babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Učení a zábava > Jesle > Je dobré dát dítě do jeslí?
Je dobré dát dítě do jeslí?
„Jesle by si děti nevymyslely, zato školku ano,“ tvrdíval nestor dětských psychologů profesor Zdeněk Matějček. Za pravdu mu dává praxe i odborníci. Vždyť v jeslích se líbí jen pěti procentům dětí, naproti tomu ve školce až 95 procentům dětí.
„Jesle jsou pouze nouzové řešení. Je to potřeba rodičů,“ vysvětluje psycholog Jaroslav Šturma, předseda Českomoravské psychologické společnosti. „Naopak školku děti potřebují ke svému plnému rozvoji, potřebují poznávat své vrstevníky.“
První tři roky
Pro dítě je během prvního roku života nejdůležitější, aby se mu někdo láskyplně věnoval, aby bylo v chráněném prostředí nejbližší rodiny. V této době se tvoří nosný vztah, který bude dítě provázet celým jeho vnitřním i společenským životem. (Odborně se tomuto vztahu říká citové přilnutí nebo také anglicky attachment nebo boxing).
Během druhého roku života toto pouto dozrává a upevňuje se.
Musím do práce, co mám dělat?
Samozřejmě zmíněný ideál přírody není v dnešní době jednoduché dodržovat. Společnost nás tlačí často tam, kam možná úplně nechceme, ale holt musíme. Zpátky do práce. A co dál s dítětem?
Nejdůležitější je dítě na chvíle, kdy bude bez vás, postupně zvykat. Nástup do práce si naplánujte až po šestitýdenní adaptační době, kdy si dítě na školku či jesle zvyká. Pokud za tuto dobu nevymizí úzkost, určitě do práce nenastupujte. Vaše dítě je priorita číslo jedna.Když se budete chovat citlivě, nástup do kolektivu dítěti usnadníte. Buďte také důslední a plňte sliby, které jste dítěti dali.
Nesmíme opomenout ani důležitou úlohu tatínka nebo dalších nejbližších. Ti dávají mamince prostor k návratu do práce.
Do tří let je pro dítě však ideální být v kruhu nejbližší rodiny, nejvíce to respektuje jeho přirozenost.
Jesle a školky nejsou
Nedostatek jeslí a školek by podle doktora Šturmy mohly řešit dnes tolik diskutované mini-jesle anebo přátelská výpomoc. Jeden vychovatel by však neměl pečovat o víc než tři děti. Důležitější než vzdělání vychovatele a dokonalé hygienické podmínky je však jeho vztah k dětem.
Malé děti nepotřebují žádnou speciální výuku. V mini-jeslích nebo v rámci přátelské výpomoci s hlídáním by měl stačit zdravý rozum a pokud možno osobní zkušenost s mateřstvím.
Je to vždy na zvážení, protože nakonec je to vždy odpovědnost rodiče, kam dítě dá.
Jesle a stres
Z výzkumů vyplývá, že se dětem v jeslích více vyplavuje stresový hormon serotonin.
- Čtyři hodiny denně v jeslích znamenají pro dítě zátěž, se kterou se do usnutí vyrovná (serotonin klesne).
- Více než čtyři hodiny denně v jeslích způsobují takový nárůst serotoninu, jaký dětský organismus nedokáže odbourat. Znamená to, že dítě žije v trvalém stresu. To může vést k dlouhodobým problémům různého druhu.