babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Zdraví a péče > Péče o batole > Jak předcházet žloutence typu A?
Jak předcházet žloutence typu A?
Žloutenka typu A, nazývaná nemoc špinavých rukou, způsobí čas od času onemocnění na táborech nebo v komunitách se špatným hygienickým standardem (jak tomu bylo vloni, kdy se od bezdomovců a narkomanů v podobě menší epidemie rozšířila mezi obyvatele Prahy a některých dalších měst). Jinak ale toto onemocnění nepředstavuje pro těhotné nebo kojící ženy, kojence a batolata velké nebezpečí.
Rizikovou lokalitou z pohledu nákazy žloutenkou typu A jsou také oblasti postižené záplavami. U dětí relativně často proběhne onemocnění bezpříznakově. Po prodělané nemoci si tělo vytvoří protilátky. Nemoc nepřechází do chronického stádia.
Připomeňme si několik zásadních pravidel, jak předcházet nákaze nemoci „špinavých rukou“:
Tato nemoc se přenáší tzv. fekálně orální cestou, tedy především nemytýma rukama po návštěvě toalety, nebo kontaminovanou vodou (záplavy). Přenos krevní cestou je nepravděpodobný. Hlavní zásadou je tedy dodržování osobní hygieny po použití toalety a udržování čistých rukou, zejména před jídlem a při manipulaci s potravinami.
- Pravidelně si myjte ruce.
- Totéž hlídejte u svých dětí.
- Kojené děti jsou chráněny protilátkami z mateřského mléka a jejich ochrana je zvýšena tím, že většina kojících žen věnuje hygieně zvýšenou pozornost. Pokud onemocní žloutenkou typu A matka před porodem, podává se novorozenci imunoglobulin formou injekce, protilátky, které ho ochrání.
- Nejen kojení, ale i dětská strava je povětšinou podávána v hygienicky čistém stavu nebo prostředí.
- Pokud se maminka navíc vyhne stravování na ulici nebo ve fast-foodech, nebezpečí nákazy prakticky vyloučí.
- V každém případě se vyplatí veškeré jídlo – pokud možno – řádně tepelně upravovat.
- Čerstvou zeleninu raději volte takovou, která je snadno omyvatelná.
- Špatně omyvatelnou zeleninu omezte
- Ovoce a zeleninu řádně omývejte, v případě nutnosti loupejte, zeleninu případně pořádně uvařte.
- Kojené děti nejsou nákazou ohroženy, ale matka by měla neustále dodržovat pravidlo čistých rukou ze strany maminky.
- Před krmením dítěte dětskou výživou sobě i dítěti pečlivě umyjte ruce.
- Umyjte i veškeré předměty, na které jste sahala před umytím rukou, a které by mohly při krmení přijít do styku s dětskými ústy.
- Žloutenka se sice nepřenáší přímo slinami, přesto nelze doporučit např. to, aby děti pily z jedné lahvičky. Nákaza by se mohla do těla dostat přes lahvičku, ušpiněnou od znečištěných rukou.
- Také nelze tolerovat olizování dětských dudlíků, mohly se dostat do kontaktu s virem.
- Lahvičky malých dětí je lepší vyvařovat, u trochu větších dětí postačí mýt lahvičky horkou vodou nebo napařovat.
Žloutenka a těhotné
Jako každá nemoc je i žloutenka typu A pro těhotnou ženou nepříjemnou zátěží. Žloutenka typu A ale není závažné onemocnění, zejména u dětí má spíše mírný průběh. Těhotné ženy nečekají žádné výjimečné komplikace.
Očkování v těhotenství se obecně nedoporučuje
V případě nákazy nebo obavy navštivte svého gynekologa. Ve výjimečných případech lze očkovat ve třetím trimestru těhotenství.
Hygienická pravidla by měla dodržovat celá rodina, včetně tatínka a starších sourozenců, aby nedošlo k nákaze mezi členy rodiny.
Proti žloutence typu A se očkuje dvěma dávkami v odstupu 6 – 12 měsíců. Není hrazeno ze zdravotního pojištění. V oblastech postižených záplavami v posledních letech stát na očkování dětí i dospělých částečně přispívá. Existuje také kombinovaná vakcína proti žloutence A +B (Twinrix).Podává se ve 3 dávkách, a to v intervalu 0 – 1 – 6 měsíců. Pokud rádi trávíte volný čas v přírodě, v místech kde nelze dostatečně zajistit hygienický standard, nebo rádi cestujete do exotických krajin, hzvláště mimo známé turistické destinace a hotelové resorty, je očkování žádoucí.