Když spermie potřebují pomoc

Pomoc spermiím, aneb intracytoplazmatická injekce spermiím ICSI. Tímto učeným názvem se rozumí injekční vpravení jedné spermie do vajíčka. Děje se tak v případě, když se zjistí, že je odebrané sperma nekvalitní, například proto, že je v něm snížený počet spermií či že mají zhoršenou pohyblivost. Díky této metodě výrazně poklesla potřeba darovaných spermií, k oplodnění nyní stačí několik málo pohyblivých spermií a v případě azoospermie (nepřítomnosti spermií v ejakulátu) lze pro mikromanipulaci použít spermie získané chirurgicky z nadvarlete nebo varlete. V tom případě je oplodnění uskutečněno vpíchnutím jediné spermie s nejlepší pohyblivostí a vlastnostmi injekcí přímo do neoplodněného vajíčka. Jde o nadstandardní výkon, který není hrazený pojišťovnou, ale zato má vyšší šanci na oplodnění více vajíček než při standardním IVF. Proto tuto techniku některá centra asistované reprodukce nabízejí i v případě kvalitních spermií.

Úspěšnost je dána technikou

V České republice se metoda ICSI provádí ve všech centrech asistované reprodukce. Vyznačuje se vysokou úspěšností. Při jejím užití prakticky nedochází k selhání oplodnění vajíček, umožňuje jejich úspěšné oplodnění ve většině případů předchozího idiopatického selhání fertilizace, v případech velmi těžké a jinak neléčitelné mužské neplodnosti a imunologické neplodnosti. Překvapením bylo i zjištění, že po oplodnění vajíček metodou ICSI dochází k vyššímu poměru rýhování embryí, vyššímu poměru jejich uhnízdění a k vyššímu pregnancy rate (poměru počtů otěhotnění na cykly s přenosem embryí) oproti standardnímu oplodnění ve zkumavce. To vedlo k širokému uplatnění a k rozšíření indikací pro ICSI (například u nízkého počtu získaných vajíček pro oplodnění ve zkumavce). Vyvstala ale otázka paušálního užití ICSI ve všech léčebných cyklech.

Úspěšnost ICSI je dána technikou jejího provedení: do vajíčka je injekcí vpravena jediná pohyblivá spermie, která splňuje tvarová kritéria. Injekcí jsou uměle překonány poslední bariéry bránící vstupu spermie do vajíčka – zesílený obal nebo oslabená schopnost spermií pronikat obaly vajíčka. U lidských vajíček navíc dochází vlivem injekce k aktivaci procesu oplodnění, což může vysvětlovat vyšší poměr formování prvojader (průkaz fertilizace) a rýhování. Rozhodování o tom, zda použít nebo nepoužít metodu ICSI, je často velmi obtížné, řeší se při vzájemné diskusi lékaře s léčeným párem, a často také závisí na aktuální situaci, která vzniká až v průběhu léčby, například malý počet vajíček nebo zhoršená kvalita spermií. Nemalou roli v rozhodování o způsobu inseminace vajíček hraje i to, že je to výkon ze zdravotního pojištění nehrazený, i když pro značnou část pacientek je tento způsob jedinou šancí na úspěch terapie. Ačkoliv je metoda ICSI zatížena mírně zvýšeným výskytem chromozomálních aberací, nepředstavuje to hlavní zdravotní riziko pro „děti ze zkumavky“.

 

18.2.2009 3:47 | autor: Radka Borovičková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist