Jak se po mateřské ucházet o práci

Renáta se chystá po třech letech rodičovské dovolené na svůj první výběrový pohovor do zaměstnání. Není si ale vůbec jistá, zda se slovní zásobou: hamat, papat, ee uspěje. Pracovní trh se stále vyvíjí a vůbec se po světové ekonomické krizi výrazně pozměnil. Převažuje poptávka po specialistech a odbornících. I když mezi ně nepatříte, nezoufejte.

Poradíme vám pár triků a tipů, a místo máte v kapse:

1 – Vzdělávejte se a sledujte trendy ve svém oboru. Nová doba nabízí nové možnosti. Vzdělávací agentury a mateřská centra nabízejí maminkám širokou škálu jazykových, počítačových a odborných kurzů. Řada neziskových organizací, projektů v rámci EU, mateřských center vám poskytne potřebné zázemí včetně hlídání dětí v době kurzu (www.aktivnimama.cz). Troufalejší si mohou doplnit vzdělání na střední či dokonce vysoké škole. Hlavně nesložte ruce do klína!

2 – Mluvte, bavte se, komunikujte i mimo rodinu. Trénink komunikačních dovedností, umění prodat své znalosti a osobnostní kvality nabízejí neziskové organizace, mateřská centra a někdy (bohužel spíše stále výjimečně) family friendly zaměstnavatelé.

3 – Buďte připravena na otázky na tělo. Promyslete si odpovědi na otázky typu: Máte zajištěné hlídání pro děti v případě jejich nemoci? Jak vyřešíte, když budete muset zůstat v práci déle do večera? Jste ochotna vycestovat na třídenní služební cestu? Co jste udělala pro své vzdělání a odbornost během rodičovské dovolené? Kdy jste naposled mluvila anglicky?

Některé otázky zavánějí diskriminací, máte právo na ně neodpovídat, ale co si budeme nalhávat, raději je skousneme, než abychom o místo přišly. Není potřeba vymýšlet nějaké definice. Naopak! Odpovídejte ve vztahu k posledním letům. Na otázku, kdy jste naposledy mluvila anglicky, klidně odpovězte, když jste byla na dovolené v Chorvatsku a vybírala si s rodinou poznávací výlet.

4 – Zapomeňte na džíny, silný make-up a žvýkačku. Řiďte se starým dobrým moudrem „Méně znamená více“. Vsaďte na jistotu. Zbytečně nepřehrávejte. Pracujte s barevnými kontrasty. Když si například obléknete tmavě modrý kostým, vezměte si k němu sněhobílou košili: díky silnému kontrastu budete výrazné, ale zároveň decentní.

Líčení by mělo být opravdu jen doplněk. Nikdy nezapomeňte, že je důležité, co máte v hlavě, nikoliv na hlavě. Příliš výraznému líčení pro pracovní příležitosti se spíše vyhýbejte a žvýkačku ponechte v každém případě v kabelce.

5 – A do pětice všeho dobrého: buďte připravená, působte sebevědomě a nebojte se. Pracovní trh sáhne raději po aktivní, pohotové ženě než po leklé rybě bez života, která si sama hází klacky pod nohy.

Nezapomeňte, že jste matka, manažerka a organizátorka rodiny v jedné osobě. Rodičovská vám dala mimo jiné mnoho „soft skills“ neboli měkkých dovedností, jako jsou trénink v řízení, organizování, brainstorming, inovativní myšlení apod. 

Uřídit a zorganizovat dítě, manžela a psa může být někdy náročnější než zorganizovat schůzku vedoucího obchodního úseku s obchodními zástupci. Často v praxi zmiňovaný brainstorming využíváte při diskuzích s manželem na téma „po kom to dítě je“. A inovativní myšlení? Přece když vymýšlíte nový postup, jak dítě nasměrovat, aby nebylo po manželovi, ale dokonalé po vás.

Co říct na závěr? Pravou, vykročte pravou.

7.1.2011 4:21 | autor: Pavla Benešová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist