babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Předškolák > Vzdělání a zábava > Sport a aktivity > Jaký kroužek vybrat?
Jaký kroužek vybrat?
„Náš mladej nám dost zkomplikoval život,“ přiznává dvaatřicetiletá maminka Kateřina. „Přihlásil se na keramiku, angličtinu a ještě na plavání. Vůbec nevím, jak to všechno s manželem stačíme,“ dodává maminka malého Matěje. Ne, není řeč o školáčkovi, ale o tři a půlletém „studentovi“ mateřské školky.
Rodiče malého Matěje jistě nejsou sami, kdo jsou postaveni před podobný problém: Když kroužky, tak jaké, a kolik? A když už nějaký vybereme, jak dítě správně motivovat, aby u něj vydrželo?
Vybírejte společně
Trávíte-li se svým dítětem dostatek času společnými aktivitami, určitě sami dobře víte, co má rádo a v jakých činnostech vyniká. Přesto si před rozhodnutím pro nějaký kroužek s ním promluvte, dejte mu prostor pro vyjádření jeho přání a představ o náplni kurzu.
Tím, že budete vybírat kroužek společně, dáte svému dítěti možnost prožít pocit zodpovědnosti a samostatnosti. To je také jedna z nejdůležitějších podmínek k tomu, aby se váš potomek do kroužku těšil. Mnoho organizací, mateřských center i školek umožňuje v rámci dnů otevřených dveří nahlédnout do práce svých kroužků. Využijte toho a vezměte své dítě s sebou, ať vidí, co může očekávat. A vy se zároveň ujistíte o kvalitě kroužku i jeho lektora.
Strach z neznámého
Předškoláci bývají ostýchaví nebo dokonce bojácní v neznámém prostředí a v neznámém kolektivu. Je tedy dobré se svým dítětem na prvních hodinách zvoleného kroužku být. Strach z neznámého také pomůže překonat kamarád vašeho dítěte, který kroužek navštěvuje.
Malíř nebo sportovec?
Možná se bude chtít vaše dítko přihlásit do kroužku kreslení (třeba jen z důvodu, že do něj chodí jeho kamarád ze školky) a vy přitom víte, že kresba není zrovna jeho silnou stránkou. Přesto mu v tom nebraňte!
Časem samo zjistí, že mu jde lépe něco jiného, třeba zpěv či tanec. Hlavně své dítě dostatečně podporujte při jakékoliv snaze a na neúspěchy příliš neupozorňujte. Budete mu tak těmi nejlepšími průvodci v sebepoznávání a uvědomování si svých schopností a limitů.
Zdá se vám, že váš syn nebo dcera v nějaké činnosti či sportu výrazně vyniká a sníte o tom, že z něj bude slavný hokejista nebo z ní uznávaná baletka? Uvažujete-li o profesionálním tréninku již v předškolním věku, zapřemýšlejte nejdříve o tom, jestli je i vaše dítě stejně ambiciózní a cílevědomé jako vy a jestli ještě nepotřebuje nějaký ten čas na hraní. To je totiž hlavní podstata všech kroužků – má to být především zábava a setkávání s vrstevníky.
Kolik kroužků?
Jaký stupeň náročnosti vaše dítě snese, je velice individuální. Svou roli v tom hraje jeho temperament – některé uvítá sportovní vybití nadbytečné energie, jiné zase uplatní svou klidnou povahu v keramickém kroužku.
Stejné je to i s počtem navštěvovaných kroužků. Nesnažte se dítěti zaplnit veškerý volný čas nějakou plánovanou činností. Měl by mu zbýt dostatek času na hru a nicnedělání. Předškolním dětem plně stačí jeden až dva kroužky týdně.
Po nástupu do školy můžou děti chodit do dvou i tří kroužků. Bedlivě však u vašeho dítka sledujte známky únavy – mnoho energie totiž zabere samotná adaptace na nový denní řád a školní prostředí.
Když nechce, nenuťte ho!
Když dítě do kroužku chodit odmítá, nenuťte ho. Raději s ním prodiskutujte, co ho k tomu vede. Třeba nakonec zjistíte, že je pro něj náročné dojíždění do kroužku a vy můžete najít nějaký jiný ve vašem blízkém okolí.
Kroužky v předškolním věku považujte za jakési oťukávání a zkoumání dovedností dítěte. S těmito zkušenostmi si pak coby školák nebo teenager bude snáze vybírat nejen kroužky, ale také koníčka.