babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Příprava na dítě > Mateřská dovolená > Jakou dostanu mateřskou?
Jakou dostanu mateřskou?
DOTAZ TÝDNE Od 8. 6. 2009 pracuji jako OSVČ, současně si ještě navíc připlácím nemocenské připojištění ve výši 1 003 Kč měsíčně.
Otěhotněla jsem a termín porodu mám 6. 2. 2010. (Splňuji tedy podmínku 270 dnů nemocenského pojištění za poslední 2 roky a zároveň 180 dnů nepřetržitého nemocenského pojištění OSVČ do nástupu na PPM.)
Na PPM chci nastoupit 26. 12. 2009, což je 6 týdnů před stanoveným termínem porodu.
Mám hned několik dotazů:
1. Mám přerušit SVČ?
- podle PSSZ mi bylo sděleno, že přerušení SVČ po dobu 6 měsíců není nutné nikde hlásit, což akorát pokrývá dobu pobírání PPM
- Na ŽÚ mi bylo doporučeno raději přerušit SVČ počínaje dnem 26. 12. 2009 (datum nástupu na PPM)
- Od ledna 2010 bude rodičovský příspěvek vyplácet Úřad práce, kde mi bylo sděleno, že SVČ přerušovat nemusím, jelikož pro vyplácení dávek je pro ně směrodatná výše PPM a to, zda dítě navštěvuje „nějaké výchovné zařízení“
2. Jedná se mi o to, zda když nepřeruším OSVČ, abych pak neměla problémy s výplatou rodičovského příspěvku (ráda bych si zvolila variantu 2 roky/11 400 Kč měsíčně)
3. Zajímala by mě výše PPM po snížení zásahem „vládního balíčku“
4. Termíny, které bych neměla propásnout (kdy nahlásit změny na sociálce, zdravotní pojišťovně, ŽÚ, ÚP nebo ještě na dalších úřadech)
5. V případě, že bych SVČ nepřerušila, kdy mám začít platit ZP a SP a v jaké výši?
6. Jak by to bylo v případě, že bych během dvou let, kdy budu pobírat rodičovský příspěvek, znovu otěhotněla? Měla bych nárok na PPM? Z logiky věci by vyplývalo, že bych si tedy měla znovu doplácet nemocenské připojištění OSVČ ve výši 1 003 Kč, abych měla opět nárok na maximální výši PPM.
Lucka
Odpovědi:
1) není nutné SVČ přerušovat, od placení záloh jste v době pobírání PPM osvobozená.
2) u RP si můžete vydělat bez omezení, pokud je péče o dítě zajištěna (nechodí do jeslí nebo MŠ na více než 5 dní v měsíci, od 3 do 4 let do MŠ na 4 hodiny denně), jako OSVČ nahlásíte pobírání RP na OSSZ, kde vás budou po tu donu vést jako OSVČ vedlejší. Na výkon SVČ nemá jinak vliv pobírání kterékoliv varianty RP.
3) Výpočet PPM se do 1.1.2010 srovná s výpočtem nemocensklé, tudíž se sníží denní vyměřovací základ ze 100% na 90% a denní výše PPM pak ze 70% na 60%. Denní vyměřovací základ by Vám měli sdělit na OSSZ, podle toho kolik a jak dlouho si nemocenské pojištění platíte.
4) Žádost o PPM předkládáte bezprostředně při nástupu na PPM (pokud nepobíráte nemocenskou, lze žádost podat i cca o 14 dní dříve), přímo na pracoviště OSSZ, kde jste jako OSVČ vedena. ŽÚ – pokud nebudete přerušovat živnost (a je to zcela zbytečné), nemusíte žádnou tuto skutečnost hlásit. Při ukončení PPM (nejlépe v měsíci, kdy Vám PPM končí – sdělí a potvrdí OSSZ) žádáte na ÚP o rodičovský příspěvek i o volbu 2 leté varianty. Na ÚP též žádáte v době nejdéle do 1 roku od narození o porodné ( 13.000,-) – nutno doložit platný občanský průkaz matky a rodný list dítěte.
5) Do 30 dnů od podání žádosti o RPn dostanete oznámení o přiznání dávky RP, které předložíte na příslušnou OSSZ a zdravotní pojišťovnu. Tam Vám sdělí, zda a jak vysoké zálohy budete jako OSVČ vedlejší hradit.
6) Pokud plánujete další dítě, měla byste si po PPM znovu platit nemocenské pojištění, abyste splnila nárok na další PPM. Pokud na ní budete nastupovat v době, kdy bude trvat nárok na RP, musíte tuto skutečnost bezprostředně na ÚP SSP hlásit a tím výplatu RP přerušit.
Podmínku 270dnů pojištění splňujete za předpokladu, že jste byla před OSVČ zaměstnaná. Na PPM můžete nastoupit mezi 15.12. (8 týdnů) až 29.12. (6 týdnů) před termínem ( 6.2.2010) porodu.
Marcela Vyvadilová