Klidnému spánku miminka pomůže zavinovačka!

Nemluvně v kleštích zavinovačky bývalo doménou věků minulých. I dneska má však zavinování miminek něco do sebe, pokud se dělá správně. Pomůže dítě zklidnit.

shutterstock_107531429-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

To je přece mučení dětí, řekne si leckdo, když vidí staré fotky nebo obrazy, na nichž jsou miminka zavinutá skoro jako mumie. Paže pevně připoutané k trupu, nohy natažené proti přirozenosti, záda strnulá. Setrvání v takové poloze musí být miminku nejen nepříjemné, ale může dokonce způsobit i poškození kostí, kloubů i cévního systému. Přitom to prababičky myslely dobře, chránily tak své děti před zimou.

Imitace hnízda dodá pocit jistoty

Dnes se nemluvňata zavinují ze zcela jiných důvodů. Snahou je vytvořit jim pocit bezpečného hnízda, v němž mohou dostatečně pohybovat rukama i nohama a jež svým způsobem imituje matčinu dělohu. Když je z ní dítě vypuzené do „velkého“ světa, bývá to pro ně stresující. Aby ten přechod byl plynulejší a miminko si mohlo postupně na novou situaci zvykat, je možné mu takto vytvořit jakousi náhražku.

Ono se totiž nedokáže samo v prvních týdnech po narození schoulit do známé a příjemné pozice, v níž setrvávalo v matčině břiše a jež ho uklidňovala. A tak je vystrašené a špatně spí.

Děti také vylekají jejich přirozené reflexy, jako je třeba reflex Moroův, který se objevuje po narození dítěte a přetrvává většinou do jeho čtvrtého měsíce. Jde o náhlé rozevření paží s otevřenými dlaněmi, chvilkové strnutí a pak vracení paží k tělu jakoby do objetí doprovázeného často pláčem. Zavinutí pomůže dítě zklidnit, aby pokojně usnulo.

Čtěte také:

Zavinování není věda

„Náš Viktor se každý večer kroutil a plakal. Trpěl kojeneckými kolikami. Vůbec jsme nevěděli, co s ním, až mi kamarádka, dětská sestra, poradila, abych ho zkusila zavinout a vysvětlila mi, jak se to dělá. Vyzkoušeli jsme to a od první chvíle to fungovalo, spal jako andílek. Po šesti týdnech už zavinovat nepotřeboval, usínal v pohodě,“ vzpomíná maminka Jitka.

Důležité ovšem je dítě zavinout správně. Na to existuje několik způsobů.

Ten nejjednodušší spočívá v tom, že měkkou a pružnou textilii z přírodního vlákna o rozměru 70 x 70 cm si položíme jako kosočtverec na rovnou podložku. Přehneme horní cíp směrem dolů, takže vznikne trojúhelník. Na něj položíme miminko tak, aby leželo ve středu a ramínka mělo na úrovni přehybu.

Přehneme pravý cíp látky přes jeho pravou ruku, která zůstane u těla, vedeme látku šikmo přes bříško na záda. Dbáme na to, aby vzadu byla pěkně urovnaná. Nyní přehneme spodní cíp nahoru, okraj zasuneme, miminku by měl zůstat dostatečný prostor pro nohy, nemělo by se nijak omezovat jejich přirozené postavení.

Nakonec ovineme cíp zleva doprava. Je dobré si postup napřed vyzkoušet třeba na nějaké panně. Když se to naučí i tatínek, tím lépe.

Podívejte se na video, jak dítě správně zavinout:

Nic se nesmí přehánět

Zavinování se však nehodí pro všechna miminka, a tak je lepší se předem poradit s pediatrem. Nevhodné je třeba u displazie, tedy vývojové poruchy kyčlí. Některým miminkům se taky zavinování nemusí líbit. Obvykle po něm velmi rychle usnou, pokud to vaše pláče dál, má třeba problém, který se tímto nevyřeší. Ale chce to ještě párkrát vyzkoušet, třeba tomu přijde na chuť.

Zavinování samozřejmě není jediný prostředek, jak uklidnit miminko, na každé může zabírat něco jiného. Taky by se to s ním nemělo přehánět, tedy nechávat dítě zavinuté celý den, ale jen tehdy, když má spát, nejvýše tři čtyři hodiny v kuse. Jinak totiž hrozí, že dítě upadne do příliš hlubokého spánku a neprobudí se na krmení.

Naopak může zůstat zavinuté celou noc, a to i během krmení. Také pozor na to, aby dečka nebyla příliš teplá a miminku v ní nebylo horko.

Všechno má svůj čas

Zavinovačka je určená pro děti do tří čtyř měsíců. Jakmile se miminko začne samo přetáčet, existuje riziko, že se do dečky nějak nevhodně zamotá. Pokud se i nadále dítě v noci budí, je neklidné, je potřeba hledat jiný způsob, jak ho upokojit. Na to ale žádná univerzální rada neexistuje. Každé dítě je originál a platí na něj něco jiného.

 

5.6.2024 6:08 | autor: Helena Chvojková  | zdroj: https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/diapers-clothing/Pages/Swaddling-Is-it-Safe.aspx

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist