babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Chci dítě > Zdravá a fit > Alternativní léčba > K čemu jsou dobré masáže a jiné terapie
K čemu jsou dobré masáže a jiné terapie
Masáž je úkon léčebný a relaxační zároveň. Jejím cílem je příznivé ovlivnění místních i celkových stavů, potíží a změn, které vyvolala choroba, zranění nebo námaha.
Přispívá k podpoře fyziologických pochodů, k posílení zdraví a ke zvýšení celkové odolnosti organismu.
Pojem „masáž“ je odvozen od řeckého slova „massó“, což znamená mačkat, hníst. Slovní kmen se objevuje ve francouzském „masser“, které má stejný význam a také zásluhu na „zmezinárodnění“ tohoto výrazu.
Jednou jsem chtěla svou čtyřletou dcerku pobavit, trochu ji poškádlit, a napadla mě taková blbinka: vzala jsem její hlavu do dlaní, zlehka a rychle jsem jí třela tvářičky a říkala u toho: „Masáááž, masáááž.“ Jenže ejhle, účinek byl opačný! Místo smíchu se mi rozfňukala a zaprotestovala: „Nene, já nemasám!“
Mechanismus působení masáže
Místně se projevuje účinek masáže na kůži a v jejích orgánech, v krevním řečišti, v lymfatickém systému, ve šlachách a kloubních pouzdrech i v periferním nervstvu.
Napřed se čistě mechanicky odstraní povrchní zrohovatělé kožní vrstvy, čímž se uvolní vývody mazových a potních žláz a kůže pak lépe „dýchá“.
Příznivým ovlivněním odtoku žilní krve se urychluje odstranění nepotřebných produktů látkové výměny, cílená masáž napomůže uvolnění, vstřebání i odplavení výpotků a usazenin. Podporou krevního oběhu se zvýší svalová výkonnost a urychlí zotavení unaveného svalu. Celý organismus je lépe prokrvován, což se projeví na mnoha orgánech. Například lepším prokrvením ledvin stoupá tvorba moči, zlepšuje se výměna vzduchu v plicích, podpoří se i tkáňové dýchání, usnadní pochody termoregulační.
Masáž působí osvěživě při únavě, celkově uklidňuje, nebo naopak podle zvolené techniky tonizuje, zlepšuje spánek apod.
V praxi se masáže využívají ve zdravotnictví, tj. jako léčebná procedura, nebo ve službách, tam spíše jako úkon relaxační.
Je třeba vědět, co od masáže očekáváme, a podle toho zvolit zařízení i terapeuta. Tak jako u většiny podobných služeb je dobré se rozhodnout buď na základě osobního doporučení, nebo předběžného pohovoru.
Nestyďte se zeptat na cenu úkonu, vzdělání terapeuta, jeho praxi, délku procedury, její průběh, účinky i možné reakce.
Při masáži odhalujete své tělo a necháte druhého člověka, aby se vás dotýkal. Proto je nezbytná důvěra v jeho schopnosti a snahu vám pomoci. Také on potřebuje zpětnou vazbu. Je dobré se projevit, pokud například máte během procedury pocit chladu, potřebujete na toaletu, některé hmaty vnímáte jako bolestivé, nebo naopak příjemné a uvolňující.
Osteopatie
Další manuální terapií je u nás méně známá osteopatie. Tato metoda vnímá lidské tělo jako stroj a nemoci vznikají ve chvíli, kdy některá část těla není dobře seřízena. Autor metody došel k názoru, že manipulací se dá znovu nastolit rovnováha – a tím příslušnou nemoc vyléčit.
Osteopat používá různé techniky. Masáží měkkých tkání uvolňuje napjaté svaly a podporuje krevní oběh. Nenásilnými opakovanými pohyby kloubů zvětšuje jejich hybnost a snižuje napětí okolních svalů.
Osteopatická léčba může pomoci i těhotným ženám, které v důsledku změny držení těla trpí bolestmi zad.
Akupunktura
Podívejme se ještě na jednu alternativní léčebnou metodu – jistě hned budete vědět, oč jde, když řeknu, že kromě rukou využívá také jehly. Akupunktura má své kořeny ve starověké Číně, kde lékaři vpichovali pacientům drobné jehly do určitých bodů na kůži. Tyto akupunkturní body leží na neviditelných energetických drahách, takzvaných meridiánech, jež jsou spojeny s vnitřními orgány. Jehly údajně uvolňují, zvyšují nebo snižují tok energie zvané „čchi“ v meridiánech.
Jedna z doktrín tradičního čínského lékařství chápe tělo jako rovnováhu dvou protikladných, nicméně vzájemně se doplňujících přirozených sil zvaných jin – ženská energie a jang – mužská energie. Energie jin je pasivní a zklidňující a představuje tmu, chlad, vlhkost a uvolňování. Energie jang je aktivní a stimulující a představuje světlo, teplo, sucho a stahování.
Nerovnováha energií jin a jang se považuje za příčinu obtíží. Například nadbytek jang může způsobit akutní bolesti, bolest hlavy a vysoký krevní tlak, příliš energie jin může vyvolat mrazení, výtoky, zadržování tekutin a únavu.
Akupunkturní diagnostika a terapie se zaměřují na rozpoznání jakékoli nerovnováhy a její nápravu pomocí vpichování jehel do příslušných bodů.
Možností, jak si ulevit od bolestí a obtíží, je tedy celá řada. Všechny terapie jsou ověřené a opravdu fungují. Záleží však na tom, kdo a jak je provádí, a ovšem na konkrétním problému, kvůli němuž přicházíme.