Když se tělo brání spermiím

Imunologové už dlouho vědí, že terčem pozornosti imunitní soustavy nejsou jen choroboplodné zárodky, ale vše, co je v našem těle cizorodé.„Existuje ještě jedna oblast, kde imunita brání početí,” vysvětluje MUDr. Madar. „Často se totiž stává, že imunitní soustava ženy útočí proti spermiím partnera. Jak je to možné a co k tomu vede? Je-li vše v pořádku, jsou spermie ve zdravém pohlavním ústrojí ženy před imunitou chráněny, aby mohly úspěšně plnit svoji rozplozovací funkci.

Soulož jako „zlozvyk“

Jiná situace nastane, přicházejí-li do styku s poškozenou sliznicí ženského genitálu, například při zánětech pochvy nebo děložního čípku, při erozích a podobných chorobných stavech. Imunita je v takových případech „v pohotovosti“, reaguje silněji na všechny podněty a může zaútočit i na spermie. Svou roli hraje také čistě lidský „zlozvyk“ souložit mimo období ovulace, to znamená v době, kdy z hlediska přírody nemají spermie v genitálu ženy co pohledávat.

Na miminko s kondomem?

Podobná situace nastane, dostávají-li se spermie do kontaktu s „nesprávnými“ sliznicemi – třeba v ústech nebo konečníku. Někdy je příčina i ve složení ejakulátu – vadí přítomnost bílých krvinek, třeba při vleklých zánětech mužské močopohlavní soustavy. Bohužel, imunní aktivita proti spermiím pak často přetrvává nějakou dobu i po vyléčení základního onemocnění a může bránit početí. Musíme mít stále na paměti, že zvýšená imunita proti spermiím nám signalizuje obecně vystupňovanou imunitu v rozplozovacím ústrojí ženy, tedy i zvýšenou imunitu například proti zárodku. Řešením je zabránit po nějakou dobu kontaktu ženiny imunity se spermiemi. Někdy ovšem není příliš snadné přesvědčit nedůvěřivou dvojici, aby tři měsíce používala kondom, když přece tuze chtějí miminko.

Život podle ovulace

„Nesystematický přístup k dlouhodobě neplodnému páru narušuje psychiku a sebedůvěru dvojice,“ potvrzuje imunoložka Eva Domorázková, která v rámci nadace Mateřská naděje imunitně a nevysvětlitelně neplodné páry vyhledává a organizuje pro ně informační semináře.„Napětí a pocit ztracenosti nepříznivě ovlivňuje plodnost. Ženy prodělávají během ATR hormonální hyperstimulaci, která jejich organismus vyčerpává a značně narušuje i jejich psychickou stabilitu“, vysvětluje lékařka, která sama nemohla mít děti. „Lidé se na programech nadace dozvědí vše o možnostech terapie, rehabilitačních metodách, adopcích a náhradní rodinné péči.

Konec spontánnosti

Mohou se přihlásit i na konzultace s psycholožkou, která s nimi řeší jejich problémy. Adoptovat dítě, přijmout možnost darování spermií, proč vlastně zrovna my dva? Pocity viny a výčitky jsou na světě. Ale to není všechno. „Je to smutné, ale u dlouhodobě neplodných dvojic se likviduje spontánnost ve jménu početí. Jejich život se nakonec odvíjí v rámci osmadvacetidenní periody s orámovanými dny ovulace a plození,“ doplňuje psycholožka Věra Konečná z Brna, která s nadací Mateřská naděje dlouhodobě spolupracuje.

3.6.2009 9:57 | autor: Radka Borovičková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist