babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Miminko > Kojení a výživa > Kojení > Které mateřské mléko je výživnější – to pro měsíční miminko nebo pro roční batole?
Které mateřské mléko je výživnější – to pro měsíční miminko nebo pro roční batole?
Možná vás odpověď překvapí, ale většinou je výživnější to pro batole. Jak je to možné a proč tomu tak je, se dozvíte právě v tomto článku.
Mnoho lidí si myslí, že kojení dítěti po prvním roce už – moc „nedává“. Někdo se dokonce odvažuje tvrdit, že mateřské mléko je jen obarvená voda! Dokonce celé kojení batolat odsuzují se slovy, že to již nemá pro dítě žádný význam.
Jak vidí kojení po prvních narozeninách odborníci
Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje kojit do dvou let a déle. Stejně tak UNICEF.
U nás doporučuje Národní laktační centrum pediatrům: „V kojení lze pokračovat do 2 let věku dítěte i déle podle vzájemných potřeb matky a dítěte. Delší doba kojení je velkou výhodou pro zdraví a vývoj dítěte i pro matku. Neexistuje žádný horní limit délky kojení a nejsou známy žádné škodlivé psychologické či vývojové účinky kojení dítěte ve věku 3 let či déle.“
Pokud vám tedy pediatr nebo jiný lékař řekl cokoliv jiného, odhalil tím svou neznalost.
Podle mnoha výzkumů se pozitivní dopady kojení na zdraví dítěte s prodlužujícím trvání zvětšují. Mateřské mléko není čím dál tím vodnatější a už vůbec se nestává bezcennou tekutinou úderem 12. měsíce.
Zjednodušeně se dá říct, že čím déle se dítě kojí, tím lépe pro jeho zdraví. A pozor, to samé platí i pro matku – čím déle kojí, tím lépe pro její tělo.
Mateřské mléko se tvoří vždy na míru dítěti
Pokud dítě kojíme podle jeho potřeb, je vždy mléko přesně takové, jaké má být. Pokud je dítě po roce spíš nejedlík nebo vybíravé, mateřské mléko mu doplní chybějící živiny, vitaminy a stopové prvky – přesně jemu na míru!
I když už dítě jí pestrou stravu, pravděpodobně se kojí méně často, tudíž i jen jedním kojením je matčino tělo schopno dodat dítěti potřebné chybějící minerály a další složky.
Mateřské mléko obsahuje navíc bioaktivní látky – hormony, protilátky a další složky, které ještě ani všechny vědci nerozklíčovali. Pokud je maminka vystavena infekční nákaze, dokáže její tělo do dvaceti minut uzpůsobit složení mléka a objeví se v něm protilátky přímo na konkrétní onemocnění (za předpokladu, že je matčin organismus má).
V každém věku dítěte má mateřské mléko jiné složení; má různé složení i během dne. Věděli jste například, že ranní kojení povzbuzuje dítě k aktivitě a večerní kojení ho naopak zklidňuje? Dokonce i v průběhu jednoho kojení se složení mléka mění – matčino tělo reaguje na signály od dítěte a vyrábí mu dokonalou směs na míru.
Onemocnění jako překážka kojení
Mateřské mléko dokáže uživit i batole
I po prvních narozeninách dítěte je v mateřském mléce spousta energie (potvrdí maminky, které kojily starší nemocné dítě – mateřské mléko je schopné samo o sobě uživit v pohodě i mnohem starší dítě).
Díky tvorbě mléka dítěti na míru může být například batole během průjmového onemocnění celodenně pouze kojeno, aniž by jakkoliv strádalo.
Pokud se měsíční miminko kojí například 14x za den a roční batole třeba 6x, je zřejmé, že při jednom kojení dostane batole více vitaminů a minerálů než miminko. Nejenže musí starší dítě svůj koktejl živin a bioaktivních látek dostat v méně dávkách, ale navíc má jeho tělo vyšší nároky na vydatnost mléka. A matčin organismus to ví – dostává o tom zprávu při každém kojení (bez kloboučků!).
Kojení ale není jen strava nebo přísun tekutin, je ujištěním, uspávacím prostředkem, první pomocí při bolesti, bezpečím, tekutou láskou… dokonalý vynález přírody!
Nenechte se tedy zastrašit neinformovanými odborníky nebo nekojícími příbuznými – kojte dle potřeb miminka tak dlouho, jak to vám i jemu bude příjemné. Děláte tak dobře svému i jeho organismu!
Chcete se dozvědět více o kojení, o tom, jak bez problémů rozjet laktaci, jak se vypořádat s bojkotem a další užitečné informace? Dozvíte se je na mém blogu LucieMachutova.cz