babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Vaše tělo > Vyšetření v těhotenství > Lékařská péče v průběhu těhotenství
Lékařská péče v průběhu těhotenství
Poprvé navštíví těhotná žena svého gynekologa obvykle po vynechání do té doby pravidelných měsíčků. Je-li při této návštěvě těhotenství potvrzeno, začne zvát lékař ženu na pravidelné kontroly.
V rámci této péče probíhají opakovaná vyšetření zaměřená na matku i plod a těhotná žena má příležitost zeptat se na vše, co ji zajímá. Protože některé ženy bývají při návštěvách lékaře rozrušené, což je zcela normální, je dobré, když si své otázky připraví již doma.
Průvodce celým těhotenstvím a porodem
Předporodní péče je v České republice členěna do tří stupňů:
Základní je vždy vyšetření u obvodního gynekologa, kterého si žena může svobodně zvolit. Ten těhotnou pravidelně zve na kontroly do takzvané prenatální poradny. Vystavuje jí také těhotenskou průkazku.
Fyziologická, riziková a patologická těhotenství
Jako fyziologicky probíhající těhotenství bývá označováno takové, které probíhá zcela normálně a ani při rozhovoru s těhotnou a při jejím vyšetření nejsou nalezeny žádné odchylky od normy.
Pro ženy, u kterých se v těhotenství objevilo nějaké riziko, jsou určeny poradny fungující při gynekologicko-porodnických odděleních větších, dříve okresních, nemocnic. Jako rizikové těhotenství označujeme těhotenství, kde byl sice nějaký rizikový faktor zjištěn, ale těhotenství dosud probíhá normálně. Takových je zhruba 30 %.
Pro ženy, u nichž se v těhotenství objevily závažnější komplikace či rizika, jsou pak určeny poradny pro riziková a patologická těhotenství, které fungují při gynekologicko-porodnických odděleních největších nemocnic v rámci regionů, dříve krajů.
Jako patologické těhotenství je označován stav, kdy je již prokázán chorobný průběh těhotenství, který může vyústit v ohrožení či poškození těhotné ženy nebo jejího plodu. Patologických těhotenství je zhruba 10 %.
Smyslem předporodní péče je všeobecné zabezpečení těhotné ženy. Důraz je kladen zejména na předcházení komplikacím a stavům, které mohou ohrozit zdárný průběh těhotenství.
Čtěte také:
- Kolik ultrazvukových vyšetření vás čeká v těhotenství?
- Kouzla pro snazší porod a poporodní hojení
- Vaginální vyšetření v těhotenství a při porodu
Vyšetření v prenatální poradně
Kontroly v prenatální poradně mají svůj řád, který určuje gynekolog. U normálně probíhajícího těhotenství jsou v jeho první polovině obvykle jednou za 4–6 týdnů, ve druhé polovině se intervaly mezi jednotlivými návštěvami zkracují.
Měsíc před termínem porodu jsou pak 1× za týden.
Během těhotenství jsou prováděna mnohá vyšetření, která mají za úkol zjistit, zda jsou nastávající maminka i plod v pořádku. Základní je vyšetření gynekologické, vždy je kontrolován krevní tlak, zjišťována hmotnost těhotné a orientačně vyšetřena moč.
Opakovaně je odebírána krev. Cílem je především zjistit krevní skupinu a Rh-faktor těhotné, zhodnotit její krevní obraz a zjistit, zda těhotná neonemocněla některými infekčními nemocemi, které by mohly vyvíjející se plod poškodit nebo mu způsobit problémy po porodu.
V 16. týdnu těhotenství se také odebírá krev na vyšetření, které má vytipovat malou skupinu těhotných žen, jejichž plod by mohl být ohrožen vrozenou vývojovou vadou.
V 36. týdnu těhotenství by téměř každá těhotná měla mít proveden výtěr z pochvy. Podle jeho výsledku jsou pak v určitých případech během porodu preventivně podána antibiotika, aby byl novorozenec ochráněn před možnou nákazou.
Od 24. týdne mohou být poslouchány ozvy plodu (poslech srdce plodu). U normálně probíhajícího těhotenství je pak zhruba od 35. týdne natáčen takzvaný kardiotokograf (KTG, CTG). Je to záznam, na němž jsou dvě křivky. Horní označuje srdeční frekvenci plodu, podle dolní se hodnotí přítomnost či nepřítomnost děložních stahů (kontrakcí).
Každá těhotná žena by měla mít ve svém těhotenském průkazu záznam o vyšetření u svého praktického a zubního lékaře.