Kontaktní rodičovství: Přístup k dětem, který klade důraz na emociální interakci

Nejraději byste ležela ve všech těch příručkách a hltala informace o tom, jak se stát tím nejlepším, nechybujícím a milujícím rodičem? Jakmile do našich životů vkročí mateřství, náhle jsme to my, kdo se musí rozhodovat za naše nejmenší. Jeví se kontaktní rodičovství jako ideální řešení?

shutterstock_1531638377-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Kontaktní rodičovství je v dnešní době poměrně hojně diskutované téma. Podle zastánců vede tento přístup rodičovství k posílení a upevnění vazeb mezi matkou (otcem) a dítětem. Mimo jiné klade důraz na přirozené potřeby a přání dítěte.

Jde tedy tzv. o nalezení jakési harmonie, kde není potřeba do puntíku dodržovat odborné rady, ale je zde ponechán dostatečný prostor pro intuici, rozum a také pro emoce. Právě za těchto podmínek může vztah obou rodičů a jejich potomka aspirovat na ten šťastný a plnohodnotný.

Za myšlenkou kontaktního rodičovství stojí pediatr amerického původu Wiliam Sears, který společně se svojí manželkou sestavil základní principy charakterizující kontaktní přístup k dětem. Jsou to vlastně jejich nabyté zkušenosti z praxe, tedy z období, kdy se sami stali rodiči, mohli tak naslouchat a sledovat nejenom potřebám svých dětí, ale vnímat zároveň i jejich individualitu.

Těšení se na dítě a příprava na příchod do rodiny

Pokud čekáte první nebo druhé miminko, je poměrně zásadní věnovat této změně pozornost. Matky prvorodičky by měly usilovat o to, aby se co nejméně stresovaly, a to třeba tím, že budou čerpat informace, zajdou na předporodní kurz či své obavy budou sdílet a rozebírat podrobněji s porodní asistentkou.

V případě výší míry strachu se neobávejte vyhledat terapeuta, který vaše pocuchané nervy zklidní a společnými silami se mnohem lépe připravíte na porod.

Kromě zařizování dětského pokojíčku je nasnadě také komunikace s partnerem na téma mateřství se vším, co toto téma přináší a obnáší. Pokud však doma již jedno dítě máte, myslete i na něj a na příchod sourozence jej citlivě připravujte. Když se bude těšit na malého bratříčka nebo sestřičku, mnohem lépe zvládne ustát změny v podobě zvýšené pozornosti o novorozeně.

První kontakt hraje důležitou roli

První momenty matky s dítětem bezprostředně po porodu patří k těm nejintenzivnějším vůbec. Průběh a komplikace během porodu bohužel ovlivnit nelze. Avšak pokud rodíte přirozenou cestou a nic nebrání bezprostřednímu kontaktu rodičky s dítětem, tak se můžete spolehnout na to, že jste si pro společný začátek nemohla přát víc.

Kojení je něco víc: Vaše společná intimní chvilka

Z četných výzkumů vyplývá, že kojené děti jsou nejenom více odolné proti nemocem, ale také prožívaná onemocnění nemají tolik závažný průběh. Kojení přináší také benefity pro matku samotnou, v této souvislosti se často mluví o prevenci před rakovinou prsu.  Kontaktní rodičovství však v kojení spatřuje také jiné emocionální výhody.

Klíčovou roli hraje především blízkost matky s kojencem. Mluví se také o tom, že matky, které své dítě kojily, mnohem lépe a senzitivněji reagují na potřeby dítěte. Dále se doporučuje dítě kojit spíše dle jeho aktuálních potřeb, a tedy netrápit se tím, že je tzv. čas na kojení, i když dítě prs viditelně odmítá a s vašim rozhodnutím tak nesouhlasí.

Velký prostor je zde ponechán také pro délku samotného kojení. Vy sama jistě ale budete nejlépe vědět, kdy je vhodné načasovat finální odstavení.

Mějte s sebou dítě na každém kroku

Kontaktní rodičovství podporuje a přímo vybízí k nošení dítěte v šátcích a jiných tomu určených nosítkách. Pokud spíše inklinujete k šátku, vždy dbejte na správné a bezpečné uvázaní, v opačném případě byste mohli nepříznivě ovlivnit jeho zdravý vývoj. Nošené děti jsou mnohem klidnější a za vším vězí fakt, že slyší tlukot matčina srdce, méně často pláčou a také dochází k budování intimity.

Kromě jiných vám odpadnou starosti spojené s tím, jak se dostanete do města, protože rázovat s kočárkem tam a zase zpátky není vždycky úplná legrace.

Čtěte také:

Podpořte klidný spánek dítěte, spěte společně

Pocit blízké přítomnosti rodičů napomáhá děťátku mnohem snáze usnout, hlavním důvodem je především znásobení pocitu bezpečí. Také odpadá nutnost vstávání k dítěti, když propukne v pláč. Výhody sdílené postele s dítětem si pochvalují také velmi zaneprázdnění rodiče, kteří z důvodu pracovního nasazení nemohou s ratolestmi trávit tolik času, kolik by si představovali.

Nevýhodou však je, že se váš spánek stane příliš kontrolovatelným a ze strachu o miminko si tolik neodpočinete. Nemluvě o tom, že později přeučit dítě, aby spalo ve své posteli, bude o to složitější.

Neignorujte jeho pláč

Máte tu a tam nutkavý pocit nechat dítě, tzv. vyplakat a spoléháte na to, že se nakonec ztiší a usne? Podle odborníků na kontaktní rodičovství to není úplně šťastná volba. Dítě používá pláč jako spolehlivý nástroj komunikace. Oznamuje tím svému okolí, že má hlad, žízeň, je potřeba vyměnit plenu, že pociťuje bolest, strach či se cítí osamoceně.

Nevyslyšení dětského pláče tak může vést k narušení důvěry. Dítko vám tedy chce prostřednictvím pláče něco sdělit, nikoliv s vámi manipulovat. U starších potomků se samozřejmě tyto manipulativní a vynucující slzičky objevit mohou.

„Kontaktní“ tipy na závěr

  • Nenechejte si od lidí ve vašem okolí mluvit do výchovy vašeho dítěte. Vy sami své dítě znáte nejlépe, proto důvěřujte svému úsudku. Pokud s jakýmkoliv doporučením ohledně kontaktního rodičovství nesouhlasíte, nepraktikujte ho.
  •  I vy jako matka byste se měla cítit spokojeně. Je-li toho na vás moc, požádejte o pomoc partnera a nezapomínejte ani na vaše potřeby. Dítě vycítí napětí, i když se jej budete snažit maskovat. Díky tomuto také minimalizujete riziko, že vám ujedou nervy a vy tak zareagujete prudčeji, než jste měla v plánu.
  • Na bázi důvěrném mateřském vztahu funguje také bezplenková komunikační metoda, kdy matka dle gestikulace a výrazům ve tváři svého dítěte pozná, kdy je potřeba jej přenést na nočník, aby došlo k vykonání potřeby. Není to úplně nejsnazší způsob, který mimo jiné nemůžete praktikovat úplně všude. Rozhodně je ale úsporný a zcela šetrný k přírodě.
  • Jak dítěti vštěpit, co možná nejefektivněji nové vzorce chování? Jděte mu příkladem. To, co naše děti vidí, si osvojí tak nějak automaticky.
  • Vytvořte si své rituály. Pohádka před usnutím, pusa na dobrou noc, ranní mazlení, kreslení po obědě, společná procházka či snídaně. Rodina by měla trávit čas pěkně pospolu.
19.6.2024 5:41 | autor: Lenka Zelnitiusová | zdroj: autora metody kontaktního rodičovství.e, Článek se opírá o odborné názory Wiliama Sears

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist