babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Předškolák > Zdraví a péče > Dětské nemoci > Jak vyjít dobře s rýmou?
Jak vyjít dobře s rýmou?
Rýma je relativně banální onemocnění, které však dokáže velice potrápit. Zvláště malé děti, které často vůbec nechápou, proč najednou nemohou dobře dýchat. Co můžeme dělat?
Rýma je průvodním onemocněním téměř každého nachlazení. A pokaždé nás překvapí tím, jak silně dokáže nachlazení obtěžovat. V prvním stádiu převládá únava, malátnost, bolest hlavy a pálení a svědění v nose. V dalším stadiu začíná vodnatá sekrece, ucpání nosu, ztráta čichu, slzení a pocit zalehnutých uší. Po pár dnech obtíže ustávají, vrací se čich a přetrvává jen čirá sekrece z nosu.
Nachlazení bývá způsobeno viry, což mimo jiné znamená, že antibiotika by v léčbě nijak nepomohla a musíme se spolehnout na běžné prostředky hledání úlevy a udržení pohodlí.
Tělo velí zpomalit
V první řadě se uklidněte a více než na to, co nestíháte, se soustřeďte na sebe. Snažíte se dýchat, hučí vám v hlavě, nic necítíte, těžko se orientujete podle sluchu, špatně spíte a k tomu plníte běžné denní úkoly? Tyto příznaky vám velmi ubírají energii.
Taková zátěž zákonitě přináší podrážděnost a může vést ke zbytečným konfliktům, když už nemáte obvyklou chuť na diplomatické řešení problematických situací. Proto je lépe denní program seškrtat na nejnutnější minimum a neváhejte okolí varovat, že právě prožíváte „nejtěžší mužskou nemoc“, i humor a nadhled pomáhá.
Pokud onemocní malé dítě, vzpomeňte si, jak špatně je při rýmě vám. Pomozte mu najít zábavu, která dovolí uvolněný denní režim.
Bylinky pomáhají
Navštivte lékárnu a vyzkoušejte bylinné prostředky. Na trhu existují doplňky stravy obsahující byliny, které přispívají ke správné funkci dýchacích cest a imunitního systému. Tablety, nebo sirup s výtažkem z černého bezu, sporýše lékařského a proskurníku lékařského pozitivně působí na onemocnění horních cest dýchacích.
Dobrý bylinkový čaj s medem zvládne vypít i malé dítě. Při správné teplotě navíc příjemně prohřeje.
Pokožka nosu trpí
I když vás zpočátku obtěžuje hlavně ztížené dýchání, nezapomeňte na péči o okolí nosu, které během dalších dnů bude ve středu dění a snažte se předejít podráždění. Raději se hned zásobte velkorysým množstvím vašich nejoblíbenějších jemných kapesníků, kterými nijak nešetřete.
Zvlášť malé děti mívají okolí nosu rychle zarudlé a popraskané. V lékárně si nechte doporučit vhodný krém na nos a s jeho používání nečekejte až na urputné pálení, ale v přiměřené vrstvě používejte ihned.
Pára, mořská voda a konvička
K uvolnění nosu se doporučuje horká pára, ovšem pozor na opaření. Při nutné pochůzce venku ale můžete zjistit, že právě vaší oteklé sliznici nosu může krátkodobě ulevit i chladnější vzduch.
Úlevu a desinfekci dutin přináší také mořská voda ve spreji. Ta se dá použít i u hodně malinkých dětí.
Velice účinným pomocníkem je konvička na výplach nosu. Její použití je velice jednoduché a rychle si ho osvojí i menší děti. Při správném použití umí uvolnit i velice ucpané dutiny. Používá se roztok teplé vody se solí, který uvolní usazené hleny a zároveň desinfikuje dutiny. Úleva je okamžitá, léčba rýmy se často výrazně zkracuje.
Čtěte dále
- Bolest v krku, angína a mononukleóza umí řádně potrápit
- Teplota je spojencem dítěte
- Jak vyzrát na kašel bez klasických léků
Zvýšená hygiena je na místě
Buďte odpovědní vůči sobě i svému okolí. Viry se přenášejí prostřednictvím kapének produkovaných během kýchání, kašlání či řeči. Šíří se buď vzduchem nebo poměrně dlouho přetrvávají na předmětech, kterých se osoba s nachlazením dotýká. Proto je velmi důležité důsledné mytí rukou. Použité kapesníky okamžitě odhazujte do koše.
Kapky do nosu
Opatrně s nosními kapkami, mohou obsahovat látky snižující otok, po jejichž vysazení ale může sliznice reagovat dalším otokem. Ideální k osvěžení je spíše slaná voda.
Kdy navštívit lékaře
I když ve většině případů rýma postupně odejde, někdy je návštěva lékaře nakonec potřeba. Pokud se nosní sekret změní a je hustý a zbarvený, jde již o rýmu, jejíž příčinou jsou bakterie.