babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Miminko > Péče o miminko > Cestování > Je zákaz vstupu s dětským kočárkem oprávněný?
Je zákaz vstupu s dětským kočárkem oprávněný?
Bytové domy bez výtahů, úřady, polikliniky, nádraží nebo třeba i samoobsluhy a kavárny mohou pro rodiče s kočárky představovat nepřátelské prostředí. Na některá místa se lze dostat jedině tak, že si kočárek do vyšších pater vynesete sami, jinde je vjezd kočárkům jednoduše zakázán. Je to v pořádku?
Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) zákaz vstupu s kočárkem za diskriminaci považuje
Zásada v Kodexu nediskriminujícího podnikatele, který SOS vydalo, k otázce dětských kočárků říká: „Poskytuje-li podnikatel možnost osobního odběru zboží či služeb, zavazuje se vpouštět do provozovny osoby s dětskými kočárky a osoby na invalidním vozíku za situace, kdy je tomu provozovna uzpůsobena.“
Jako nevítaní hosté se často cítime i v prostředcích městské hromadné dopravy. Pokud chcete, aby se spolucestující k nám, maminkám, chovali lépe, přijďte podpořit tuto myšlenku na akci S kočárkem Prahou, který Babyweb.cz pořádá již příští středu, 25.5. v pražských Žlutých lázních. Zároveň se tak stanete účastníky pokusu o překonání našeho rekorku z loňského roku, o největší počet dětských kočárků, samozřejmě plných, na jednom místě!
Podle Sdružení obrany spotřebitelů může prodávající k jednomu zákazníkovi přistupovat jinak než k druhému, v našem případě zakázat vstup do prodejny s kočárkem, jen tehdy, pokud tím chce dosáhnout nějakého obecně přijatelného cíle.
„Prostředky k jeho dosažení ale musí být přiměřené a nezbytné, to jestliže tohoto cíle nelze dosáhnout jiným, méně drastickým opatřením. Odlišné zacházení tedy musí být odůvodnitelné legitimním cílem, například ochranou podnikatelova majetku nebo bezpečností ostatních zákazníků. Současně však takové opatření musí jevit známky přiměřenosti, jako je tomu třeba u zákazu vstupu se zmrzlinou, kdy skutečně hrozí poškození zboží. Ochrany majetku může být dosaženo dozorem zaměstnanců či kamerovým systémem, nikoli takovým opatřením, jako je zákaz vstupu s kočárky,“ komentuje zákaz vstupu s kočárkem do provozoven právnička SOS Klára Přikrylová.
Podle mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) se však takový zákaz za diskriminační jednání považovat nedá
„Prodávající má povinnost zajistit bezpečnost zákazníků a také mu nelze upřít právo chránit svoje zboží před zničením nebo odcizením. Obojí je v případě nákupu s kočárkem problematické,“ vysvětluje Fléglová s tím, že žádný právní předpis prodávajícímu neukládá povinnost vstup s kočárkem umožnit. „Přestože jde o velmi citlivou problematiku, lze spotřebitelům pouze doporučit, aby v případech, kde to není prodávajícím povoleno nebo tolerováno, se vstupu s kočárkem nedomáhali a využili svého práva volby. Tedy nakupovali tam, kde jsou jejich potřeby respektovány,“ shrnuje.
Je-li obrázek přeškrtnutého dětského povozu na výloze obchodu závazný pro všechny „okočárkované“, potom se dle vyjádření ČOI o diskriminaci nejedná. „Kdyby však jedna maminka byla do prodejny s kočárkem puštěna a druhá nikoli, pak by šlo o diskriminaci, kterou by se náš úřad mohl zabývat.“ dodává. Dotyčný podnikatel by za svou vrtošivou blahovůli mohl zaplatit až padesát milionů korun.
Našli jste obchod, kavárnu, penzion či úřad, kde vás i s vaším dítětem skutečně rádi viděli? Pak se o toto poznání podělte s ostatními prostřednictvím naší databáze Dítě vítáno. Pomáhejte nám budovat databázi míst, kde je dobře vám i vašim dětem!
A jak se žije s kočárky?
Podle stávajícího stavebního zákona musí být každý dům, který má víc jak čtyři patra, opatřen výtahem. Na druhou stranu mají moderní bytové domy stejně tak jako paneláky zpravidla alespoň uzamykatelnou kočárkárnu. Ne všichni rodiče tam ale chtějí kočárek uchovávat.
„Bydlíme v domě bez výtahu a neustále vláčet kočár až do druhého patra mě brzy omrzelo, tak jsem nakonec pořídila ještě jeden, který mám na terase. Terezka tam v něm spinká ráda. Druhý pak nechávám zamčený v garáži,“ představuje své řešení Iva Kobyláková z Prahy.
Úřady a pošty s bariérami
Co si ale počít, když se potřebujete s kočárkem dostat na úřady, které sídlí ve starších budovách bez výtahů? Nechat kočárek s dítětem venku, zatímco běžíte do třetího patra vystát hodinovou frontu, by nemuselo být zrovna prozřetelné řešení.
Zbývají tři možnosti:
- kočárek vyvléct po schodech na kýžené místo,
- můžete poprosit známého, aby vám na dítě před úřadem dohlédl,
- nechat svou ratolest rovnou na starosti někomu blízkému.
Další možnost je v českých podmínkách patrně nerealizovatelná – zavést na úřadech „s bariérami“ dětské koutky s dozorem.
Jak se žije s kočárky?
Místa, která kladou rodičům do cesty těžko překonatelné bariéry, se před několika lety pokusila zmapovat Síť mateřských center ve své kampani – Jak se žije s kočárky. Někde se situace alespoň částečně zlepšila, jinde se nezměnilo nic.