Jak poznat ekologicky šetrné výrobky v zahraničí

K základní orientaci mezi tím, co je a co není produktem ekologicky šetrného zemědělství, je důležité znát certifikované ekoznačky. Nemusíte se bát, že byste v cizině nepořídili, některé značky možná budete znát i z tuzemských obchodů s biopotravinami.

Bio na každém rohu

Opravdu máme co dohánět. Například v Norimberku je dokonce supermarket, kde se prodávají pouze certifikované biovýrobky. Prodejní síť bioprodejen je v zahraničí mnohem rozvinutější než u nás. „Zatímco v České republice je kompletní sortiment biovýrobků k dostání hlavně ve velkých městech, v zahraničí je koupíte kdekoliv, říká členka výboru sekce bioprodejců organizace Pro- Bio liga a majitelka pražské prodejny Biotop Iva Buriánková.

Mezi země s vysokou produkcí biopotravin patří hlavně Německo, Itálie, Nizozemí nebo Švýcarsko. V Itálii nedávno zavedli biopotraviny do všech školních jídelen.

Nejznámějšími výrobci biopotravin v Holandsku jsou De Rit Organics nebo Molen Aartje. Pokud budete cestovat například do Itálie, hledejte výrobky označené etiketou s nápisem Bioitalia nebo Probios. Ve Španělsku požadujte výrobky Natur Green. Naši západní sousedé v Německu mohou vybírat například ze značek Natur Compagnie, La Selva nebo Bruno Fischer. Ve Velké Británii doporučujeme vyzkoušet výrobky firmy Marlet. Speciální řadu potravin pro kojence i starší děti pak hledejte pod švýcarskou značkou Holle.

Ekoznačky

Zahraniční ekoznačky jsou důvěryhodné, ovšem pouze v zemích jejich původu. Kromě značek, které udělují některé státy Evropské unie, se setkáváme také s mezinárodní „evropskou“ ekoznačkou. Evropské logo bude od 1. ledna 2009 povinné na obalu všech biopotravin vyrobených ve všech členských státech EU, čímž se identifikace biopotravin i pro české zákazníky zjednoduší. Logo vypadá jako květina, která má místo květu ony příznačné hvězdy v kruhu, uvnitř kterého je umístěno logo užívané pro měnu euro.

Ekoznačky se udělují i různým elektrospotřebičům, jako jsou pračky, myčky nádobí, chladničky, ale také zářivky, barvy a laky nebo textilie. Hodnotí se celý proces výroby a zpracování suroviny až po ukončení životnosti výrobku a následnou možnost recyklace.

Jedničkou na evropském trhu čistících a pracích prostředků je belgická firma Ecover.

Bio a eko kosmetika

Někteří výrobci kosmetiky, převážně angličtí producenti, často používají loga s králíčkem. Je to symbol pro ty kosmetické přípravky, které nebyly testovány na zvířatech. České zákony ukládají výrobci nebo dovozci, jehož výrobky jsou tímto logem opatřeny, povinnost dále uvést, zda nebyly testovány pouze konečné výrobky, nebo zda testy neprošly ani použité suroviny. Šampony nebo mýdla, která mají obvykle na zadní straně právě logo s králíčkem, dávají záruku, že je nikdo nelil do očí pokusným zvířatům.

Na biokosmetiku, nebo chcete-li kontrolovanou přírodní kosmetiku, se specializuje řada zavedených zahraničních i našich kosmetických firem, které zpracovávají suroviny z ekologického pěstování a kontrolovaného volného sběru.

Ekofarmy a camphilly

Zejména v alpských zemích jsou ekologické farmy samozřejmostí a jejich majitelé si prvotřídní kvalitou svých produktů a jejich nezávadností zajišťují slušný příjem i prestiž. Na rozdíl od českých poměrů je dotacemi podporována nejen samotná zemědělská produkce, ale i následné zpracování biosurovin.

Rozšířené jsou v zahraničí také takzvané camphilly, zařízení, v nichž bydlí handicapovaní lidé, kteří se za pomoci svých asistentů starají o hospodářství. Jediné zařízení tohoto druhu u nás je nedaleko Litoměřic v Českých Kopistech. Tam je zatím k dostání hlavně biozelenina.

 

18.2.2009 12:03 | autor: Kateřina Bártová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist