babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Předškolák > Zdraví a péče > Dětské nemoci > Když dítě bolí v krku
Když dítě bolí v krku
Bolesti v krku, nepříjemné škrábání a lehký chrapot trápí děti často po celý rok. Stačí prudší změna počasí a náchylnější děti si začnou stěžovat. Potíže jsou většinou způsobeny lehčími virovými infekcemi, které snadno vyléčíme doma.
Uvařte dítěti čaj!
Výborný je lehký bylinkový čaj, ale může být klidně i ovocný, do kterého přidáte med a citron. A nejjednodušší domácí medicína je na světě.
Vhodnou bylinkou je i šalvěj, která má silné protizánětlivé účinky a chrání před viry. Čaj má specifickou trpkou chuť, pokud ho dítě odmítá pít, může čaj kloktat, nebo alespoň vyplachovat dutinu ústní. Také je možné smíchat šalvěj napůl s heřmánkem. Účinná varianta jsou i šalvějové bonbony (k dostání v lékárnách).
Proti bolestem v krku vydatně pomáhá také silný mátový čaj nebo čaj z květů černého bezu mírně oslazený medem, který by děti měly pít po doušcích.
Dětské nemoci
Zázračná echinacea
Chcete-li přispět k rychlejšímu potlačení infekce a posílení imunitního systému, můžete podávat přípravek, který obsahuje echinaceu – třapatku nachovou. Doplňků s echinaceou je na trhu celá řada, děti dobře snášejí pastilky nebo sirup
Jídlo jako lék
Podávejte dítěti dostatek žlutého a oranžového ovoce a zelené listové zeleniny. Obsahují hodně vitaminu C a poskytují i beta-karoten, který se v těle mění na vitamin A. Tento vitamin je důležitý pro udržování zdravých sliznic, včetně sliznic krku.
Dávejte dítěti pít hodně tekutin, teplé nápoje zklidní bolavý krk a hlavně pomohou zvlhčit vyschlé sliznice. Výborné jsou i teplé polévky. Oblíbená babičkovská medicína je slepičí vývar. Ale silný kuřecí vývar má také hodně do sebe.
V jídelníčku dítěte omezte spotřebu cukrů, sladkostí a mléčných výrobků.
Čtěte dále:
Nezapomeňte, že…
Dítě by mělo mít kolem krku šátek nebo šálu z měkké vlny. Účinně působí i tzv. priessnitzův zábal na krk – vhodný kapesník nebo šátek namočíme do studené vody, vyždímáme, obalíme krk a přes něj omotáme suchý šátek nebo plenu tak pevně, aby zábal nesklouzl. Asi po hodině zábaly vyměňujeme.
V místnosti, kde dítě spí, používejte zvlhčovač vzduchu, který brání vysychání sliznic.
Samozřejmostí by měl být domácí klidový režim.
A kdy se obrátit na lékaře?
- Je-li bolest v krku velmi silná a dítě má polykací obtíže.
- Pokud má dítě zvýšenou teplotu bez příznaků nachlazení.
- Objeví-li se u dítěte i jiné příznaky, například vyrážka.
- Jestliže se po třech až čtyřech dnech obtíže nelepší.