babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Zdravé těhotenství > Je prasečí chřipka pro těhotné nebezpečná?
Je prasečí chřipka pro těhotné nebezpečná?
Vakcína proti prasečí chřipce není zatím dostatečně vyzkoušená a mezi lékaři panuje spíše odpor k ukvapenému očkování. Jak se tedy nejlépe bránit prasečí chřipce? „Hlavně se jí nenechte stresovat,“ radí dětská lékařka MUDr. Helena Bočínská.
U jinak zdravé osoby je průběh chřipky velice mírný. Jinak, jako každá viróza, může u lidí s oslabenou imunitou způsobit další zdravotní komplikace, ale to je zcela individuální.
Jsem očkovaná proti chřipce, je to výhoda?
Očkování proti sezónní chřipce má i nespecifické účinky, takže lze předpokládat, že působí částečně i jako prevence proti chřipce prasečí.
Co poradíte těhotným ženám?
Všeobecně se ženám radí nechat se proočkovat ještě před plánovaným otěhotněním (nejen proti chřipce, ale i proti žloutence A a B). Je to výhodnější, než se nechávat očkovat v těhotenství.
Těhotná žena, která nechodí do práce a nepohybuje se v zalidněném prostředí, se nemusí nákazy příliš obávat.
Hrozí ji v případě nákazy nebezpečí?
Prasečí chřipka, stejně jako ta obyčejná neboli sezónní, je viróza a jako každá viróza může někdy vykonat své „dílo“ na čerstvě těhotné ženě, respektive jejím plodu.
Často se tak stane, že žena kvůli infekci potratí ještě dříve, než zjistila, že je v jiném stavu. Ve vyšším stadiu těhotenství hrozí riziko předčasného porodu.
Jak se bránit chřipce:
- Dodržujte hygienická pravidla (mytí rukou, pobyt v čistém, dobře větraném prostředí…)
- Nepohybujte se v zalidněném nebo špatně větraném prostředí
- Choďte na procházky na čerstvém vzduchu (posilujte imunitu)
- Udržujte si nadhled, nepodléhejte pocitu, že chřipku určitě chytíte
- Při prvních příznacích navštivte lékaře
- Chřipky se nebojte
Nejlepší prevencí proti nákaze je dobrá nálada. Když se budete strachovat, abyste někde něco nechytila, bude efekt nakonec spíše opačný a něco chytíte skoro určitě. Stres totiž oslabuje imunitní systém, který je pak náchylnější k nemocem.
Žádný lékař vám očkování proti prasečí chřipce ani vysloveně nedoporučí ani nevymluví. Těhotenství není kontraindikací k očkování, ale nemůžete čekat, že vás lékař do něj bude pobízet.
Očkování těhotných
Světová zdravotnická organizace podle profesora Prymuly doporučuje, aby se těhotné ženy nechaly očkovat. I když WHO trimestr zatím nespecifikuje, bude lépe zvolit druhý či třetí trimestr, protože v prvním trimestru je vyšší riziko komplikací těhotenství. „Podle amerických doporučení je možno očkovat ale i ženy v prvním trimestru, objektivní data k dispozici nejsou,“ upřesňuje profesor.
Kromě těhotných by se měli nechat očkovat lidé chronicky nemocní a astmatici, ale i lidé s vyšším stupněm obezity, děti a starší jedinci. Paradoxem však zůstává, že prasečí chřipkou jsou nejvíce ohroženi mladí lidé do devětadvaceti let.
Očkování dětí
Ministerstvo zdravotnictví sice proti sezónní chřipce radí zdravé děti očkovat, ale pediatři jsou opatrnější. Argumentují tím, že očkovat malé děti do věku pěti let není vhodné. Imunitní systém se jim teprve tvoří a vakcinace představuje pro organismus zátěž.
Výjimkou jsou děti se srdeční vadou, cukrovkou a oslabenou obranyschopností, kdy je očkování na zvážení lékaře.
Vakcína proti prasečí chřipce se teprve testuje a čeká se na dlouhodobě spolehlivé výsledky.
Netýrejte se černými myšlenkami, choďte na procházky, vyhýbejte se místům, kde je zvýšené riziko infekce (přelidněné prostory, špinavá místa).
Zdraví je komplexní záležitost, vlivů na nás působí velké množství. Stres, obavy, ale i například fáze menstruačního cyklu, ve které se žena právě nachází, hrají velkou roli.