babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Učení a zábava > Školka > Kdy do školky?
Kdy do školky?
V kolika letech dát dítě do školky? A jakou vybrat? Otázky, které jistě trápí mnoho rodičů. Každé dítě je však jiné…Dítěti do tří let je nejlépe doma s matkou, shodují se odborníci. Jeho psychické Já není do té doby zcela utvořeno a delší odloučení může být na překážku zdravému vývoji. Zároveň však platí, že setkávání s dalšími členy širší rodiny a s vrstevníky je pro děti už od útlého věku prospěšné. Zamezí se tím také přílišné závislosti dítěte na matce.
Zdravé dítě je přiměřeně sebevědomé a neztropí scénu pokaždé, když jde maminka vynést smetí. Takové dítě vstup do školky s největší pravděpodobností zvládne bez větších potíží.
Klidný rodič, klidné dítě
Je vhodné, když dítě poprvé do školky odvede tatínek. Ten bývá odolnější a nenechá se zviklat slzami ani srdceryvnými prosbami typu „nenechávej mne tady“.
Čím klidnější je rodič, tím přirozeněji a klidněji celou situaci dítě vnímá. Mějte však na paměti, že si děti více všímají neverbálních signálů než slov. Pokud ho tedy uklidňujete výroky typu: „Neboj se, to nic není, prostě půjdeš do školky jako všichni ostatní,“ ale tváříte se u toho vyděšeně, je pravděpodobné, že dítě bude školku ze začátku považovat za cosi hrozného.
Učitelka není strašidlo
V žádném případě školkou a učitelkami nevyhrožujte. Věta typu: „Já to řeknu paní učitelce!“ je spolehlivá cesta, jak dítě od školky odradit. Stejně tak vyhrožování ve smyslu: „Jen počkej, půjdeš do školky a tam tě už naučí poslouchat.“ Dítě si nesmí myslet, že jde do školky za trest a že se tam k němu budou chovat jinak než doma.
Ze začátku je vhodné nechat dítě ve školce třeba jen dopoledne a teprve později přidat i spánek a odpolední program. Když se dítě sžije se svými vrstevníky, často potom samo požaduje, aby s nimi mohlo být déle.
Rada je jednoduchá: Trvejte na svém a buďte trpěliví.
Respektovat, ale neustupovat
Důvodů, proč dítě nechce do školky, je mnoho, velmi často odrážejí jeho dosavadní vývoj v rodině. Když je zvyklé jen na maminku, bude mít s adaptací pravděpodobně problémy. Jakmile mu maminka ustupuje, jednou ho do školky pošle a podruhé ne, celou situaci jen zhoršuje.
Dítě také může žárlit na právě narozeného sourozence a do školky nechce jít, protože se tam cítí být odloženo ve prospěch mladšího sourozence. Rodiče by měli na svých rozhodnutích důsledně trvat, režim a pravidelnost jsou nezbytné. Respektovat dětské pocity a mít pro ně pochopení je nesmírně důležité, ale neznamená to ustupovat ze svých požadavků. Tedy samozřejmě v případě, že nejsou přehnané, a to pobyt ve školce jistě není.
Chcete-li se poradit s odborníkem, mějte na paměti, že terapie takto malých dětí je především terapií rodičů.
Důvěra
Pokuste se školce důvěřovat. Samozřejmě není nutné nechat si všechno líbit a každý rodič má právo se ozvat, ale nic se nemá přehánět. Pro dítě je cenné právě to, že se seznamuje s jiným prostředím a jinými pravidly. Co se naučí ve vztahu ke školce, zúročí později ve škole.
Jakou školku?
To, co může školka dítěti především nabídnout, je sociální prostředí, ve kterém se dítě postupně učí fungovat a žít, respektovat potřeby druhých a navazovat přátelské vztahy. Vzhledem k jeho útlému věku to bohatě stačí. Módní trend anglických a jinak výukově a tematicky zaměřených školek je nepřehlédnutelný. Ale dítě se bude učit a pracovat celý život, takže je zbytečné ho zatěžovat dalšími úkoly, které jeho věku nepřísluší.
Mohu-li vám radit, vyberte dítěti nějakou menší, obyčejnou školku, zjistěte si reference a nedejte se zviklat módními trendy ani dětskými manipulacemi. Trvejte na režimu a pravidelnosti a nebuďte příliš překvapeni, když se ukáže, že se dítě ve školce chová úplně jinak než doma, že po vašem odchodu přestává plakat a čile se zapojuje do hry s ostatními. Co víc si můžeme jako rodiče přát?