babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Zdravé těhotenství > Covid v těhotenství > Koronavirus versus těhotné a porod: Jak o sebe pečovat?
Koronavirus versus těhotné a porod: Jak o sebe pečovat?
Jak máte coby těhotná o sebe pečovat v době koronaviru? Co nezanedbat během gravidity i u samotného porodu? To jsou jistě v této době otázky, nad nimiž přemýšlí mnohá nastávající maminka. Prvotní rada odborníků zní – hlavně nepanikařte. A co dál?
Jste-li gravidní, tak máte podíl na tom, že populace v Česku každoročně vzroste o více než sto tisíc malých človíčků. Kdybychom to brali po dnech, tak denně je to na tři stovky porodů v celé ČR. Statistiky říkají, že protože každé těhotenství trvá cca 280 dnů, tak je v každém okamžiku u nás zhruba něco přes osmdesát tisíc žen v různých stadiích gravidity.
Krásné a těžké období
Těhotenské období je pro každou ženu nejen krásné a plné očekávání, ale také velmi těžké a náročné. Organismus je velmi zatížen rozvíjejícím se plodem ve vás a mění se vaše tělo. A v době koronavirové, která aktuálně po světě a u nás v Česku probíhá je to pro každou z vás dvojnásob složité.
Všude okolo se skloňuje slovo koronavirus a nejen vás, ale celou vaši rodinu a partnery jistě napadá, co to s vámi a nenarozeným miminkem udělá. Jak se během těhotenství chránit, a pokud to do vašeho termínu porodu neskončí, tak jak bude v těchto podmínkách vůbec porod probíhat? To je to, co vám nyní leží nesmírně na srdci. Rada zní opakovaně – nepanikařte.
Panika a strach nepomůže
Situaci takovou, jaká je nelze podceňovat, obzvláště slyšíte-li kolem sebe počty osob, které nákaze koronavirem podlehly. Na druhou stranu není dobré situaci ani příliš prožívat a trápit se jí, protože panika a strach nepomůže ani vám, ani miminku. Spíše naopak. Proto druhá rada zní: Buďte silné a věřte, že vše půjde a proběhne hladce.
Právě proto, že máte nyní větší pocit zodpovědnosti jak za sebe, tak za nenarozené děťátko, zkuste to. Neděste se, sledujte média jen okrajově, dodržujte zdravou životosprávu, zvýšené hygienické požadavky při pohybu mimo domov včetně nošení roušky a snažte se být duševně v pohodě.
Co může pomoci?
Pomoci vám může poslech relaxační hudby, vhodné cvičení, ale i meditace ke zklidnění psychiky. Výborným tipem jsou bylinné čaje (třeba z oregana, majoránky nebo tymiánu – oregano však jen v malém množství), protože tyto bylinky mají přírodní virotický účinek, aromaterapie (aromalampa s pár kapkami Tea tree, levandulovým nebo eukalyptovým esenciálním olejem).
Korona versus těhotné a rodičky: Co říkají fakta?
- Důležitým prvním faktem, který zaznívá jak z médií, tak i od odborníků je to, že i přes vysoké procento mnoha nakažených koronavirem jsou případy těhotných žen vzácné a ojedinělé.
- Za druhé totéž platí i o úmrtích gravidních, jejich plodů nebo narozených miminek.
- Třetí fakt říká, že zdravá těhotná a rodička není nijak více náchylná k nákaze koronavirem než běžná populace.
- A za čtvrté dle dosavadních zjištění není prokázán jednoznačný přenos z matky na plod.
- Pátý faktem je aktuální stav, kdy není znám jediný případ, kdy by bylo zvýšené riziko potratu v době těhotenství spojené s nákazou koronavirem.
- A do šestice také nejsou známy žádné případy vzniku vrozených vad plodu díky viru.
- Za sedmé nebyla při testování vzorků mateřského mléka potvrzena přítomnost viru.
- Viry příbuzné s koronou, jak byly MERS a SARS nikde neprokázaly žádnou souvislost s vyšším rizikem u potratu jak v prvním, tak v druhém trimestru těhotenství.
Každopádně není od věci dodržovat předepsaná doporučení, nařízení a chránit se jako před jiným virovým onemocněním (chřipkou i nachlazením).
Opatrnost u nemocných
Nezbytná je však zvýšená opatrnost u žen s oslabenou imunitou, chronickými nemocemi, jako je cukrovka, astma či další chronické nemoci průdušek a plic (například chronická obstrukční plicní nemoc tzv. CHOPN). Tady radíme zavést režimová opatření jako u seniorů – minimálně vycházet, vždy s ochranou obličeje, případně i rukou, držet se dál od nachlazených a potencionálně nemocných, dodržovat hygienická opatření, pitný režim, dopřát si dostatek spánku a odpočinku a také se zbytečně nestresovat. Stres a nadměrné obavy totiž organismus také oslabují.
Koronavirus a jeho přenos
Protože se koronavirus šíří kapénkami, sliznicí (oka a nosu) nebo skrz kontaminované povrchy, je dobré chránit si ústa a nos, i oči (třeba slunečními brýlemi) a dotyk eliminovat právě nošením rukavic, případně dezinfekcí rukou a povrchů. Prokazatelně se objevil virus i ve stolici moči a v poševním sekretu, ovšem přenos na plod při porodu je vzácný. Pokud je však maminka přenašečem viru bez příznaků, je nákaza možná po porodu díky blízkého kontaktu novorozence s ní.
Koronavirové onemocnění v době těhotenství
Jsou to všechno sice tak trochu drsná a holá fakta, ale pravdou je, že průběh onemocnění u těhotných žen je velmi lehký a podobný běžnému nachlazení, spojenému s kašlem, horečkou a dušností. Těžší příznaky mívají jen nastávající maminky se zmíněným imunodeficitem, plicními obtížemi a cukrovkou. Ale i v těchto případech zde je známo téměř 100 % uzdravení gravidních z nákazy koronavirem.
Obecně platí, že:
- Pokud máte horečku trvající déle než dva dny nebo suchý kašel bez horečky, kontaktujte telefonicky praktického lékaře nebo pohotovost a postupujte podle jejich instrukcí.
- Pokud máte jen horečku, která trvá méně než dva dny, pravděpodobně se nejedná o koronavirus. Proto zůstaňte doma, nadále se sledujte, případně kontaktujte lékaře s tím, že jste těhotná, případně užívejte léky proti horečce.
- Pokud nemáte ani jeden z těchto příznaků, průběžně sledujte svůj zdravotní stav a dvakrát denně si měřte teplotu. Když stav přetrvává, volejte svého obvodního lékaře.
Co dělat, když přijdete do kontaktu s osobou nemocnou koronavirem?
Jste gravidní nastávající maminka a přišla jste do styku s osobou nakaženou koronavirem? Nebo s osobou, která měla kontakt s jinými osobami s příznakem onemocnění koronavirem? Postup je úplně stejný jako pro všechny ostatní. Jen v telefonickém kontaktu zmiňte, že jste těhotná (případně rodička před porodem).
- Prvotní je kontaktovat obvodního lékaře případně gynekologa.
- Až poté je na místě kontaktovat spádovou hygienu.
- Jako třetí možnost pak číslo 1212.
- A jako poslední je tu 155 nebo 112.
Na jednom z těchto čísel by vám měla být poskytnuty informace o dalším postupu.
Jak proběhne v této době porod?
Nemáte-li nákazu Covid- 19 (koronavirus), tak se péče o vás jako rodičku a novorozence při a po porodu v zásadě nijak nemění od běžného normálu. Bohužel je aktuálně díky epidemiologickým opatřením vlády zakázána přítomnost nastávajících otců u porodu. V Česku se nedoporučuje izolovat maminku od čerstvě narozeného miminka. V Číně byla situace jiná a tam byla doporučena naopak izolace novorozence nařízena po dobu 14 dnů.
V Česku se to děje jen v individuálních případech po zvážení rizik a důsledků tohoto postupu, který má vliv na kojení i pouto mezi maminkou a dítětem. Výhody neizolování maminky a novorozence totiž stále převažují nad negativy. Největším rizikem je tak vždy u každého kojení (při možné nákaze kapénkami). Proto je nutná maximální hygiena rukou před dotykem miminka a nutnost vždy nosit roušku.
Co těhotná s koronavirem?
Pokud byste se jako těhotná nakazila koronavirem a propuklo u vás onemocnění Covid-19, měla byste být pod detailnějším dohledem lékařů od počátku zjištění nákazy. V případě podezření na problémy (třeba s plícemi), můžete být hospitalizována, abyste byla pod neustálou kontrolou.
Dopad může mít onemocnění koronavirem i na průběh těhotenství. Třeba se kvůli koronavirové nákaze naplánuje císařský řez, protože i když nebylo dosud nikdy prokázáno, že by byl klasický porod rizikovější, může být pro maminku náročný. Vše však záleží na rozhodnutí lékařů a vašem zdravotním stavu jako nastávající maminky.
Máte-li celý průběh onemocnění lehký a bez komplikací, léčit se budou jen příznaky obdobně jako ostatním nakaženým lidem. Coby těhotná byste však měla konzultovat svůj stav jak s obvodním lékařem, tak s gynekologem. Velmi pozitivní je informace, že antivirotika, která lékaři koronavirem nakaženým osobám ordinují a nasazují, jsou neriziková a vhodná i pro těhotné.
Rodička s koronavirem
Jiná je příprava porodu u rodičky s prokázaným onemocněním koronavirem. Zde je nutno se před porodem dopravit do porodnice, pokud možno po vlastní ose (vlastním vozem) a s maskou či rouškou. Předtím je ale nutno kontaktovat linku 112 a porodnici telefonicky. Po příjezdu do areálu nemocnice opět kontaktovat porodnici, aby bylo o rodičku postaráno od prvopočátku jako o koronavirem nemocného a omezil se tak její volný pohyb mezi ostatními rodičkami, jinými pacienty i zdravotníky.
Může se stát, že jako infikovaná koronavirem po porodu se svým dítětem nebudete moc v kontaktu a ani je nebudete moci kojit. To je vše na zvážení lékařů a dopadu důsledků jak povolení vašeho kontaktu s dítětem, tak případné separace od miminka. Zatím jsou tyto situace známy jen ze světa, především z Číny. Berte to vždy tak, že zvolená cesta je ta bezpečnější pro prospívání vašeho miminka. Mateřské mléko tudíž pouze odstříkáváte, abyste si udržela laktaci, a to je (po negativním testování na virus) podáváno vašemu dítěti. Kojit miminko přímo budete moci zřejmě až po 14 dnech.