Jak vyjít dobře s rýmou?

Nachlazení je nejběžnější onemocnění, které nás pokaždé překvapí tím, jak silně dokáže obtěžovat. V prvním stádiu převládá únava, malátnost, bolest hlavy a pálení a svědění v nose. V dalším stadiu začíná vodnatá sekrece, ucpání nosu, ztráta čichu, slzení a pocit zalehnutých uší. Po pár dnech obtíže ustávají, vrací se čich a přetrvává jen čirá sekrece z nosu.

Nachlazení bývá způsobeno viry, což mimo jiné znamená, že antibiotika by v léčbě nijak nepomohla a musíme se spolehnout na běžné prostředky hledání úlevy a udržení pohodlí:

1) V první řadě se uklidněte a více než na to, co nestíháte, se soustřeďte na sebe. Snažíte se dýchat, hučí vám v hlavě, nic necítíte, těžko se orientujete podle sluchu, špatně spíte a k tomu plníte běžné denní úkoly? Tyto příznaky vám velmi ubírají energii. Taková zátěž zákonitě přináší podrážděnost a může vést ke zbytečným konfliktům, když už nemáte obvyklou chuť na diplomatické řešení problematických situací. Proto je lépe denní program seškrtat na nejnutnější minimum a neváhejte okolí varovat, že právě prožíváte „nejtěžší mužskou nemoc“, i humor a nadhled pomáhá.

2) Navštivte lékárnu a zkoušejte nové prostředky. RYMANOS přispívá ke správné funkci dýchacích cest a imunitního systému. Tablety obsahují i byliny, které přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem, sirup RYMANOS zase extra obsažený Hořec žlutý kořen, který má stimulující vlastnosti, a tak dodává pocit energie.

3) I když vás zpočátku obtěžuje hlavně ztížené dýchání, nezapomeňte na péči o okolí nosu, které během dalších dnů bude ve středu dění a snažte se předejít podráždění. Raději se hned zásobte velkorysým množstvím vašich nejoblíbenějších jemných kapesníků, kterými nijak nešetřete. V lékárně si nechte doporučit vhodný krém na nos a s jeho používání nečekejte až na urputné pálení, ale v přiměřené vrstvě používejte ihned.

4) K uvolnění nosu se doporučuje horká pára, ovšem pozor na opaření. Při nutné pochůzce venku ale můžete zjistit, že právě vaší oteklé sliznici nosu může krátkodobě ulevit i chladnější vzduch.

5) Buďte odpovědní vůči sobě i svému okolí. Viry se přenášejí prostřednictvím kapének produkovaných během kýchání, kašlání či řeči. Šíří se buď vzduchem nebo poměrně dlouho přetrvávají na předmětech, kterých se osoba s nachlazením dotýká. Proto je velmi důležité důsledné mytí rukou. Použité kapesníky okamžitě odhazujte do koše.

6) Opatrně s nosními kapkami, mohou obsahovat látky snižující otok, po jejichž vysazení ale může sliznice reagovat dalším otokem. Ideální k osvěžení je spíše slaná voda.

7) I když ve většině případů rýma postupně odejde, někdy je návštěva lékaře nakonec potřeba. Pokud se nosní sekret změní a je hustý a zbarvený, jde již o rýmu, jejíž příčinou jsou bakterie.

render-new-1101x619.png

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist