Jak se rodí v Jičíně

„Maminky, které do porodnice přijdou zdravé, chtějí i zdravé odejít,“ zdůrazňuje primář jičínské porodnice Lubomír Voltr.

Vyhovět tomuto požadavku znamená zcela minimalizovat rizika pro ženu i dítě.

Po chodbách se rozléhají ozvy ještě nenarozeného srdíčka. Jedné z maminek právě natáčejí „monitor“ a vše je v pořádku. Za hodinu mizí po schodech mladý muž.

„To je tatínek, jde si odpočinout domu,“ uvádí mě do obrazu mladá, sympatická lékařka Klára Křížová. Tatínek právě „odrodil.“

Zatají se mi dech: další človíček je na světě. Další z “Cipísků“, kteří se v Jičíně rodí pod týmovým dozorem porodních asistentek a lékařů v příjemné, renovované porodnici.

V Jičíně myslí i na neplodné páry

V jičínské porodnici umějí porodit miminka od 37. týdne. Mladší děti se vozí „in utero“, tedy k porodu, do Hradce Králové. Jičínská porodnice je „Baby-friendly hospital“ neboli dětem přátelská porodnice, která poskytuje laktační poradenství.

Nezapomínají zde však ani na ty, kterým se příliš nedaří. Založili zde centrum pro neplodné páry, které slouží jako první záchytný bod pro řešení problémů s neplodností, které již nemohou řešit obvodní gynekologové.

Složitější postupy, jako dárcovství pohlavních buněk, se naopak koná již na vyšším pracovišti v Hradci Králové.

Prvorodičky dají více „práce“

Porodníci a porodní asistentky mají všeobecně raději druho- a vícerodičky. Jsou pro ně zárukou, že už porod jednou „zvládly“ a tak trochu vědí, co je čeká. Ve většině případů to opravdu je v pořádku. Takže s prvorodičkami je to trochu těžší a také ženy s nadváhou mají trochu více problémů. „Neumějí například tak dobře tlačit,“ přiznává jedna z asistentek. „Porodnictví je nádherná, dojemná práce,“ přiznává doktorka Klára Křížová v našem rozhovoru.

Máte nějakou originální zkušenost s „úlevovými technikami“?

Za úlevovou techniku můžeme považovat třeba i humor. Patří do života a humorným situacím se někdy nelze vyhnout ani na porodním sále. Musíme si ale umět rodiče otipovat, abychom se někoho nedotkli.

Když se s rodiči naladěni na stejnou vlnu, porod hned probíhá příjemněji jak pro rodičku, tak pro personál. Je ale pravda, že někdy lidé humorem i zakrývají stres nebo nejistotu. Lékař musí být také diplomat.

Jaký byl váš nejhorší profesní zážitek?

Nepříjemné jsou například situace, když se narodí dítě s předem nediagnostikovanou vývojovou vadou. Dítě není po porodu v pořádku a je velmi stresující, než zjistíte, co je příčinou – zda vada dítěte či chyba porodnického týmu.

V tom jsou nám oporou pediatři rychlou diagnostikou a patřičnou péčí o novorozence. Naštěstí jsou podobné situace díky prenatální diagnostice vzácné.

Jsou nějaká vyšetření povinná ze zákona?

Jakmile jste v péči nějakého lékaře, tak aby on dodržel lege artis, musí postupovat např. dle doporučených postupů České gynekologické a porodnické společnosti. Pokud pacientka systém péče sama naruší, měla by podepsat negativní revers a vzít tak všechnu odpovědnost na sebe.

A jak tento systém doporučených postupů vzniká?

Odborná společnost stanovuje optimální péči na základě výzkumů a konferencí. To jsou tak zvané lege artis postupy. Pokud by je lékaři nenaplnili a došlo k nějakému pochybení (například kdyby se dítě narodilo s vývojovou vadou, kterou mohl odhalit povinný ultrazvuk, ale my jsme ho neprovedli), tak bychom nesli plnou zodpovědnost za špatný výsledek naší péče. Některé pacientky však např. ultrazvuk nechtějí – v takovém případě je pečlivě poučím o rizicích neprovedení daného vyšetření a musí podepsat negativní revers.

Je to tedy tak, že lékaři mají spoustu povinností, pacienti ale žádné?

Například s porody doma je z hlediska lékařů největší problém, nastanou-li doma závažné komplikace a do nemocnice přivezou matku nebo děťátko ve stavu ohrožujícím život, jsou lékaři uvedeni do situace, která je pro ně dosud neznámá, musejí se v ní okamžitě zorientovat , učinit rychlou diagnózu a pokud možno všechno zachránit. V případě neúspěchu hrozí nakonec obvinění lékaře, že neprovedl vše pro záchranu zdraví či života. Lékaři dělají vždy vše, co je v jejich silách, ale pokud se do té situace lidé uvedou z vlastního rozhodnutí, měli by nést plnou zodpovědnost a lékaře pak nevinit.

Takže prioritou kromě zdravého miminka a maminky je i dokonale „zdravá“ administrativa?

Ano, protože velkým tématem a kontrolkou, která porodníkům neustále bliká vzadu v hlavě je i právní zodpovědnost. Dbáme v dnešní době i na to, aby byla naše práce forenzně v pořádku, aby i naše záznamy byly dokonalé. Porodník má v jednu chvíli zodpovědnost za dva životy a práce na porodním sále vyžaduje dobrou rozhodnost ve velmi akutních a stresujících podmínkách, svědomitost, bystrost, manuální zručnost a psychickou i fyzickou odolnost.

Je to týmová práce a vy musíte vědět, že se na lidi kolem sebe můžete spolehnout. Žaloby a popotahování se soudy jsou velké téma a velký strašák všech porodníků, v Americe uzavírají porodníci nejdražší pojistky ze všech lékařů.

Žalob přibývá, většinou neoprávněných, ale takový je trend – pacient chce viníka za svoji nemoc a lékař se nabízí jako první. Proto v oboru chybí lidé. Je to ale velká škoda, protože porodnictví je jinak nádherná, dojemná práce.

Co ještě přispívá k vaší pracovní spokojenosti?

Máme v Jičíně skvělý tým jak lékařů, tak porodních asistentek, které jsou na vysoké profesionální úrovni a zároveň milé a empatické. Všichni se snaží, aby v naší porodnici vládlo přátelské prostředí.

Primář Voltr je kreativní člověk, motor pro nás ostatní. Má jasnou představu o chodu oddělení a tu již deset let z pozice primáře naplňuje.

Porodní postřehy z Jičína:

  • Pro personál je někdy psychicky náročné rodičům vysvětlit, co je pro ně dobré. Mají svou představu, ale neuvědomují si, že zodpovědnost je v tu chvíli na jejich ošetřujícím lékaři. Porodnictví je celkově velmi náročný obor ve smyslu rozhodování: „Bude to porod horem nebo dolem? “ je otázka, kterou si kolegové navzájem umějí takřka vyčíst z očí. Když padne rozhodnutí „císař“, musí se během několika minut seběhnout na deset lidí.
  • Někdy je stres z odpovědnosti při rozhodování tak obrovský, že máte chuť utéct a už se do práce nikdy nevrátit. Věřte nebo ne, takové pocity zažila někdy v životě většina lékařů. Porodnictví přináší lékařům spoustu krásných zážitků, ale i řádné dávky adrenalinu
  • Dnešní doba je z právního hlediska natolik náročná, že si lékaři dávají zvýšený pozor na vše, co se týká formalit jejich práce.
  • Zkušená porodní asistentka je pro lékaře skutečným požehnáním.
  • Kardiotokogram podává asi v 10 procentech falešně pozitivní výsledky. Lékaři mají nervy na dranc, že je dítě přidušené a pak se narodí zdravím kypící miminko. To je pak úleva.
  • Jak si nejlépe ulevit od porodních bolestí
  • Pro úlevu v porodních bolestech platí pro každého něco jiného. Pohyb a hlavně chůze je dobrá v těhotenství, při samotném porodu je to různé. Někdo chodí dál, někdo chce ležet ve vaně, jinou maminku by nikdo do jiné než „klasické“ polohy v životě nedostal.
  • Vanu doporučujeme jen v první době porodní. Ve druhé době, kdy miminko jde na svět, ji už nedoporučujeme, protože je zhoršená pohyblivost rodičky a nemusel by být čas se v případě nutnosti přemístit na porodní stůl.

 

13.8.2009 12:10 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist