babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Babyweb LIVE > Těhulka LIVE > Komentář ošetřujícího lékaře k Lucčinu těhotenství
Komentář ošetřujícího lékaře k Lucčinu těhotenství
Těhotenství naší Těhulky LIVE! Lucky skončilo ve dvanáctém týdnu s diagnózou Edwardsův syndrom.
Její případ komentuje MUDr. Ladislav Krofta, CSc. z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze – Podolí:
Paní Lucie měla ve své složité situaci zároveň to štěstí, že včas vstoupila do našeho vyšetřovacího systému. Všem těhotným ženám nabízíme již ve třináctém týdnu těhotenství vyhledávací test, jehož cílem je vytipovat miminka s vyšší pravděpodobností nějaké vrozené vývojové vady. Tento test mohou tedy podstoupit všechny ženy, které to chtějí. Tedy i ženy, u nichž jinak není žádný rizikový faktor, což byl i případ paní Lucie.
Již při vstupním ultrazvukovém vyšetření v desátém týdnu, jehož součástí byl i odběr krve, tam byl abnormální ultrazvukový nález. Později byl, po odběru vzorků z choriových klků, potvrzen Edwardsův syndrom. Při běžné péči by tento ultrazvuk nebyl udělán a tak by se na diagnózu přišlo pravděpodobně až při ultrazvuku ve dvacátém týdnu. Umělé ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů se však může udělat až do 24. týdne těhotenství.
Kdyby se situace vyvíjela jinak než u paní Lucie, tak by se miminko s touto diagnózou mohlo vyvíjet v děloze i déle nebo se i narodit živé. Děti s tímto syndromem mívají často strukturální odchylku – například porušenou integritu břišní stěny, což je diagnóza neslučitelná se životem.
Při nástupu k výkonu umělého přerušení těhotenství bylo u paní Lucky shodou okolností na ultrazvuku zjištěno, že miminku mezitím již přestalo bít srdíčko. Byl jí poté proveden ambulantní výkon – vyčištění dutiny děložní. Nyní u ní probíhá šestinedělí, kdy se její organismus vrací do hormonální rovnováhy. Po návratu menstruace by měla počkat minimálně tři čtyři měsíce, než se začne pokoušet o další otěhotnění.
Edwardsův syndrom není dědičná vada, je to vada, která vzniká náhodou. Riziko, že se u Lucie bude situace příště opakovat, vzrůstá pouze o půl procenta.
Vyzdvihnul bych, že je zářným příkladem toho, co se může dít, když lékaři přesně vědí, jak postupovat. V jiném případě by se na to nemuselo přijít a pak by se buď narodilo dítě s takovouto závažnou vrozenou vývojovou vadou anebo by mohla žena přijít v předtermínu s mrtvým dítětem. Což je stav, který může do budoucna zásadně ovlivnit její reprodukční funkce.
Kdyby bylo dítě v děloze mrtvé třeba týden, mohlo by ji to celkově ohrozit na zdraví.