, podle druhu)
- přidáváme obiloviny (veškeré dostupné jako jsou jáhly, rýže, amarant, pohanka, quinoa, žito, pšenice, ječmen, čirok, oves)
- zařazujeme bílkoviny v podobě luštěnin, masa, vaječného žloutku a kvalitní oleje (ty nejlepší jsou za studena lisované)
Věřím tomu, že to nejlepší, co můžu pro své dítě udělat, je pro něj doma uvařit ze základních potravin (viz odrážky výše). Nekupuji polotovary a nehledám zkratky. Čím blíže ke zdroji, tím je jídlo lepší.
Čím více je jídlo zpracované (např. instantní kaše, balené jídlo, dětské suchary a sušenky, balené šťávy a džusy), obsahuje méně živin a prospěšných látek a více těch naprosto nepotřebných, jako jsou konzervanty, přidané cukry a jiné přidané látky, které mohou zbytečně zatěžovat dětské trávení.
Jak se rozhodnout?
Většinu odstrašujících případů jsem viděla u rodin, kde krmil rodič lžičkou. Proto byla pro mě metoda BLW, která respektuje dítě, úplným vysvobozením. Věřila jsem, že je to jediná cesta, jak mít spokojené dítě, které rádo jí.
Až mnohem později jsem si uvědomila, že o vztahu k jídlu nerozhoduje, jestli dítě začíná mixovanou stravou nebo celými kousky. Mnohem důležitější je šťastná a spokojená maminka, pohoda u stolu a respekt k chutím, tempu a potřebám dítěte.
Ne uhnaná máma trávící půl dne v kuchyni, aby upekla, uvařila a nakrmila a pak stihla ještě vše ostatní okolo. Žádné nucení do jídla, do dojídání, co je na talíři nebo v misce, ale nechat na dítěti, jestli má hlad a chce jíst.
Vím, někdy je to těžké. Někdy je toho na nás mámy moc. A v tu chvíli se zastavte a řekněte si:
- Co by vám pomohlo, abyste se cítili lépe? A udělejte to!
- Co všechno „musíte“, protože…? A co by se dalo prostě nedělat, abyste měli pohodičku a víc času na sebe a svého prcka? A přestaňte to dělat.
Za pár let si nebudete pamatovat to, jestli bylo umyté nádobí nebo každý den dokonale uklizeno, ale to, jak jste se cítili. A to vnímá i vaše miminko.
Udělejte si to tak, jak to vyhovuje vám. Užijte si to!
Stejně jako ve všech otázkách týkajících se výchovy dětí ani u jídla neexistuje jediná správná cesta. Nehledejte ji. Udělejte si to tak, jak to vyhovuje vám i vašemu dítěti. Ať už v časování, snědeném množství nebo rozhodnutí, jestli krmí máma nebo jí prcek sám. Někomu může vyhovovat i kombinace, kdy se někdy krmí dítě samo a někdy krmí máma lžičkou.
Přeji vám krásné okamžiky při pozorování, jak vaše miminko objevuje svá první sousta.