babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Miminko > Péče o miminko > Spánek miminka > Kolik spánku potřebuje miminko a kolik předškolák?
Kolik spánku potřebuje miminko a kolik předškolák?
Spánek je jednou z fyziologických potřeb každého organismu, která je důležitá pro zdraví. Pokud se dobře nevyspíte, odrazí se to ve vašem denním fungování. Budete unavení a mrzutí – a práce vám nepůjde od ruky. Vyspat se dostatečně dlouhou dobu potřebují hlavně děti. Jak dlouho by měly spát?
Potřeba spánku je různá
Délka spánku je u jednotlivých lidí a živočichů rozdílná, může se pohybovat od 2 hodin až po 20 hodin. Dospělý člověk spí obvykle 8 hodin. Cokoliv nad nebo pod je výjimka, která nemusí být pro zdraví nejlepší. Ale jsou i jedinci, jimž opravdu stačí minimum spánku a jsou čilí jako rybička – a na jejich život nemá vliv, že spali třeba jen pět hodin, zatímco jiní by se po takové době spánku cítili nevyspalí. Na kvalitní spánek má vliv také výběr matrace. Je-li již opotřebovaná, nemusí se na ní spát nejlépe.
Spánek miminka je naprosto odlišný od dospělé populace. Těsně po porodu vyžaduje kojenec až osmnáct hodin spánku. Během této doby střídá fázi bdění, kdy se krmí, s fází, kdy usne. Málokdy však spí déle než čtyři hodiny, protože ho obvykle probudí hlad nebo nepohodlí v plence.
Jak miminku nastavit spánkový režim
Matrace pro miminko by měla být tvrdá, dítěti nedáváme pod hlavu polštář. Ideální je kokosové vlákno, které je přírodní a dostatečně pevné, takže nedochází k nežádoucímu prohnutí dětské páteře. Dalším vhodným materiálem je studená pěna. Malé miminka spí většinou na zádech, přetáčet se na bříško nebo na bok začnou až od čtyř měsíců. Někteří kojenci vyžadují být zabalení v zavinovačce, jež jim navodí pocit bezpečí a tepla.
Postupně se požadavky malého dítěte na spaní mění, přičemž spánkový režim je třeba trénovat. Platí však, že je s tím vhodné začít až ve chvíli, kdy dosáhne věku tří měsíců. Dříve to nemá cenu zkoušet. Miminko si nejprve musí zvyknout na svět okolo sebe. Kojenci nemají v sobě vnitřní hodiny, nerozeznávají den a noc – a spánek je proto nejdůležitější činností. I u tak malého dítěte bychom měli dbát na to, na čem spí.
Podstatné jsou spánkové rituály
Jakmile přijde vhodný čas, začneme dítě postupně připravovat na spánek tak, aby, pokud možno, prospalo celou noc. Důležité jsou rituály, co navodí pocit uklidnění. Ten přispívá ke snazšímu usnutí. Dítě by mělo chodit spát ve stejnou dobu, obvykle po koupání, nakrmené a přebalené. Jestliže už miminko nebalíte do zavinovačky, je dobré použít spací pytel. Děti bývají během spánku v pohybu a velmi často se odkopávají. Ve spacím pytli je jim teplo a nehrozí, že by prochladly. Pro uklidnění miminka velmi dobře poslouží také měkká hračka, kterou si může žmoulat v ruce.
Fáze spánku dětí
Spánek u miminek začíná REM fází, což poznáte snadno podle toho, že poškubává nožkami a ručkami. Pak plynule přechází do fáze lehkého spánku, následuje hluboký a velmi hluboký spánek. Malé děti často usnou mimo svoji postýlku. Ve fázi hlubokého spánku je možné je přenést a do postýlky uložit, protože se nevzbudí. Dokonce jim ani nevadí hluk v domácnosti, klidně můžete vysávat nebo pustit pračku.
Přechod do větší postele
Jak dítě roste, zkracuje se délka jeho spánku. Zatímco tedy miminko spí až osmnáct hodin, dítě ve čtyřech letech potřebuje spát už jen maximálně dvanáct hodin. Rodiče si často kladou otázku, na kdy naplánovat dítěti přechod do větší postele. Některé děti to v pohodě zvládnou už ve věku dvou let, jiné potřebují ještě chvíli času. V každém případě se vyplatí u větší postele mít zábranu, aby z ní dítě nemohlo spadnout na podlahu. Rodiče by také měli počítat s tím, že se jejich potomek může v noci probudit a jít prozkoumávat byt. Proto by měli vše tak zabezpečit, aby nemohlo dojít ke zranění dítěte. Třeba zvonkem upevněným na klice jeho pokojíku.
Jak zvládáte spaní svých dětí? Dodržujete pravidelné rituály, které usnadňují jejich usínání?