Jak poznat, že je moje dítě obézní?

MAMI, POMOC, JÁ TLOUSTNU! Jak mohou rodiče poznat, že jejich dítě má nějaký ten kilogram „navíc“ nebo že je obézní? Tentokrát si řekneme více o ukazatelích obezity.

Podle definice je obezita zmnožení tukové tkáně v organizmu. Měření množství tukové tkáně v těle je v běžné praxi prakticky nemožné, proto diagnózu obezity opíráme o vyhodnocení hmotnosti v poměru k výšce.

V dětském věku můžeme použít buď jednoduchý poměr hmotnosti k výšce, nebo stejně jako u dospělých index tělesné hmotnosti (Body Mass Index – BMI). Musíme si uvědomit, že v obou případech se jedná o indexy či poměry, které se mění s věkem. Nemůžeme tedy vyhodnotit jejich absolutní hodnotu, musíme je porovnat s hodnotami běžnými v celé naší dětské populaci. Lze použít příslušné věkové normy, v našem případě využíváme percentilové grafy, které jsou mimo jiné i součástí Zdravotního a očkovacího průkazu dítěte nebo je naleznete na internetu.

Jak vypočítat BMI?

Pokud znáte výšku a váhu dítěte, je to velmi jednoduché.

BMI = hmotnost v kilogramech dělená výškou2 v metrech. Můžete použít také různých kalkulátorů na internetu (např. www.vyzivadeti.cz, www.hravezijzdrave.cz, www.copat.cz apod.). V některých případech vám kalkulátor rovnou prozradí, jak na tom vaše dítě s hmotností je. Pokud jste si spočetli hodnotu BMI, vezměte si k ruce percentilové grafy pro příslušné pohlaví (určujeme-li BMI dcery, pak samozřejmě zvolíme grafy pro dívky, pozor křivky se liší!!). Na grafu je několik vlnících se čar, percentilových křivek, které jsou označeny čísly 3, 10, 25, 50, 75, 90 a 97. Tyto křivky vymezují určitá pásma. Na vodorovné ose vyhledáme věk dítěte, na svislé ose jeho vypočítaný BMI. Místo, kde se protnou kolmice vycházející z těchto dvou bodů, si označíme. Pokud se BMI dítěte pohybuje nad křivkou 97. percentilu, je jednoznačně obézní. Pokud je BMI mezi 90. a 97. percentilem, lze říci, že dítě již trpí nadváhou. BMI mezi 25. a 75. percentilem je zcela v pořádku.

Pokud měříme a vážíme dítě opakovaně, můžeme jednotlivé body v percentilové síti spojit a dostaneme křivku BMI. To má jednu velkou výhodu – máme možnost zachytit stoupající trend BMI, tedy dobu, kdy naše dítě ještě není obézní, ale jeho BMI přestupuje do vyšších percentilových pásem. Pokud bychom zvolili příklad, Toníček měl svůj BMI podle „teček“ v grafu do tří let mezi čarami 10 a 25., tj. mezi 10. a 25. percentilem, lze tedy říci, že jeho váha byla vzhledem k výšce zcela v pořádku, byl spíše štíhlejší. Od tří let se ale „tečky“ dostávají stále výše a v devíti letech jsou mezi 75. a 90. percentilem. Tonda ještě není obézní, nemá zatím ani nadváhu, vývoj BMI ale ukazuje, že je obezitou opravdu ohrožený a že je potřeba se nad jeho životním stylem zamyslet a začít ho měnit.

Pozor ale, konečné vyhodnocení BMI a jeho trendu by měl provést jednoznačně lékař! Pokud tedy sledujete BMI vašeho dítěte a máte pocit, že něco není v pořádku, obraťte se nejprve na vašeho dětského lékaře.

Sledujte náš projekt MAMI, POMOC, JÁ TLOUSTNU! – každý čtvrtek na Babywebu.

Text připravila:

MUDr. Jitka Kytnarová,

ambulance dětské endokrinologie, diabetologie a obezitologie

Klinika dětského a dorostového lékařství VFN a 1. LF UK

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist