Kupovaná vs. vařená strava: Nejdůležitější jsou suroviny

Vařit jídlo doma nebo kupovat hotové příkrmy? To je to věčná otázka maminek, které chtějí pro své děti to nejlepší.

Možná vás to překvapí, ale to, jak budou naše děti v dospělosti zdravé, záleží až z 80% na zdravém životním stylu a samozřejmě i stravě v jejich raném věku. Jakési nutriční naprogramování jejich organismu totiž probíhá během prvních tří let života, právě tehdy můžeme svým dětem dát bohužel do vínku základy obezity, onemocnění cév a náchylnost k civilizačním chorobám. Právě proto bychom měli stále důkladněji přemýšlet o tom, co našim nejmenším strávníkům servírujeme na talíř, zda je jídlo dostatečně zdravé, vyvážené a v neposlední řadě také dobře připravené. Strava totiž není jen o tom, zaplácnout dítěti žaludek, aby nemělo hlad, ale naopak, to, jak své dítě stravujete od útlého věku, může mít velký vliv na jeho fyzický a také psychický vývoj. Mozek dítěte totiž roste nejrychleji v prvních dvou letech života, vzniká velké množství nervových drah, které se projevují novými kognitivními schopnostmi dítěte, jako je koordinace pohybu končetin, schopnost uchopit předmět, mluvení ale také schopnost pamatovat si slova a říkanky a podobně. A právě na vzniku těchto schopností, na tom, jak rychle se budou děti učit, má nepopiratelný vliv také strava.

Přemýšlejte už od začátku

Tuhou stravu začínají děti přijímat v kojeneckém věku mezi 4. a 6. měsícem a to bez ohledu na to, zda jsou kojené nebo krmené umělým mlékem. Jejich trávicí soustava je sv tomto období velice citlivá, proto je zapotřebí dbát na to, aby neobsahovala příliš cukrů, soli, nevhodných tuků, barviv a konzervantů. A naopak, aby v ní byl dostatek ovoce a zeleniny, vlákniny, bílkovin, nenasycených mastných kyselin a mléčných výrobků. Na správný vývoj mozku a jeho fungování mají vliv takové látky jako nenasycené mastné kyseliny, vitamíny skupiny B, železo, zinek, jód nebo bílkoviny. Tím, že dětem dopřejete vyvážené množství těchto látek ve stravě, umožníte jim správně a rychle se vyvíjet a objevovat stále nové a nové schopnosti. Jak ale zabezpečit, aby strava pro děti měla opravdu to, co pro svůj vývoj potřebují? Je lepší vařit doma nebo nakupovat hotové příkrmy?

Domácí strava

PRO: Domácí jídlo je domácí jídlo, říkáte si. A na jednu stranu je to samozřejmě pravda. Pro domácí stravu hovoří fakt, že si jídlo můžete připravit tak, aby vyhovovalo vašim malým strávníkům. Přesně totiž víte, kolik čeho jste do jídla přidali, nepotřebujete žádné konzervanty a zahušťovadla a děti dostávají pokrm čerstvý. Rozhodnutí se tedy může zdát jasné, ale vařit doma nemusí být zase tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.

PROTI: Budete se možná divit, ale jedním z největších překážek, na které můžete při vaření doma narazit, jsou suroviny. V běžných supermarketech dostanete možná na dokonalou a velkou zeleninu nebo ovoce, ovšem za krásu se musí platit. A tak je povětšinou tato zelenina rychlená a vykouzlená takzvaně na efekt, téměř bez vitamínů a prospěšných látek, které vaše dítě tolik potřebuj. A co si budeme povídat, také je často bez chuti. Druhou variantou jsou pak ovoce a zelenina, které mají nejlepší dny za sebou, jsou potlučené a nahnilé. Nic takového na talíř vašich dětí nepatří, ani když to sebelépe okrájíte. Bohužel ani dnes tak oblíbené farmářské trhy nemusejí být zárukou nejvyšší kvality, protože jednotliví prodejci neprocházejí přísnými kontrolami. Ideální variantou se tak mohou stát obchody se zdravou výživou a BIO potravinami, které ovšem nepatří k nejlevnějším. Dalším úskalím doma vařené stravy je kontaminace, která může vzniknout díky nedostatečné hygieně během přípravy, nedostatečné uvaření potravin nebo nesprávné skladování hotových pokrmů. Bakterie, které se tak do jídla dostanou, mohou citlivému trávicímu systému kojenců a batolat, způsobit nepříjemná průjmová onemocnění.

Běžné kupované příkrmy

PRO: Rychlou a jednoduchou variantou, zvláště pro rodiče malých nedočkavců, kteří musí mít jídlo na stole hned, jsou kupované skleničky s dětskými příkrmy. Jsou ihned po ruce a díky tomu, že procházejí sterilizací, jsou mikrobiologicky nezávadné. Další výhodou jsou kontroly obsahu sodíku, rtuti, olova nebo dusičnanů, které nesmějí přesáhnout určitou normu nařízenou Ministerstvem Zdravotnictví a předpisy Evropského společenství. Tyto kontroly dětských příkrmů jsou přísnější než u běžných potravin, masa, zeleniny a ovoce. A tak na rozdíl od doma připraveného jídla, přesně víme, kolik čeho takový příkrm obsahuje. Dalším faktem, který může hovořit pro hotové příkrmy jsou zajímavé chuťové kombinace, jež by nás při domácím vaření nemusely jen tak napadnout. A nakonec je to cena, která může být velice příznivá a mnohem nižší než u podomácku připraveného jídla.

PROTI: Všechno má ale i svá proti a právě nízká cena, která je pro mnoho maminek určující, může znamenat také nižší kvalitu. Na etiketách totiž sice nejdete složení výrobku, ale už ne to, odkud suroviny pocházejí a v jaké jsou kvalitě. To by mělo každou maminku přinejmenším donutit k pátrání, zda je ten či onen výrobek pro její dítě vhodný. Stejně tak by mělo být pro výběr příkrmů určující, jaká jsou v něm použita zahušťovadla, dochucovadla, poměr cukru a také soli. Výrazná chuť pokrmů, která často přebíjí přirozenou chuť ingrediencí, je pro malé strávníky sice příjemná, ale naprosto nevhodná. Může se totiž lehce stát nejen to, že začne trpět bolením bříška, ale také to, že do něj pak už nedostanete syrovou mrkev nebo jablko, protože zkrátka nebudou mít onu “umělou” chuť.

BIO příkrmy

PRO: Tou nejschůdnější variantou, která bude vyhovovat zaneprázdněným rodičům, netrpělivým jedlíkům i těm, kteří úzkostně dbají na zdravý životní styl, jsou dětské příkrmy v BIO kvalitě. tyto výrobky procházejí daleko přísnějšími kontrolami než běžné dětské příkrmy. Těmito kontrolami prochází nejen samotný hotový pokrm, ale také jednotlivé suroviny. Díky tomu, že jednotlivé suroviny nesmějí být jakkoli ošetřovány chemicky, jsou výživnější, obsahují více vitamínu C  také antioxidantů. Právě proto se například v zimním období, kdy mají ovoce a zelenina méně vitamínů, mohou stát tím nejlepším, co můžeme svým dětem dopřát. Jedním z takových kovaných BIO dětských příkrmů je značka HIPP. Německá značka dětských příkrmů se sama dlouhodobě zaobírá organickým zemědělstvím na té nejvyšší úrovni a proto si své dodavatele vybírá nejen podle toho, že jsou jejich produkty v BIO kvalitě, ale také podle toho, zda jej pěstují a zpracovávají podle zásad organického zemědělství.Tento způsob hospodaření se vyznačuje nejen tím, že nevyužívá naprosto žádnou chemii, a každý problém je zde řešen přírodní cestou, ale k práci na polích se například nevyužívají ani těžké stroje, které by půdu zbytečně zatížily. Na farmě firmy HIPP je například mrkev zbavována plevelu ručně, a díky tomu zůstává půda na polích zdravá, což se promítne samozřejmě do zeleniny, jež se v ní pěstuje. Z této farmy ale pochází pouze malé procento surovin, zbytek je pečlivě vybírán u pěstitelů po celém světě, kteří podléhají trojnásobně vyšší kontrole kvality, než je pro BIO pěstitele běžné. Než se sklenička s příkrmem dostane na pulty obchodů, projde až 260 různými kontrolami, odhalujícími i nejmenší zrnko pesticidů. Jedním z nadstandardů pro rodiče nakupující hotové příkrmy je také fakt, že podle čárového kódu na skleničce jsou dohledatelné jednotlivé suroviny ze kterých byl pokrm připraven. A proč je vlastně tak důležité jíst BIO a organické potraviny? Má to hned několik důvodů: Tyto potraviny mají výraznější a lepší chuť, obsahují vyšší množství vitamínů, minerálů a stopových prvků, které jsou důležité pro lidský organismus a zvláště v období vývoje jsou nenahraditelné. A v neposlední řadě neobsahují pesticidy, stopy chemikálií ani jiné škodlivé látky, které by se do nich mohly dostat z půdy.

PROTI: Jediným bodem, který by mohl některé maminky odradit, je cena BIO dětských příkrmů. Věřte ale, že v této ceně získáte daleko více než u levnějších produktů. A to nejen v přítomnosti, ale hlavně do budoucnosti vašich dětí.


Názory maminek

Tereza: Pro svého syna jsem nakupovala příkrmy ve skleničkách, protože doma vařené jídlo nechtěl ani za nic. To, jaký příkrm mu koupím, jsem rozhodovala podle obsahu surovin, množství pokrmu ve skleničce, ale také  samozřejmě podle ceny.

Michaela: Zpočátku jsem měla velké obavy z toho, co bude můj syn jíst. Když mi pediatrička řekla, ať se kupovaných příkrmů nebojím, že například v zimních měsících mohou být výživnější než doma vařené jídlo z nekvalitních surovin, už jsem se nerozmýšlela a první jídlo dávala synovi ze skleniček. Při výběru jsem se řídila hlavně tím, jak kvalitní je obsah a proto jsem se přikláněla k BIO příkrmům. Jejich cena je sice vyšší než u ostatních příkrmů, ale dítě za to rozhodně stojí.

Alena: Své dcerce jsem první jídlo vařila doma, mrkev, bramborové pyré a další jednodruhová jídla. Když ale došlo na masozeleninové období, cítila jsem se nejistá a tak jsem začala příkrmy nakupovat. Nakonec jsem šla jakousi střední zlatou cestou a míchala jí kupované skleničky s doma vařeným jídlem, což jí chutnalo asi nejvíce.

Martina: My jsme dětem vařili vždy domácí stravu, ale přiznám se, že proto, že máme vlastní zahradu a vše si pěstujeme sami. Kdyby tomu tak nebylo, raději bych asi kupovala hotové příkrmy, než abych vařila ze zeleniny ze supermarketů.

Aneta: Protože v rodině dbáme na zdravý životní styl, stravujeme se BIO potravinami a tak nakupujeme ovoce a zeleninu u místních farmářů a v BIO obchodech. Na dovolené, nebo pokud jsme nebyli na jídlo doma, jsem proto využívala hotová jídla samozřejmě v BIO kvalitě. Cena nebyla rozhodující, pouze to, co takový pokrm obsahuje a zda je možné dohledat jeho původ.

Jana: U nás bylo každé dítě jiné. Starší dcera nedala dopustit na skleničky a doma vařené jídlo nevzala do pusy. Nakupovali jsme sice levnější příkrmy, ale myslím, že ne nijak nekvalitní. Mladší syn jí naopak jen doma uvařené jídlo.

5.2.2018 2:14

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist