Kontrola kyčlí. Kdy je třeba nález začít řešit?

O dysplazii kyčelního kloubu je mezi maminkami mnoho nejasností. Mnohé, po vzoru rad svých maminek a babiček, chtějí preventivně dítěti dávat plínku navíc, jiné se domnívají, že tři kontroly kyčlí u dětí jsou zbytečné. Jaká je pravda o této ortopedické vadě?

profimedia-0332558278-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

„Dysplazie kyčelního kloubu zahrnuje široké spektrum postižení kyčelního kloubu, které mají různou charakteristiku během jednotlivých fází růstu dítěte a spojitě přecházejí od normálního nálezu v nejzávažnější, což je úplně vykloubení kyčelního kloubu,“ říká MUDr. Martin Ošťádal z Ortopedické kliniky Nemocnice Na Bulovce.

Holčičky jsou častěji ohrožené

Dysplazie kyčelního kloubu nemá jen jednu příčinu, ale vzniká jako následek více vlivů. „Každé těhotenství je doprovázeno hormonálními změnami v těle matky. Ty se podílejí na bezproblémovém průběhu těhotenství a porodu. Díky zvýšeným hladinám ženských hormonů dochází k rozvolnění tkání v těle matky, což usnadní průchod dítěte porodními cestami během porodu. Vzhledem k tomu, že hormony mají schopnost prostoupit do těla plodu, může dojít i k rozvolnění tkání u něj, což se může projevit právě na uvolnění kyčelního kloubu dítěte po narození,“ popisuje lékař. Další rizikový faktor je poloha plodu koncem pánevním a genetika. Pokud jeden z rodičů měl problém s dysplazií, zvyšuje to riziko vzniku vady u dítěte. Výskyt je častější u holčiček a u dětí prvorozených.

Čtěte také:

Miminka se kontrolují třikrát

Diagnostika této poruchy je v rukou ortopedů a dítě by první vyšetření bylo podstoupit ještě v porodnici. „V Česku probíhá třífázové vyšetření kyčlí u dětí. První by mělo být třetí až pátý den po narození, druhé mezi šestým až devátým týdnem života a třetí mezi dvanáctým a šestnáctým týdnem života. Tímto sítem, které slouží k odhalení této vývojové vady, by měly projít všichni novorozenci,“ popisuje MUDr. Ošťádal.

Vyšetření kyčlí má dvě části. Nejprve lékař zhodnotí postavení a hybnost kyčlí, poté následuje ultrazvuk kyčelního kloubu. V některých případech je potřeba doplnit rentgenový snímek. „Toto vyšetření dítě nijak nezatíží ani neohrozí na zdraví,“ dodává lékař.

Někdy se nevyhnete nemocnici

Pokud vyšetření ukáže, že dítě má kyčle v pořádku, tak je vyhráno a rodiče se kyčlemi nemusejí dál zabývat. „Pokud má dítě kyčle v pořádku, není nutné dělat preventivní opatření, žádné třetí plínky navíc nejsou potřeba. Dítě stačí balit do jednorázových plen běžným způsobem,“ říká ortoped.

Ukáže-li vyšetření problém, tak nastupuje léčba. Ta se odvíjí od stupně dysplazie. „Při nejlehčím stupni se doporučuje aplikace Frejkovy peřinky. U dětí s vyšším stupněm dysplazie lékaři doporučují použití Pavlíkových třmínků. Jejich úkolem je navodit u kyčelního kloubu správné postavení a zafixování tak, aby došlo k nápravě vady,“ popisuje lékař. V těchto případech léčba probíhá doma. Pokud jde o vážný stav, je nutná hospitalizace.

„To je případ trakční terapie. Při této metodě je dítě speciálně fixováno pomocí vyvázání tak, aby kyčelní kloub byl v ideálním postavení vůči kyčelní jamce,“ popisuje lékař. Dítě je takto fixováno na dobu šesti týdnů. Následně lékaři udělají vyšetření kyčlí s kontrastní látkou v krátké anestezii. Když vyšetření ukáže, že léčba byla úspěšná, tak následuje zasádrování kyčlí dítěte v ideální pozici na dobu dalších šesti týdnů. „Poté sádru sejmeme a přichází doléčení v třmíncích,“ popisuje lékař.

Doléčení je dlouhodobé a třmínky je možné vysadit až poté, co ortoped ultrazvukem potvrdí normální nález na kyčelním kloubu. Ve vážných případech, tam kde konzervativní léčba je neúčinná, je nutné, aby dítě podstoupilo operaci. „Léčba dysplazie je dlouhodobá a její součástí je i následné sledování pacienta v ortopedické ambulanci. To trvá až do ukončení růstu dítěte,“ uzavírá lékař.


Co by maminky měly vědět:

  • Pokud dojde ke zjištění dysplazie kyčelního kloubu, je třeba co nejdříve zahájit léčbu.
  • Když má dítě kyčle v pořádku, nejsou nutná žádná preventivní opatření.
  • Používání papírových plenek nemůže negativně ovlivnit stav kyčlí dítěte.
  • Šátkování dětí, kdy děti sedí obkročmo kolem těla maminky a mají pokrčené nožky, je z pohledu držení kyčlí v pořádku.
  • Ortopedi neradi vidí, pokud lékaři v porodnici ihned po narození dítě měří. K měření je třeba natáhnout nožičky, pokud by se tak stalo u dítěte s dysplazií kyčelního kloubu, hrozí vykloubení kyčlí doprovázené bolestí.
  • Kyčlím ze stejného důvodu škodí, pokud by matka dítě pevně vázala do povijanu. I v něm děti měly natažené nožky.
  • Výhoda preventivního třífázového vyšetření dětských kyčlí je v tom, že lékaři případnou vadu zjistí včas a lze ji vyléčit konzervativně. Je-li vada zjištěna pozdě, bývá nutná náročná operační léčba.

 

30.1.2019 9:10 | autor: Petra Hátlová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist