Lze uchránit děti od prasečí chřipky?

Hrozí nákaza prasečí neboli mexickou chřipkou malým dětem? Můžeme se nákaze nějak ubránit? Má smysl se nechat očkovat? Otázky, které pronásledují mnoho rodičů. Přestože Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila pandemii prasečí chřipky, ze samotné nemoci není nutné mít zvláštní obavy. Vir totiž není obzvláště nebezpečný, ale má schopnost se nezvykle rychle šířit. Uvedl to mluvčí WHO Gregory Hartl.

Podle předsedy České vakcinologické společnosti ČLS JEP Romana Prymuly pandemie udeří i v České republice. Onemocnění může v případě lehkého průběhu organismus posílit, na druhou stranu při jakékoliv závažnější existující chorobě může být klinický průběh nemoci výrazně horší.

Jak se chřipce bránit?

Vytvářejme si přirozenou imunitu a odolnost. Neoslabujme svůj organismus kouřením či alkoholem, zdravě jezme a pravidelně sportujme nebo choďme na procházky. „Největší chybou by bylo, kdyby lidé do sebe teď začali cpát nakoupené léky proti virům,“ upozorňuje dr. Prymula a dodává: „V řadě případů nás přesto může chřipka nakazit.“

Určitě je dobré nepodceňovat klasická hygienická pravidla, která platí zejména pro těhotné a kojící ženy:

  •  dodržujte přísnou hygienu rukou: ruce si často myjte mýdlem v teplé vodě.
  •  při kýchání a kašlání si zakrývejte ústa a nos papírovým kapesníkem
  •  kapesník po použití okamžitě vyhoďte
  •  těhotné ženy by se pokud možno měly vyhýbat místům plných lidí
  •  při podezření na příznaky chřipky neprodleně navštivte ošetřujícího lékaře
  • Očkování dětí

Ministerstvo zdravotnictví sice proti sezónní chřipce radí zdravé děti očkovat, ale pediatři jsou opatrnější. Argumentují tím, že očkovat malé děti do věku pěti let není vhodné. Imunitní systém se jim teprve tvoří a vakcinace představuje pro organismus zátěž.

Výjimkou jsou děti se srdeční vadou, cukrovkou a oslabenou obranyschopností, kdy je očkování na zvážení lékaře.

Hlavní hygienik Michael Vít ale u zdravých dětí očkování proti sezónní chřipce doporučuje, vakcinace jsou schválené již pro děti od šesti měsíců.

S pediatry se shoduje v tom, že by na prvním místě měly být očkovány děti vážně nemocné, s oslabenou obranyschopností.

Proti prasečí chřipce zatím otestovaná dětská vakcína neexistuje.

„Pediatři spíše argumentují naplněným očkovacím kalendářem než nezralostí imunitního systému, ten je nad dva roky věku již v dobré kondici, v řadě zemí pediatři doporučují očkování již od zmíněných 6 měsíců. Spíše se jedná o zvyklostní přístup než reálná doporučení,“ upřesňuje profesor Prymula.

Vakcína bude

Ministerstvo zdravotnictví v těchto dnech podepisuje smlouvy na dodávku 2,5 milionu dávek vakcíny proti prasečí chřipce. Firmy Novartis a Glaxo Smith Kline dodají tyto „vakcíny pro dospělé“ na začátku prosince.

Kojenci zatím bez ochrany

Ve vývoji je také dětská vakcína proti prasečí chřipce. Podle Romana Prymuly už začaly studie bezpečnosti na dětech a do dvou měsíců by se mělo vědět, jak vakcína pro nejmenší funguje.

Léčba? Neznámá

Pokud by u dítěte propukla prasečí chřipka, není podle zkušeností z ciziny možné spolehnout se na běžně používaná antivirotika jako Tamiflu. Léky totiž mají řadu vedlejších účinků. Velká část školáků v Británii měla po tomto léku potíže: nevolnost, nespavost, noční můry či zvracení. „Tamiflu se skutečně nyní do 12 let kvůli nežádoucím příznakům nedoporučuje,“ upozorňuje profesor Prymula.

V Česku zatím lékaři nevědí, co radit, protože nemají dost informací, jak postupovat v léčbě prasečí chřipky u dětí.

Zatímco virus prasečí chřipky A(H1N1) se šíří rychle, ale není tak nebezpečný, ptačí virus A(H5N1) se šíří hůře, avšak úmrtnost na něj je vysoká. Pokud by viry zmutovaly, mohl by být další průběh prasečí chřipky vážnější.

Zdroj: iDnes, Novinky, E15, internet

23.11.2009 1:46 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist