Jak zacházet s dítětem, oblékat ho a přenášet

Jak držet a přenášet miminko, abychom mu neublížili a bylo mu to příjemné? Především se toho nebojte, miminko je šťastné, když se ho dotýkáte a chováte ho! Jen je dobré dát si na pár věcí pozor.

shutterstock_2247906803-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Pro někoho je péče o miminko otázkou instinktu, jiný se bojí, že tomu křehkému drobečkovi ublíží. Proto jsme se zeptali pana doktora MUDr. Martina Gregora, na co si dát při zacházení s novorozenými miminky pozor.

Chování a zvedání miminka

Při zvedání děťátka podpírejte tělo a hlavu tak, aby nepřepadávala dozadu. Stejně tak, když ho chováte v náručí, opřete mu hlavu do ohbí jedné paže a zároveň ho přidržujte za stehýnko.

Při ukládání ke spánku děťátko držte v náručí a podepírejte mu hlavu, dokud neleží na podložce, pak vysuňte ruku zpod zadečku, zvedněte maličko hlavu a uvolněte druhou ruku, kterou jste hlavičku přidržovali.

Bezpečné držení a přenášení

Podsuňte svou ruku pod hlavu a krček dítěte a obejměte palcem a ukazovákem ruku dítěte pod ramenem. Druhou rukou sevřete palcem a ukazovákem stehýnko dítěte. Hlavu má dítě opřenou o předloktí vaší paže.

Polohy vhodné k odříhnutí

Dítě si potřebuje odříhnout a zbavit se tak vzduchu, který spolykalo při krmení. Novorozence opřete o svůj hrudník, hlavičku ve výši ramene podepřete prsty a masírujte mu zádíčka nebo ho nakloňte dopředu na klíně přes koleno a hlavičku podepřete pod bradou.

Hrudník přidržuje jedna ruka k vašemu tělu. Důležité je, aby dítě na spodní ruce nesedělo, jeho páteř by byla neúměrně zatížena. Abyste viděli děťátku do obličeje, můžete si ho položit před sebe opřené zády o vaše pokrčená předloktí. Palci obou rukou ho přidržujte pod ramínky a zbývajícími prsty mu podpírejte hlavičku.

Úlevová poloha

K odříhnutí je vhodná také relaxační, úlevová poloha. Z této polohy si dítě snadno můžete opřít o rameno nebo naklonit na klíně. Několikaměsíčního kojence si můžete k odříhnutí posadit na klín a přidržet mu záda, nebo je možné přidržet dítě na klíně obličejem dolů.

Dítě si po jídle nemusí odříhnout vždy, nemusí mít v žaludku nadbytek vzduchu po každém jídle. Pouze děti, které po každém jídle ublinkávají, je třeba nechat odříhnout po každém jídle, dokonce někdy i v průběhu krmení.

Úlevová poloha pomáhá zbavit děťátko bolestí bříška při nadýmání, kolice a je také jednou z vhodných poloh k odříhnutí po krmení. Děťátko leží břichem na předloktí ruky, kterou je držíme za stehýnko, záda jsou opřena o vaše tělo a hlava je volně ve vašem loketním ohbí, každá ručka dítěte z jedné strany předloktí.

Čtěte dále

Polohy, kterých se vyvarovat

Nevhodná je pro ně každá poloha, kdy je ohnuté a stlačené bříško v krajině žaludku. Tato poloha může zvracení zhoršit nebo vyvolat. Mezi jídlem je vhodné, aby tyto děti ležely v postýlce ve výrazně zvýšené poloze.

Poloha na břiše nebo na boku vdechnutí zvratků nezabrání a jak se často mylně traduje, z hlediska prevence syndromu náhlého úmrtí je nebezpečná. Když si dítě ve správné poloze do deseti minut neodříhne, nejspíše spolykalo málo vzduchu, takže ho v bříšku netlačí.

 

30.5.2023 5:46 | autor: MUDr. Martin Gregora | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s MUDr. Martinem Gregorou

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist