Jak s kočárkem ve vlaku?

Cestování vlakem je pohodlné, bezpečné a ekologické. Děti navíc vlaky milují. Avšak jen málo vlaků je bezbariérových, nemluvě o nádražích. Těžko budete ve vlaku hledat přebalovací pult. Navíc při samotné cestě budete vystavena libovůli pracovníků Českých drah. Vážně to chcete zkoušet?

Zcela narovinu, České dráhy příliš nepočítají s tím, že by s nimi cestovaly matky s kočárky. Už na začátku cesty narazíte na to, že jen málokteré nádraží je plně bezbariérové. Naštěstí se situace zlepšuje, ale stále není ideální. Bezbariérové nádraží ještě neznamená, že se od pokladny až na nástupiště dostanete snadno. To, že je nádraží přístupné i pro vozíčkáře, může pouze znamenat, že je ve stanici speciální plošina, nikoliv výtah. V tom momentě máte problém. Zařídit si přistavení plošiny je totiž formálně náročné a navíc na plošinu se kočárek spolu s matkou obvykle nevejde. Proto si kočárek nejspíš na nástupiště jednoduše odnesete.

Bezbariérový spoj? Nevíme

Chcete-li cestovat vlakem s kočárkem, je dobré se předem připravit na komplikace. Na rozdíl od MHD si nemůžete předem zjistit, zda je vámi vybraný spoj bezbariérový. Obecně platí, že všechny rychlíky, IC a EC nejsou bezbariérové.U obyčejných osobáků záleží na tom, jakou soupravou pojedete. Nejpohodlnější jsou bílé elephanty, které jezdí v okolí Prahy, a pak klasické pantografy. I když jsou staré, rozvrzané a hlučné, jsou bezbariérové.V elephantech je vždy na konci a začátku soupravy prostor určený speciálně pro kočárky, vozíčkáře a případně jízdní kola. V pantografech sice není vyhrazený prostor, ale do vlaku se bez problémů dostanete. Komfortní je rovněž cestování SC Pendolino. I zde je prostor pro vozíčkáře, případně kočárky. K běžné jízdence si však budete muset zakoupit i místenku v ceně 200 Kč.

Hon o minuty

Když si dokážete bez problémů koupit jízdenku, narazíte na další problém. Nemluvíme teď o nutnosti vyškrábat se na nástupiště. I když se tam dostanete, neznamená to, že máte vyhráno. Opravdový problém teprve přichází. Pokud vlak nevyjíždí z vaší stanice, máte na nástup pár minut, takže zmobilizujte všechny své fyzické síly a pokuste se kočár dostat do vagónu. Povinností vlakového personálu není vám pomoct, záleží jen na jeho libovůli a obyčejné lidské slušnosti. Zatímco někteří průvodčí nabídnou svou pomoc automaticky, jiní se budou jen dívat na to, jak kočárek rvete nahoru. Vlakové dveře nepatří zrovna k nejširším a tak počítejte s tím, že dostat skrz ně průměrně široký kočárek připomíná rébus. Ale ani když ho dostanete dovnitř do vagónu, vaše problémy nekončí. České dráhy už sice povolují přepravovat kočárek ve vagóně, ale zakazují jej mít u sebe v kupé.

Kočárek u WC?

Ve velmi rozšířených starých rychlíkových vozech se s kočárkem nedostanete dál než k toaletě, chodbičkou jednoduše neprojedete. Takže vám nezbude nic jiného, než kočárek nechat u záchodu a dítko vzít s sebou do kupé. Ani tehdy, když budete v jiném typu vagónu, si oficiálně nesmíte kočárek vzít s sebou na své místo. Správně musíte kočárek nechat buď u toalet, nebo ve služebním voze. Tam ale za přepravu zaplatíte 30 Kč za jeden spoj nebo 60 Kč za celý den. Vlaky nabízející službu Úschova během přepravy objevíte se symbolem kufru v jízdním řádu.

Kočárek do kupé nepatří

V praxi to ale může být jinak. Jakmile cestujete velkoprostorovým vozem, neměl by být problém kočárek přivézt až k sedačce, zvlášť když se okolní sedačky dají sklopit. Máte-li větší dítě a skládací kočárek, pravděpodobně jej budete moci mít složený u sebe. Opět záleží na dohodě s průvodčím. Oficiálně podle Vyhlášky pro veřejnou drážní a silniční dopravu kočárek do kupé nepatří. Paragrafy jsou však v tomto velmi nejednoznačné. Tedy je to jen na domluvě.

Vše je na průvodčím

Při cestování na delší vzdálenost, případně chcete-li použít některý z vlaků IC nebo EC, je lepší zajistit si místenku. Čistě teoreticky byste měla mít jako rodič s malým dítětem nárok na místo v oddíle pro rodiče s dětmi. Má to ale háček. Ve starších rychlíkových vozech je hned několik kupé, ve kterých je vyhrazený prostor pro rodiče s dětmi. V mezinárodních spojích najdete jen jedno kupé. Správně by to mělo být tak, že s dítětem vstoupíte do kupé pro vás určeného a cestující by vám měli uvolnit místo. To ovšem není samozřejmé. V tomto případě by místo pro vás měl zajistit průvodčí. Můžete se ale setkat s tím, že ostatní cestující na vás budou nepříjemní, případně průvodčí vám odmítne pomoct s tím, že to není jeho povinnost.

Jak cestovat vlakem:

  • Jízdenku budete potřebovat pouze pro sebe.
  • Pokud chcete kočárek přepravovat v rámci služby Úschova během přepravy, zaplatíte 30 Kč za jeden spoj, nebo 60 Kč za celý den.
  • Kočárek podle pravidel nesmíte mít u sebe v kupé, ale záleží na domluvě s průvodčím.
  • Se složeným kočárkem obvykle nejsou problémy, ani když jej máte u sebe.
  • Jako matka s dítětem máte nárok na uvolnění místa v oddíle pro rodiče s dětmi.
18.10.2009 11:12

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist