Kam na dovolenou v těhotenství?

Milá budoucí maminko, pokud přemýšlíš o tom, zda je cestování v těhotenství dobrý nápad, máme pro Tebe dobrou zprávu! Správně naplánovaná dovolená se může stát skvělým zdrojem relaxace a energie před obdobím, kdy bude miminko na světě. Základem je výběr bezpečné destinace, přizpůsobení dopravního prostředku a zohlednění Tvých aktuálních potřeb. V tomto průvodci najdeš osvědčené nápady na odpočinek, které Ti zajistí komfort i bezpečnost.

kamnadovolenouvtehotenstvi_-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock/Tui.cz

Kdy je nejlepší čas na cestování v těhotenství?

Nejlepším obdobím pro výlet je druhý trimestr těhotenství (mezi 18. a 24. týdnem). Proč? V této době většina budoucích maminek cítí příliv energie – ranní nevolnost už obvykle ustoupila a břicho ještě není tak velké, aby omezovalo mobilitu. Odborníci zdůrazňují, že cestování do 36. týdne těhotenství je možné, ale po tomto období je lepší zůstat doma kvůli riziku předčasného porodu.

Naopak pokud jsi ještě v prvním trimestru, zvaž krátké výlety blízko domova. Intenzivní vývoj plodu a časté obtíže, jako je únava nebo nevolnost, Ti mohou zkomplikovat delší cesty. Pamatuj, že každé těhotenství je jiné a před plánováním cesty se poraď s lékařem, který posoudí, zda Ti to Tvůj zdravotní stav dovoluje.

Jaké destinace vybrat pro zajištění bezpečnosti?

Blízké destinace ve střední Evropě jsou trefou do černého! Rakouské Alpy s mírnými stezkami a lázněmi, které mívají i speciální programy pro těhotné ženy jsou ideální volbou. Procházky v prostředí horské přírody na čerstvém vzduchu prospějí Tobě i dítěti a úlevu poskytnou relaxační masáže přizpůsobené potřebám budoucích maminek. Další možností jsou termální lázně v Maďarsku – teplá minerální voda zlepší krevní oběh a zmírní bolesti zad, které těhotné ženy často trápí.

Vyhýbej se exotickým zemím, které vyžadují očkování, nebo těm s extrémním klimatem. Vysoké teploty v Thajsku nebo Mexiku mohou vést k dehydrataci a dlouhý let letadlem zvyšuje riziko trombózy. Vsaď raději na místa s mírným klimatem a snadným přístupem ke zdravotní péči – například pobaltská letoviska, wellness v Německu nebo přímořská městečka v Chorvatsku.

Nabídky all inclusive pobytů, jejichž široký výběr najdeš na adrese https://www.tui.cz/all-inclusive, jsou skvělým řešením pro těhotné ženy – zajišťují přístup k vyváženým jídlům v pravidelných časech, možnost odpočinku v bazénech s vyhřívanou vodou i relaxačních zónách. Zkontroluj nabídky a vyber si pro sebe nejlepší destinaci!

Jaký dopravní prostředek bude nejpohodlnější?

Auto poskytuje nejvíce svobody – můžeš dělat přestávky kdykoli chceš. Optimální je zastavit každé 1,5-2 hodiny, protáhnout si nohy a přizpůsobit tempo cesty svým potřebám. Nezapomeň na správné zapnutí bezpečnostních pásů (spodní část by měla spočívat na bocích, ne na břiše) a bederní polštář, který odlehčí páteři. Pokud si vybereš cestování vlakem, zvaž kupé s větším prostorem pro nohy – někteří dopravci nabízejí speciální místa pro těhotné ženy.

Cestování letadlem vyžaduje další přípravy. Většina leteckých společností povoluje lety do 36. týdne těhotenství, ale po 28. týdnu mohou vyžadovat potvrzení od lékaře. Vyber si místo u uličky, snáze se ti bude vstávat a procházet se pro zlepšení krevního oběhu. Vyhýbej se dálkovým letům nad 4 hodiny, protože minimum pohybu a stagnace krve v nohách zvyšuje riziko trombózy, na kterou jsou těhotné ženy obzvláště náchylné.

Co zabalit do kufru?

Kromě dokumentů a těhotenské průkazky si zabal pohodlné oblečení z přírodních materiálů a boty s plochou podrážkou. Krém s ochranným faktorem SPF 50+ je nezbytností – hormonální změny zvyšují citlivost pokožky a její reakce na slunce. Do lékárničky přidej gel proti otokům nohou, elektrolyty pro případ dehydratace a základní léky doporučené lékařem. Pokud cestuješ do zahraničí, zjisti si předem adresu nejbližší nemocnice s porodnickým oddělením.

Nezapomeň na svačiny! Mandle, sušené ovoce nebo proteinové tyčinky pomohou udržet stabilní hladinu cukru v krvi. Do příručního zavazadla si také přidej chladivý obklad na oteklé kotníky a cestovní polštářek, který odlehčí krku, když si budeš chtít zdřímnout. Minerální vodu koupíš na letišti nebo na čerpací stanici a nezatížíš kufr zbytečnými kilogramy.

Kdy je lepší upustit od cesty?

Pokud lékař označil Tvé těhotenství jako vysoce rizikové, máš těhotenskou cukrovku nebo problémy s tlakem, odlož cestovní plány na později. Absolutními kontraindikacemi jsou také krvácení, stahy před 37. týdnem nebo abnormální poloha plodu. Pamatuj, že ani ta nejkrásnější cesta nestojí za to, aby ohrozila Tvé zdraví a zdraví dítěte.

Naslouchej svému tělu a pokud cítíš chronickou únavu nebo nepohodlí, zvaž dovolenou doma. Zařiď si domácí lázně s uklidňujícími koupelemi, pozvi přátele na relaxační večer nebo znovu objevuj kouzla svého města. Skutečný odpočinek je takový, po kterém se vracíš nabitá novou energií, bez ohledu na to, zda ho trávíš na pláži nebo ve vlastním obýváku.

Shrnutí: Dovolená v těhotenství? Ano, ale s rozumem!

Při plánování krátkého výletu i delší dovolené se zaměř na blízké destinace s dobrou zdravotnickou infrastrukturou a mírným klimatem. Rakouské lázně, maďarské termální prameny nebo chorvatské pobřeží Ti poskytnou bezpečnou relaxaci bez zbytečného stresu. Vyber si dopravní prostředek, který Ti umožní pravidelné přestávky a pohodlnou změnu polohy. Před odjezdem se poraď s lékařem, zabal si „těhotenskou lékárničku“ a užívej si tento výjimečný čas! Vždyť brzy pro své dovolené získáš úplně nového, roztomilého společníka na cesty.

4.4.2025 11:49 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist