Jak se rodí v Plzni

V recepci je rušno. Je všední dopoledne a právě probíhají návštěvy několika poraden najednou: běžné gynekologické, urologické, diabetologické, laparoskopické i poradny pro vrozené vývojové vady. A ještě se zde registrují rodičky, které si Gynekologicko – porodnickou kliniku Fakultní nemocnice Plzeň, zcela moderní zařízení, vybraly jako místo příchodu potomka na svět.

V plzeňské porodnici se nemusíte registrovat s žádným předstihem. „Stačí, když rodička přijede už s porodními bolestmi,“ vysvětluje vrchní sestra Bc.Věra Houdková. „Ostatně, nemáme tady ani možnost ženy před termínem ubytovat. Mohou využít a taky využívají plzeňská ubytovací zařízení. Jezdí k nám totiž i rodičky z Chebu, Karlovarska nebo Prahy.“
Nastávající maminka předloží potřebné dokumenty v recepci (těhotenský průkaz, občanský průkaz, průkaz zdravotní pojišťovny, případně potvrzení matriky o jménu dítěte pro nesezdané páry), dostane kartu a jede do čtvrtého patra rovnou na sál.

Do porodnice od 40. týdne

Pokud těhotenství probíhá fyziologicky, je těhotná až do 40. týdne v péči svého gynekologa. Teprve potom začne docházet na kliniku na pravidelné monitory a prohlídky. Samozřejmě, že porodnici může navštívit s předstihem, aby si ji prohlédla. Porodnice pořádá i předporodní kurzy, o které je obrovský zájem.
Gynekologové posílají pacientky do nemocnice pouze na speciální vyšetření, nebo pokud mají podezření na nějaké zdravotní riziko.
Pro těhotné diabetičky, epileptičky, ženy s podezřením na předčasný porod je na klinice vymezeno oddělení rizikového těhotenství. Tady jsou až do porodu pečlivě sledovány.

Za chvilku bude holčička

„Při vstupním vyšetření dostane rodička na zápěstí speciální pásek s identifikačním kódem. Podobný náramek pak připneme i novorozenému miminku. Miminko ještě popíšeme kódem na nožičku, nebo bříško a stejně tak označíme zavinovačku. Nemůže se stát, že by došlo k pochybení,“ vysvětluje MUDr. Jiří Turek, který nás klinikou provází. Pak mamince na takzvané „hekárně“, jak se říkalo před lety (v reálu příjemný vzdušný pokoj s několika lůžky, koupelnou a masážní sprchou) natočí monitor a když má s sebou doprovod, stěhuje se na porodní pokoj.

Těch je v Plzni šest, každý v jiné barvě. Výbava je doslova luxusní: polohovací porodní lůžko, dvojpostel, aby spolu partneři mohli odpočívat – v mezidobí může například partner ženě masírovat bederní oblast, vana pro úlevu v první době porodní, masážní sprcha, box pro miminko.

V růžovém leží právě rodička ve vaně a partner ji něžně drží za ruku, v modrém pokoji zase točí mamince kardiotokograf. Pravidelné ozvy srdíčka znějí hlasitě pokojem. „Tady tenhle je pro chlapečky,“ usmívá se MUDr. Turek, ovšem vzápětí ho budoucí maminka ujistí, že se jí za chvíli narodí holčička.

Všechno je pod dohledem

V sesterně se sledují výsledky monitorů, ale také všechno, co se děje v jednotlivých pokojích. „Maminky se záznamem musí předem souhlasit, když tomu tak není, kamera se zakryje. Jedná se o záznam bez možnosti archivace, bez zvuku. Jen pro zajištění větší bezpečnosti rodiček,“ vysvětluje MUDr. Jiří Turek. „Když rodí najednou šest žen jako teď a ve službě máme čtyři porodní asistentky…?“
Přesto platí podmínka, že žena v pokoji nezůstává sama – většinou ji doprovází partner, nebo někdo z blízkých, pokud však doprovod nemá, zůstává s ní po celou dobu zdravotník. Pokoje jsou vybaveny alarmem, rodičky mohou kdykoli přivolat sestru.

V Plzni může mít maminka u porodu jednu blízkou duši. Je jedno, jestli to je partner, kamarádka nebo dula, hlavně ať mamince pomůže dodat energii, vyslechne ji, je jí oporou.

Spolu až do finále

Na porodním pokoji proběhne celý porod i ošetření miminka. Novorozenec je uložený na vlastní vyhřívané lůžko, kde s rodiči stráví první dvě hodiny života. „Pokoj je vybavený tak, že zde můžeme případně provést i drobné chirurgické zákroky jako vyjmutí placenty. Anesteziolog je přítomný v nemocnici 24 hodin denně, proto je i v průběhu porodu možné aplikovat epidurál. U nás jej podáváme zdarma,“ upřesňuje doktor Turek.

Porodní sál s okýnkem

Když maminka rodí plánovaným císařským řezem nebo se porod zadrhne a je nutné přistoupit k operačnímu řešení, je v bezprostřední blízkosti porodních pokojů k dispozici operační sál. Tam se, stejně jako v pokoji, platí přítomnost tatínka či další blízké osoby. (Porodní pokoj 500 korun, operační sál 2500 korun).

Ze sálu se okamžitě po narození miminko předává okýnkem na jednotku intenzívní péče, kde je ošetřeno a uloženo do inkubátoru. Značení je stejné a na sále ani na JIPce není další dítě, takže bezpečnost je opět zaručena.
Maminku pak převezou zdravotníci na resuscitační pokoj, miminko na novorozenecké oddělení. Odloučení je jen krátkodobé, navíc mamince potomka přivážejí sestřičky i na JIPku.

Nadstandard

„Na oddělení šestinedělí by sestřičky mohly jezdit na kolečkových bruslích, jak je chodba dlouhá. Máme kapacitu 41 lůžek, nadstandardní pokoje jsou jednolůžkové za 500 korun denně. Standardní pokoje jsou dvou až třílůžkové. Všechny mají samozřejmě sociální zázemí,“ vypočítává staniční sestra Věra Houdková.
„Novopečené maminky tady obvykle stráví 72 hodin po porodu, a když nemá rodička ani dítě žádné problémy, odcházejí domů. Dvakrát denně jsou vizity – gynekologická, ta kontroluje zdravotní stav ženy a neonatologická, která se soustředí na děťátko. Maminky se učí o své dítě pečovat, sestřičky pomáhají s kojením,“ dodává MUDr. Turek.

Návštěvy

Chodbou přichází tatínek s kyticí. „Návštěvy na nadstandardních pokojích povolujeme nepřetržitě, až do deváté hodiny večerní. Po domluvě může tatínek na pokoji se svou novou rodinou i spát. Jsme schopni zapůjčit notebook, připojení k internetu pro zaměstnané tatínky (někdy i maminky) není problém. Můžeme je dokonce nabídnout i na porodním pokoji,“ komentuje mluvčí Fakultní nemocnice v Plzni Renata Jenšíková.

Svými prostorami je Gynekologicko-porodnická klinika velmi mladé zařízení – pláč prvního miminka se rozlehl chodbami nové budovy teprve nad ránem 4. září 2007. Historie samostatné porodnické kliniky však začíná v polovině 40. let minulého století. V současné době patří pracoviště mezi pět předních českých porodnic. Není divu. Pozitivní přístup personálu je cítit z každé věty.

 

23.3.2009 6:45 | autor: Regina Rothová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist