Jak se rodí v Písku

„Dnešní ženy rodí lépe, protože jsou informovanější a miminko je většinou chtěné. Vyšší věk je možná kontraindikace čistě lékařská, ale z lidského hlediska je to pozitivum,“ tvrdí MUDr. Helena Kozlíková z písecké porodnice.

A co by maminkám ještě více pomohlo? Důvěra v personál a vzájemná komunikace, přiznávají porodní asistentky Jaroslava Krausová a Vendula Vošáhlíková.

„Vztahy mezi personálem a klienty jsou někdy trochu odosobněné,“ shodují se. „Kdybychom si k sobě měly důvěru, bylo by to jednodušší pro nás všechny. Svou práci však milujeme a nepřestává nás motivovat – je vcelku vzato nesmírně pozitivní,“ rychle obě dodávají.

Balón a sprcha

Každá žena je samozřejmě jiná. Asistentky se proto snaží najít ke každé ten správný přístup. Vycházet se však dá i z osvědčených postupů. S maminkou se nejčastěji shodnou na balónu a sprše.

„Vanu chce málokterá rodička a poloha na všech čtyřech je v závěru porodu nešikovná pro lékaře,“hodnotí asistentka Vendula.

Co se v Písku změnilo?

Zejména odeznívá módní vlna porodních plánů a alternativních pozic. Poslední tři roky je obojí na ústupu. „Předtím to bylo něco nového, hodně se o tom mluvilo a lidé to chtěli zkusit,“ domnívá se asistentka Jaroslava.

„Když to ale rodičkám nikdo nepřipomíná, samy s tím nepřicházejí a novinky opět upadají v zapomnění.“

Otec u porodu

Někteří tatínkové jsou samozřejmě nápomocní, ale není to pravidlo. Mnohdy je to rušivý element.

„Žena potřebuje prostor, být sama se sebou, zakřičet si, zanadávat si třeba i opravdu hodně sprostě. Čím je u toho více svědků, tím má větší zábrany,“ vysvětluje Vendula. „Otec u porodu je občas i kontraproduktivní: Někdy sedí jak paša v koutě, jindy se snaží o něžnosti, které ženu ruší nebo ji obtěžují.“

„Jiní si zas porod filmují, aby ho doma pustili známým na videu. To nechápu, je to přeci tak intimní, a oni to berou jako exotický zážitek nebo snad zdroj zábavy,“ kroutí hlavou.

Vděk? Potěší

Vděčnost nemůžeme očekávat, ale občas nás stejně zamrzí, když se nedočkáme ani obyčejného poděkování, shodují se obě asistentky. „Vždyť my pro maminky děláme i věci, které bychom vůbec nemusely. Naštěstí je i hodně maminek, které nám při odchodu nechají bonboniéru se vzkazem nebo nám vodí ukázat své děti. To nás vždycky moc potěší.“

Během přebalování miminka, kdy nezapře zkušenosti druhorodičky, dodává: „Jsme na standardním pokoji, mně případná společnost jiné maminky s miminkem vůbec nevadí. Alespoň se můžeme podělit o zážitky a předat si zkušenosti.

Musím ale pochválit personál – jak na porodním tak na šestinedělí. Byli všichni opravdu profi,“ shrnuje své pocity z porodnice paní Radka.

Hned přes chodbu je nadstandard. Pokojíček je plný příbuzných a kamarádů, pochválím pěkného „chlapečka“: „To není kluk, ale naše malá Zuzanka. Udělali jsme jí číro, protože se nám to prostě na dětech líbí. Všechno bylo v pořádku,“ říká jinak zamlklá maminka. Možná je toho obecenstva už trochu moc.

Od příjmu k miminku

  •  První vyšetření budoucí maminky se dělá v ambulanci, kde se rozhodne o tom, jestli maminku přijmou na porodní sál anebo na zatím jen na porodní oddělení.
  •  První dobu porodní strávíte v místnosti, kde je vana, sprcha, balóny a další relaxační prostředky… Holení a vyprazdňování pomocí klystýru není povinnost, ale volba maminky.
  •  Samotný porod probíhá nejčastěji v klasické porodní poloze na porodním lůžku. Při strachu z bolestí je možné požádat o tišící prostředky, v případě porodnického nálezu se aplikuje epidurální     analgezie.
  •  Porodní asistentky jsou cenným zdrojem informací o tom, že budoucí maminky upřednostňují přirozenou cestu porodu i za cenu bolestí, protože chápou, že ta je přirozenou součástí procesu zrození. Jsme na vás, maminky, hrdi!
  •  Na přání se miminko přiloží mamince na břicho hned po narození
  •  Po porodu je miminko zkontrolováno v novorozeneckém pokoji. Když je v pořádku, jde k mamince na dvě hodiny do porodního boxu, než se přemístí na oddělení šestinedělí.

První den maminkou

První den asistuje v péči o miminko dětská sestřička, která mamince vše ukazuje a učí ji, jak o děťátko pečovat. Pokud si maminka doma nestihla sbalit osobní věci, nevadí – vše kromě věcí osobní hygieny je možné si zapůjčit: župan, hygienické vložky, základní sada dětských plenek, plenkové kalhotky atd.

BABY FRIENDLY HOSPITAL

Novorozenecký úsek porodnice je celý přizpůsoben co nejlépe tomu, aby se maminka i miminko dokonale přizpůsobily nové situaci, aby spolu byly od začátku v co nejužším kontaktu a splnilo se tak 10 kroků k úspěšnému kojení.

Když přijdu moc brzo

Děti narozené v sedmém nebo osmém měsíci těhotenství mají v Písku o vše postaráno: v inkubátorech jsou uložena na podložce ve tvaru „rohlíku“, která simuluje polohu dítěte v děloze. Čidla sledují srdíčko a napětí kyslíku v krvi. Podle váhy a stáří dítěte se v inkubátoru reguluje teplota a vlhkost vzduchu.

Dítě je krmeno pasterovaným mateřským mlékem. Maminka za dítětem dochází buď z domova anebo zůstává na samostatném pokoji po celou dobu nutnou k pobytu dítěte v porodnici. Ta se někdy může protáhnout i na dva měsíce.

Zajímavosti Gynekologicko-porodnického oddělení v Písku

  •  Součástí porodnice je Centrum intermediární péče pro předčasně narozené děti s porodní váhou 1500 až 2500g. Spadají sem děti z Prachaticka, Strakonicka i Táborska.
  •  Píseckou porodnici si vybírají i maminky z Milevska, Blatné, Vodňan…
  •  Najednou zde mohou rodit až tři ženy a pro naléhavé případy je k dispozici i Jednotka intenzivní porodnické péče například pro velmi mladé nebo naopak starší rodičky
  •  Součástí předporodní přípravy jsou nejen prohlídky oddělení, ale i psychoprofylaxe, relaxace, cvičení i způsoby, jak poznat, že se miminko již hlásí k příchodu na svět. Pokud se chce porodu účastnit i doprovod, musí povinně projít kurzem předporodní přípravy.
  •  Císařské řezy zajišťují v nepřetržité službě lékaři se dvěma atestacemi.
  •  Odběr pupečníkové krve je možný pouze pro využití pro vlastní dítě, není možné dárcovství.
  •  Sesterny jsou otevřené, kdykoliv přístupné místnosti, takže komunikace s personálem je kdykoliv možná

Písecká porodnice nabízí optimální kombinaci péče, ve které hraje svou zásadní roli přání rodičky, které je doplněno lékařskou jistotou, že porod přežije maminka i miminko ve zdraví.

MUDr. Helena Kozlíková

Sesterna a areál nemocnice.

Více informací o porodnici v Písku naleznete zde.

5.4.2009 2:59 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist