babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Příprava na dítě > Jména pro děti > Vše o křestních jménech
Vše o křestních jménech
V přehledu jmen na Babyweb.cz najdete stručnou charakteristiku každého jména, ale hlavně četnost jeho užití v posledních letech. Chcete, aby mělo vaše dítě jméno, které nikdo jiný nemá, nebo budete raději, pokud jméno vašeho dítěte nebude ničím výstřední? Při výběru jména nezapomínejte také na to, jak se křestní jméno hodí k příjmení. Většina nastávajících rodičů má ve výběru […]
V přehledu jmen na Babyweb.cz najdete stručnou charakteristiku každého jména, ale hlavně četnost jeho užití v posledních letech. Chcete, aby mělo vaše dítě jméno, které nikdo jiný nemá, nebo budete raději, pokud jméno vašeho dítěte nebude ničím výstřední? Při výběru jména nezapomínejte také na to, jak se křestní jméno hodí k příjmení. Většina nastávajících rodičů má ve výběru jména jasno, ale není výjimečné, že se partneři o tom pravém dohadují až do porodu. V našem seznamu najdete více než 4000 jmen, u kterých je uveden původ, prvotní význam a četnost výskytu. Ověřit si můžete i oblíbenost jednotlivých jmen. Jistě si v něm i vy vyberete jméno pro holčičku i jméno pro kluka, a až se miminko narodí, budete připraveni.
Aby křestní jméno znělo dobře, je třeba dodržet některé zásady. Značné potíže při vyslovování jména a příjmení vznikají, pokud je koncová hláska jména shodná s první hláskou příjmení (Dagmar Rubínová). Problémy s výslovností mohou mít lidé i u jmen, která obsahují problematické skupiny hlásek jako r a ř (Barbora Rorejsková), š a t (Arnošt Štěpán), r a l (Jarmil Ulrich). Srozumitelnosti jména nepřidá, když se v něm stále opakuje stejná samohláska (Alan Halama). Za nevhodná spojení se také považují spojení jména a příjmení jako Pavel Karel, u nichž nemusí být jasné, co je co. Řešením je v takovém případě jméno, které se nevyskytuje jako příjmení (Miroslav, Jaromír…)
Vstup do rubriky: Články o jménech
Vybíráme křestní jméno
Při výběru jména pro holku i jména pro kluka by se rodiče neměli nechat unést přílišnou fantazií, případně by si měli odpustit snahy splnit si sny, povznést se nad mindráky a nesnažit se na jménu svého dítěte realizovat. „Jsou doloženy případy, kdy dítě trpělo výjimečností svého jména kvůli škodolibosti svých vrstevníků natolik, že se u něho vyvinuly určité depresivní stavy, které nakonec rodiče přinutily k žádosti o změnu jména dítěte na jméno méně nápadné, běžnější,“ upozorňuje Miloslava Knappová ve své knize Jak se bude vaše dítě jmenovat. Vždyť chodit po světě jako Andromeda Nováková nebo Elvis Pátek nemusí být pro naše děťátko zrovna ten nejlepší vklad do života.
Co je křestní jméno?
Na co je vlastně jméno? Křestní jména společně s příjmením slouží k základní identifikaci osob. V rodině, kde mají obvykle všichni stejné příjmení, slouží k rychlému rozpoznávání členů a v případě, že jsou potomci pojmenováni po rodičích, používá se dodatek mladší/starší, malý/velký apod. Zatímco příjmení je dědičné, jméno každému určují rodiče. Protože bylo dáno dítěti při křtu, vžil se výraz křestní jméno nebo moderněji rodné jméno, neboť je dítě získalo po porodu.
Význam křestních jmen
Když budeme pátrat po prvotním významu, zjistíme, že původně jména označovala nějakou vlastnost pojmenovaného, jeho práci, ukazovala na náboženské přesvědčení nebo připomínala významný čin dotyčného. Skládala se ze slov se skutečným významem podobně, jako to známe u indiánských jmen, třeba Sedící býk. Postupným zkracováním a komolením se původní význam zastřel, například dívčí jméno Božena původně znělo Bohem obdařená. Ještě dnes se rodiče rozhodují podle významu, mnohem častěji ale hraje roli, jak jméno zní nebo které je právě v módě. Při výběru jména by mělo rozhodovat i to, jak bude znít spolu s příjmením. Například je vhodné volit ke kratšímu příjmení delší jméno (Vladimír Zach) a naopak, k delšímu příjmení kratší jméno (Jan Velehradský), posuďte, jak by asi znělo holčičí jméno Květoslava s příjmením Velehradská.
Matrika vás ohlídá
Aby to rodiče s kreativitou nepřeháněli, dohlíží zákon o matrikách. Nedovoluje například vymýšlení jmen zcela nových. Jméno, kterým chcete oslovovat své dítě, musí existovat a patřit nějaké skutečné osobě. Nelze tedy pojmenovat potomka podle pohádkové postavy nebo předmětu denní potřeby. Dále zákon lpí na tom, abyste dítě ženského pohlaví nepojmenovali jménem mužským a naopak. Zkrátka také přijdete v případě, že se vám jméno pro prvorozeného zalíbilo natolik, že byste ho nejraději dali i jeho sourozenci. A patrně vám neprojdou ani zdrobněliny a domácké podoby jmen.
Pokud chcete použít jméno, které sice existuje, ale není k nalezení v českém kalendáři, můžete si jeho „použitelnost“ ověřit na matričním úřadu, nejlépe na tom, který bude vašemu dítěti vystavovat rodný list. Každá matrika by měla mít k dispozici seznam ověřených jmen, která lze použít.
Vstup do rubriky: Články o jménech