Jak se rodí v Příbrami

„Mám sen, který se snažím uvést v život,“ přiznala hned v úvodu charismatická vrchní sestra příbramské porodnice Bc. Vlasta Smetánková. Inspirovala se během svých stáží v Holandsku a Rakousku. Dnes přenáší své zahraniční zkušenosti do Příbrami.

Hned však dodává: „Holandsko mi otevřelo obzory, ale jejich model péče se nedá v našich podmínkách přejímat.“

Právě procházíme gynekologicko-porodnickým oddělením Oblastní nemocnice Příbram a nemohu si odpustit otázku: „Holandsko je ale známo především značným počtem domácích porodů?“

„V našich podmínkách nejsou porody doma reálné. V Holandsku jsou naprosto jiné možnosti,“ upozorňuje vrchní sestra.

Jiný kraj…

V čem? Na chvilku si sedáme, téma je příliš vážné: „V Holandsku mají speciální sanitky vybavené vším, včetně stoličky, kleští. Hlavně ale mají jiné kompetence než porodní asistentky u nás. A to je ten klíčový bod. I v Rakousku a Německu mají na všechno standard v zákoně…“

Vzpomínám na slova našeho primáře: „Ženy, které se v Holandsku rozhodnou rodit doma, přebírají veškerou zodpovědnost za zdraví své a svého dítěte. U nás, když se něco při porodu doma zkomplikuje, volá se lékař, ať to napraví.“

Přirozený porod po předchozím císařském řezu.

Pro maminku splněný sen.

Miminko přinesla staniční sestra novorozeneckého oddělení Miluše Vydrová.

Porod doma? Stane se

„Já sama bych rodit doma neriskovala,“vytrhuje mě z myšlenek energická sestra. Jistě ví, o čem mluví. I ona však u domácích porodů asistovala, samozřejmě u těch, kdy už „se to nedovezlo“:

„V minulosti jsme jezdili maminku vyzvednout domů. Když už byla neklidná a tlačila, byly jsme schopny ji vyšetřit, odhadnout, jestli je dost času na transport anebo jsme musely porodit doma. I v sanitce, někdy porod běžel tak rychle.“

Nechci do porodnice

Co když se žena, i když chodí k vám na vyšetření, rozhodne porodit doma? „Nedoporučila bych jí to. Vysvětlila bych jí rizika a také bych jí ukázala náš porodní sál. Upozornila bych ji na možnost pracovat s porodním plánem a sdělila jí naše zkušenosti.

A také bych jí vysvětlila, co u nás považujeme za nadstandard. Je to individuální péče, kterou poskytujeme každé mamince. Ta spočívá ve vybudování partnerského vztahu mezi pacientkou, rodičkou i gyn. pacientkou, a personálem.

Jak říká náš primář: „Je to v personálu, záleží na lidech. A já souhlasím. Máme skvělý tým porodních asistentek, vážím si jejich práce.“

Některé maminky jistě mají své důvody, proč se do porodnic nehrnou, namítám.

„Naše péče je nadstandardní,“ říká paní Smetánková. Jako bonus si můžete objednat i nadstandardně vybavený pokoj. Zejména pohovka s měkkými opěradly je ideálné pro nácvik kojení.

Porod proti přírodě

„To chápu. Za totality se rodilo vleže, na tvrdé posteli, naprosto nepřirozeně proti gravitaci,“ přiznává sestra. …

„Náš primář zcela uvolnil možnosti porodní polohy. Některé porodnice ale od starých zvyklostí neupustily.“

V příbramské porodnici zavedli systém primární péče: porodní asistentka, která maminku přijímá, si ji ponechá v péči, eventuelně to určí staniční sestra. Porodní asistentka je s maminkou během první a druhé doby porodní a vede porod, pokud je fyziologický.

„Některé naše asistentky s maminkou porod natolik prožívají, že nezřídka zůstanou do konce porodu, i když už jim skončila služba,“ usmívá se sestra a

dodává: „Důležitou úlohu ve vztahu matky a dítěte hraje rooming-in, stejně tak kojení a přikládání miminka k prsu do půl hodiny po porodu. Laktační poradenství je nejdůležitější.“

Poděkování

A co maminkám u porodu nejvíce pomáhá?

Pohyb, voda, hydromasážní vana, gravidjóga, aromalampy…

Porodní vana

Největší odměnou pro personál je dobrý pocit. Zdravé miminko, spokojená matka. „Ano, poděkování, co mi chodí mailem i poštou, si zakládám… někdy mě donutí i k slzám,“ přiznává sestra Smetánková a dodává: „Ve své práci jsem dosáhla toho, čeho jsem si přála. Měla jsem v roce 1991 vizi, kterou všichni považovali za iluzi, ale podařilo se.“

Jak nás mohou lidé kontaktovat?

  •  Budoucí maminky i tatínkové se často snaží registrovat e-mailem, registrace tu však není nutná.
  •  Maminka se samozřejmě může nahlásit a pak ji převezmeme po 36. týdnu do péče, jestliže dostaneme podklady od jejího gynekologa.
  •  Sjíždějí se sem maminky z Prahy, Plzeňska i Kladenska a někdy o sobě dají vědět již v 9. týdnu těhotenství.

Předporodní kurzy

Kurzy u nás trvají čtyři týdny. Vedou je porodní asistentky, ale dochází také anesteziolog, který maminkám pořádně vysvětlí rizika epidurální anestezie. Součástí přípravy je například i cvičení gravidjógy.

Na ambulanci a při příjmu vám natočí monitor a změří tlak.

Novorozenecký box a oddělení šestinedělí. Miminko můžete návštěvě přivézt v originálně upraveném nákupním košíku.

Jsem na světě už celý den.

Vítejte v příbramské porodnici.

Jaké jsou Vaše zkušenosti s porodem? Diskutujte u nás.

10.4.2009 5:19 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist