babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Učení a zábava > Dovednosti > Jak rozvíjet dětskou inteligenci
Jak rozvíjet dětskou inteligenci
Když máme čas, můžeme si se slovy hrát a nechat je „růst“ jako strom. To znamená, že vyjdeme ze „semínka“, tedy jednoho slova, a postupně ho necháme růst, rozvíjíme ho různými spojeními, vlastnostmi, zařazujeme ho do stále širších a abstraktnějších kategorií.
Chceme-li dětem pomáhat ve vytváření bohaté a košaté koruny tohoto „stromu“, měli bychom si vybrat předmět a slovo, které ho pojmenovává, a rozvíjet pěti směry:
- vyjmenováním částí, ze kterých se předmět skládá
- vyjmenováním přívlastků, které ho charakterizují
- uvedením sloves, která vyjadřují děj související s předmětem
- uvedením příslovcí, která blíže definují zmíněná slovesa
- a na závěr nám zbude to, co je v procesu poznávání slova nejzábavnější – stanovení kategorie, do níž náleží.
Zpočátku je vhodné vybírat slova a předměty, které dítě zná a užívá. Podle věku se můžeme postupně pouštět do stále složitějších úkolů. Přestože se jedná o cílenou činnost, dítě by obohacování slovní zásoby nemělo vnímat jako protivnou povinnost. Je třeba postupovat moudře, s humorem a citem pro správnou míru.
Vyzkoušíme si tento postup na výrazu hroznové víno a pokusíme se je rozvít uvedenými pěti směry.
1. Části
Nejjednodušším způsobem, jak obohatit obsah slova, je vyjmenovat součásti předmětu, který slovo označuje. Budeme samozřejmě zacházet jen do takových podrobností, které dítě ve svém věku může pochopit.
Částmi hroznového vína, které roste v hroznech, jsou: bobule nebo kuličky, slupka, stopka, větvička, pecičky, šťáva.
Když se dostaneme až ke šťávě, můžeme podle věku nebo zájmu dítěte začít mluvit o vínu, vinicích, vinobraní, vinných sklepech nebo vinárnách.
2. Přívlastky
Vyjdeme od nejvíce zjevných rysů, jako je barva kuliček: zelená, červená tvar kuliček: kulaté, oválné, podlouhlé rozměry hroznu vína: velký, malý, obří, obrovský použití: k jídlu, k výrobě vína, na sušení chuť: sladká, trpká, lahodná, kyselá vůně šťávy: voňavá, bez vůně aromatická, silná, jemná, kořeněná vzhled hroznu: rozložitý, scvrklý, plesnivý, lepkavý…
3. Slovesa
Zaměříme se na slovesa, která je možno spojovat s výrazem hroznové víno: mýt, sklízet, jíst, ochutnat, vychutnat si, lisovat, mačkat, koupit,
trhat, sušit…
4. Příslovce
Příslovci popisujeme způsob, jakým provádíme nějakou činnost: hroznové víno důkladně myjeme, systematicky sklízíme, pomalu jíme, úplně vymačkáme, výhodně nakoupíme, pečlivě vybereme, pomalu sušíme…
5. Kategorie
Tato etapa zkoumání slov je nejtěžší a zároveň nejzábavnější. Zařazením slova do určité kategorie dodáváme své slovní zásobě řád, vytváříme hierarchii pojmů a také asociace.
Hroznové víno je především potravina. Blíže je můžeme určit jako rostlinnou potravinu a v rámci rostlinných potravin jako ovoce.
Od jiných druhů ovoce se liší tím, že je to bobulovina, stejně jako rybíz nebo borůvka. Další charakteristickou vlastností je, že z něj můžeme získávat šťávu jako z pomerančů, můžeme ho sušit jako švestky nebo meruňky, nebo ho nechat kvasit jako jablka…
Hroznové víno může také sloužit jako ozdobná rostlina, která může příjemně zastínit pergoly na zahradě nebo se pnout po zdi.
Nemusíme se snažit najít všechny možné souvislosti u každého slova, které vypustíme z úst. Na druhé straně je vhodné vždycky přidat aspoň zlomek další informace.
„Stopky zahoď do koše.“
„Ochutnej tohle hroznové víno a pověz mi, jestli není trpké.“
„Podívej se na to víno. Říká se mu královské, protože má obrovské bobule.“
Portál
Ukázka z knihy Jak odmalička rozvíjet inteligenci dětí