Když pes odmítne vaše dítě

Když pes odmítne vaše dítě, může se to projevit různým způsobem. Je možné, že se bude snažit kontaktu s dítětem vyhnout. Jen zřídkakdy se s ním bude zdržovat ve stejné místnosti a vzdálí se, když se k němu dítě přiblíží. Nebude-li se moci dítěti vyhnout, může se stát, že na ně i zavrčí. I když toto chování není pro dítě nebezpečné, není to právě to, co bychom si přáli.

Různé příčiny

Zjistíte-li příčinu, budete moci na daný druh odmítavého chování psa působit pozitivním způsobem.

  • Váš pes chtěl možná zpočátku navázat s dítětem příliš intenzivní kontakt, na což jste reagovali negativně. V takovém případě se pes naučil, že kontakt mezi ním a dítětem není žádoucí, a chová se podle toho. Můžete to změnit tím, že psa aktivním způsobem zapojíte do společných akcí s dítětem.
  • Někteří psi se začnou stahovat do ústraní teprve, když dítě začne lézt a začne po něm sahat. To souvisí většinou s tím, že malé děti přirozeně vůbec neberou ohled na to, že pes má také svůj práh bolesti a potřebuje klid. Když ho „prozkoumávají“, tahají ho za uši, štípají do nosu a šťouchají do očí.
  • Když se dítě učí lézt, nemá „na práci“ nic lepšího, než neustále lézt za psem, i když ten by chtěl spát nebo mít prostě chvíli klidu. Je nesmírně důležité, abyste se postarali o to, aby pes měl své místečko, kde ho dítě nebude rušit.

Svému psovi dejte také jasně najevo, že ho budete chránit před bolestivými výpady dítěte, a proto není absolutně nutné, aby se bránil sám.

Pozor agrese!

Skutečně problematické samozřejmě je, když se odmítnutí projeví v psově agresivním chování vůči dětem. Agresivní projevy bývají často podceňovány především u malých psů – odpovídající reakce pak přichází příliš pozdě. Stěžejní otázka tu samozřejmě je, proč se pes chová agresivně. Jedná-li se o „dominantní agresivitu“, pak je možné psa ovlivnit velmi důslednou výchovou. Pokud jde o agresivitu způsobenou strachem, můžete problém řešit trpělivostí a opatrným sbližováním psa s dítětem.

Odmítnutí

Chová-li se váš pes vůči dětem odmítavě, může to mít různé příčiny. Pokuste se je zjistit a zareagujte odpovídajícím způsobem.

Rada odborníka

Každopádně musíte mít dostatek trpělivosti a času, abyste mohli zjistit příčiny agresivního chování svého psa – a pak provedli odpovídající opatření. Doporučujeme, abyste se v obou shora uvedených případech obrátili na odborníka.

Ten vám pomůže i při velmi těžkém rozhodnutí, zda se nebudete muset kvůli dobru všech zúčastněných se psem možná i rozloučit.

 

18.2.2009 11:29 | autor: Grada - Pes a dítě
Více o tématu: bolestichovánídětispát

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist