Jméno za trest?

Co všechno nás ovlivňuje, když vybíráme jméno pro miminko? Bývá to většinou hned několik věcí. Záleží na rodinných zvyklostech, vkusu rodičů, zkušenostech, ambicích.

shutterstock_1136889179-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

V dřívějších dobách byl repertoár jmen daleko omezenější, bylo to něco mezi 100 až 700 jmény. Dnes můžeme vybírat doslova z tisíců jmen, která matrika uznává. Asi polovina jmen se běžně užívá a druhá polovina jsou jména ojedinělá a vzácná, a to včetně módních výstřelků a jmen archaických.

Rodinné zvyklosti hrají velkou roli

V některých rodinách je zakořeněná tradice, že první syn se vždy jmenuje například Jan a první dcera například Eva, jméno se tak dědí po pokolení. Variantou jsou jména příbuzná, odvozená od stejného základu (Radoslav – Radek, Alžběta – Eliška, Marie – Mariana), jindy se jméno dědí křížem přes pohlaví (tatínek Petr – dcera Petra, maminka Jana – syn Jan).

Časté je také oživování jmen použitých v rodině před více generacemi (dcera má jméno po praprababičce Amálii…). Ve šlechtických rodech se zpravidla jmenoval první syn po dědovi, druhý po kmotrovi, třetí po otci. U dcer to bylo obdobné.

Inspirací k volbě jména nemusí být jen nejbližší předkové a kmotrové. Často jsou to oblíbení vzdálenější příbuzní nebo dobří rodinní známí, „kteří to někam dotáhli“. Jméno po bohatém strýčkovi z Ameriky nebo po úspěšném rodinném příteli není žádnou výjimkou.

Samostatnou kapitolou jsou jména mladších dětí vybraná podle přání staršího sourozence. To je z psychologického hlediska moudrý tah, který notně tlumí sourozeneckou žárlivost. K takovému jménu často inspiruje oblíbená dětská postava z pohádky, filmu, kamarád apod.

Někdy se jména nedědí přímo, rodina má v oblibě určitý neměnný repertoár. Nové jméno pak příbuzenstvu nevoní a stává se předmětem diskuze. Jiné rodiny ctí přesně opačné pravidlo – každý člen rodiny musí mít originální a v rodině zatím neuplatněné jméno.

Vynalézavost jde u rodičů někdy tak daleko, že hledají k pojmenovávání svých dětí různé principy a klíče. Volí pak jména charakterově podobná, například jména z české historie (Libuše a Přemysl), se stejným monogramem (Jitka a Jana, Anežka a Adam) nebo podle abecedy (Aleš, Barbora a Cyril).

Čtěte dále:

Jazykové vlivy

V poslední době se hlásí o slovo národní hrdost a lidé kladou důraz na to, aby jméno dítěte bylo „české“. Je to úsměvný požadavek, protože jsou to jména v našich zemích tradičně užívaná, která jsou však za česká jen považována, ale ve skutečnosti mají jiný původ:

  • Václav a Ludmila jsou jména slovanská
  • Eva, Michal, Jan jsou jména hebrejská
  • Pavel, Klára, Magdaléna jsou jména původu latinského
  • Jiří, Kateřina původu řeckého
  • Karel, Oldřich, Adéla germánského…

Jiný záměr mají rodiče, když volí jméno vysloveně cizojazyčné. Chtějí tak dítěti zajistit určitou výjimečnost (Jim). Svůj vliv má i ohled na délku jména. V poslední době se dává přednost jménům spíše krátkým, jednoduše vyslovitelným, bez háčků a čárek, nezkomolitelným (Ema, Dan…).

Častý je požadavek na libozvučnost jména (i jako celku s příjmením), na to, aby se jméno prostě líbilo (Michaela). Důležitou roli hraje i to, zda dané jméno proslavila nějaká známá osobnost, ať populární, či neblaze proslulá.

Pro rodiče je také důležité, zda domácká podoba zvažovaného jména nemá nějaký hanlivý charakter nebo úsměvnou asociaci.Zvažuje se, jestli jméno a příjmení tvoří sourodý celek, vliv mají místní zvyklosti, sociální postavení, vzdělání, náboženství, zájmy, profese, přátelé a populární osobnosti.

 

7.6.2024 5:18 | autor: Magdalena Holancová | zdroj: M.: Jak se bude vaše dítě jmenovat. Academia, Použitá literatura: Knappová, Praha 2009.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist