Když vaše zažívání volá o pomoc

Bolí vás břicho před jídlem i po něm, máte pocit břicha jako balon, říháte, trápí vás nevolnosti a ztrácíte chuť k jídlu? Když k tomu připočtete stres, špatný životní styl a občasné cigarety, máte problém.

babyweb.cz_titulka-1100x618.jpg Zdroj: Pexels.com/eVisions Advertising

Mohou se hlásit žaludeční vředy. Toto zánětlivé onemocnění trávicího traktu se postupně stává civilizační chorobou. Často si za vředy vlastně můžeme sami svým hektickým stylem života, ale mohou být podmíněné i geneticky. Častěji tímto onemocněním trpí muži a pro vředy je typická sezonnost: obtíže se zhoršují na jaře a na podzim.

Na vině jsou bakterie i léky

Vředy vznikají ztrátou rovnováhy mezi ochranným působením hlenu na sliznici trávicího traktu a agresivním působením žaludečních šťáv. Nejčastěji k narušení sliznice dochází v žaludku a dvanáctníku. Sliznice může být pouze povrchově poškozená (eroze), hlubší defekt je akutní vřed, který se rychle vyléčí a zůstane po něm jizva a poslední fází nemoci je pomalu se hojící chronický vřed. Vředy nejčastěji způsobuje infekce Helicobacterpylori, ale mohou vzniknout i dlouhodobým užíváním některých léků (např. Ibuprofen a Aspirin) či po operacích a popáleninách, kdy se naruší přirozená ochranná funkce sliznice.

Bolesti vysílají varovné signály

Pálení a bolest mezi hrudníkem a břichem, někdy až vystřelující do zad a pod žebra, překyselení žaludku, vracející se žaludeční šťávy, pálení žáhy, říhání, nadýmavost. To všechno jsou signály nemoci trávicího traktu. Vřed dvanáctníkový vyvolává bolest spíš při hladu a po jídle se zmírní, žaludeční naopak: obtíže se plně rozvinou až po jídle. Varovnými signály mohou být černá stolice, která naznačuje přítomnost krve z prasklého vředu, zvracení čerstvé krve, výrazná ztráta hmotnostia chudokrevnost. V takovém případě je nutná okamžitá intervence lékařů, stav je závažný a vyžaduje obvykle chirurgické řešení a hospitalizaci.

Dobrá zpráva: při dodržování léčby a změny stylu se vyhnete operaci

Léčba vředů bývá běh na dlouhou trať, někdy trvá i léta, ale většinou se obejde bez chirurgických zákroků. Po diagnostice původce a místa výskytu vředů se nasazuje vhodná léčba. Na Helicobacterpylori zabírá eradikační léčba. Spočívá v podání 3 léčiv zároveň. Kromě dvou druhů antibiotik ještě inhibitor protonové pumpy ke snížení kyselosti žaludečního obsahu. K nejznámějším patří Omeprazol. Součástí léčby je změna životního stylu, především stravy. Nemocným prospívá dostatek ovoce a zeleniny, jídla bohatá na vlákninu. Dostatečný přísun probiotik (jogurty, acidofilní mléko), med a aminokyselina glutamin (tu najdete v kukuřici, rýži, vejcích) zmírňují škodlivé vlivy Helicobacterpylori na sliznicích. Krátkodobou úlevu přinášejí volně prodejné léky antacida, které neutralizují žaludeční šťávy. Samozřejmostí je vyvarovat se konzumace alkoholu, kouření, nadměrného pití kávy.

2.3.2021 1:48 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist