Káva – famózní nápoj, umíte-li ho připravit

Káva je jedinečným nápojem, který si člověk může vychutnat na mnoho způsobů. Někteří ji milují, jiní zatracují. Je vůbec možné si v domácích podmínkách připravit lahodný šálek kávy? Ano. Prozradíme vám jak na to.

Kávu si můžete připravit buď jako espresso nebo nějakou alternativní metodou. Rozhodnete-li se pro druhou možnost, tak k přípravě dobré kávy nepotřebujete drahé kávovary ani baristické schopnosti. Na trhu existuje několik cenově odlišných variant, kterými docílíte přípravu lahodné kávy.

Základem každého dobrého šálku je samozřejmě kvalitní, čerstvě pražené káva. Opravdoví milovníci kávy ji objednávají přímo v českých pražírnách, kde mají zaručenou čerstvost právě upražené kávy, doporučujeme například www.bunacafe.eu.

Domácí káva – žádná věda

Nejrozšířenějším způsobem přípravy je překapávaná káva. Nějaký čas byla zatracována coby přežitek, ale ve světě je populární a pomalu se vrací i do českých domácností. Výhodou je, že k přípravě stačí papírový filtr, do kterého dáme mletou kávu a zalejeme horkou vodou, následně necháme přefiltrovat. Jestli se bude jednat o chemex, coffee dripper nebo filtrovací kávovar je už na vaší volbě.

Váš specialista na kávu:buna_cafe_tamper_02.jpgje partnerem článku.

Další možností je french press, který je elegantním řešením přípravy a podávání kávy. Mletou kávu zalijeme horkou vodou a po 3 – 4 minutách se stlačí lógr ke dnu přes jemné sítko. Káva se ihned podává nebo se přeleje do jiné nádoby, aby se zabránilo jejímu dalšímu louhování.

Český „turek“ není turecká káva

Pro ty, kteří nedají dopustit na „turka“, přijde možná nyní překvapení. Turecká káva není káva přelitá horkou vodou s plovoucími částečkami zrnek. Pravá turecká káva se připravuje v džezvě. Tu má mnoho lidí doma, ale málokdo ji používá.

Příprava je přitom takovým malým rituálem. Káva, umletá na prach, se nasype do džezvy (může se přidat cukr nebo koření), zalije se vodou a nechá se na plamenu třikrát vzkypět. Poté už kávu naléváme z džezvy přímo do hrníčků.

Espresso – italská specialita

Je neuvěřitelné, co se v českých podmínkách stalo s espressem. Nejen, že můžeme ze všech koutů slyšet presíčko, preso s mlékem či nesmyslné pikolo, ale hlavně příprava nedosahuje kvalit, jakých si správné espresso zaslouží a jaké potřebuje.

Přitom espresso je obecně vnímané jako jeden z nejúspěšnějších italských symbolů. Zároveň je však také jedním nejvíce kopírovaným a to většinou dost často mizerně. Není divu, že toto napodobování a ničení pojmu espresso začalo v Itálii vadit.

Pravé espresso má na pohled lískooříškovou až tmavě hnědou cremu (někdy s tzv. tygrováním). Tato crema má velmi jemnou strukturu, která drží pevně pohromadě a v žádném případě neobsahuje žádné bublinky. Čichem vnímáme příjemnou vůni se stopami květin, ovoce, opékaného chleba nebo čokolády. Všechny tyto vjemy cítíme také po spolknutí kávy a toto dlouhotrvající aroma přetrvává několik sekund, někdy dokonce několik minut.

vyroba_kavy_1.jpg

Jeho chuť je bohatá a jemná. Acidita a hořkost jsou dobře vyváženy a ani jedna nevyčnívá nad druhou. Trpkost není přítomna nebo jen velmi těžko vnímatelná.

Chcete-li si doma připravit pravé espresso a ne ubohou náhražku, musíte sáhnout hlouběji do kapsy a pořídit si kvalitní kávovar a mlýnek. Toto příslušenství musí splňovat určité parametry, aby bylo možné vytvořit pravé espresso. Nejdůležitějšími vlastnostmi kávovaru jsou tepelná stabilita a tlak. Tepelnou stabilitu zajišťuje bojler a tlak musí být přibližně 9 barů (nikoli výrobci často mylně uváděných 15 barů). S výběrem vám rádi pomohou v BunaCafé – www.bunacafe.eu.

Pokud nechcete investovat do dražšího kávovaru a mlýnku, tak je určitě lepší dát doma přednost filtrované kávě, french pressu nebo jakékoli jiné alternativní metodě. Taková káva bude podstatně levnější a chutnější, než komerční náhražky, kterým nepomůže sebevětší hollywoodská hvězda v reklamě. Na pravé espresso si raději zajděte kavárny, kde ho umí připravit.

vbyroba_kavy_2.jpg

Arabica nebo robusta?

V kávovém průmyslu se používají zejména tyto dva druhy – arabica a robusta. Arabica je kávou jemnou a aromatickou, její pěstování vyžaduje více péče a příznivé klimatické podmínky. Arabica představuje přibližně 70% světové produkce. Stromy Robusty jsou na druhou stranu odolné, jeho plody menší a káva má ráznější a osobitější chuť. V Robustě je také podstatně více kofeinu. Někdy lidé mylně považují Robustu za něco podřadného. Rozhodně platí, že kvalitní a čerstvě pražená Robusta je lepší volba než Arabica z regálu supermarketu.

Chcete-li se dozvědět více nejen o přípravě pravého espressa, můžete se začíst do příběhu Cesta kávy na facebookových stránkách www.facebook.com/Bunacafe.eu.

 

Více o tématu: častlak

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist