Když s miminkem není všechno v pořádku

Když se vaše děťátko narodí a není všechno tak, jak jste si představovali, uvědomte si, že na to nejste sami. Existují organizace, které se snaží rodinám s postiženým dítětem pomoci. Velkou oporou se provás mohou stát kvalifikovaní pracovníci. Jsou to oni, kteří vám poradí, kam se obrátit s žádostí o správné rehabilitační pomůcky, jak získat osobního asistenta pro děťátko, jak žádat o sociální dávky atd.

Raná péče

Kromě lékařské péče by měla být pro všechny rodiny, jejichž dítě je zdravotně postižené, dostupná terénní služba raná péče. Ranou péči poskytují vyškolení poradci rané péče přímo v domácím prostředí rodiny, poradce v pravidelných intervalech jezdí za rodinou domů.

Raná péče je podle zákona o sociálních službách poskytována bezplatně rodinám, které jí potřebují do 4 případně 7 let věku dítěte.

Ranou péči nabízí převážně nestátní neziskové organizace. Raná péče je vždy zaměřena na podporu rodiny a podporu vývoje dítěte s ohledem na jeho specifické potřeby.

Příprava na život

Společnost pro ranou péči je jednou z organizací, které ranou péči poskytují, a to na území celé České republiky prostřednictvím regionálních středisek. K poslání Společnosti pro ranou péči patří to, aby služby rané péče vedly k posílení kompetencí, zodpovědnosti a nezávislosti rodičů při výchově dětí se specifickými potřebami. Mají umožnit rodině vychovávat dítě v jeho přirozeném prostředí a žít běžný život. Ucelenou nabídku kvalitních služeb rané péče můžou rodiče najít na stránkách Asociace pracovníků v rané péči: www.asociace-ranapece.unas.cz (v sekci Kontakt Poskytovatelé rané péče s garancí Asociace), tam je také rozdělení organizací podle specifických potřeb dítěte.

Další „pomocné ruce“:

Pro informace:
Česká pediatrická společnost
Česká neontologická společnost
Genetické informace

Pro konkrétní pomoc:

  • Pro předčasně narozené děti: Nedoklubko
  • Pro rodiny dětí se sluchovým a kombinovaným postižením: Středisko rané péče TamTam
  • Pro rodiny dětí se zrakovým a kombinovaným postižením:Raná péče
  • Pro rodiny dětí s mentálním, pohybovým a kombinovaným postižením: Raná péče Ratolest
  • Pro rodiny s dětmi s rozštěpovými vadami: Za novým úsměvem

Co to jsou VVV:

Vrozené vývojové vady jsou defekty orgánů, ke kterým došlo během prenatálního vývoje plodu a jsou přítomny při narození. Postihují v různém rozsahu okolo 3 % novorozenců. Prevenci vrozených vývojových vad a jejich včasnou diagnostikou se zabývá genetické poradenství. Příčinou vzniku VVV mohou být změny genetické informace, tedy mutace, nebo různé vnější vlivy. Tyto vnější faktory, které VVV způsobují (mají teratogenní účinek), jsou označovány jako teratogeny.

9.10.2009 11:36 | autor: Markéta Hroudová
Více o tématu: děťátkovývojové vady

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist