babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Miminko > Péče o miminko > Plavání s miminkem > Jak poznáme dobrý klub pro plavání s miminky
Jak poznáme dobrý klub pro plavání s miminky
Je to jednoduché. Všechno záleží na lidech. Všímejte si, jak s vámi personál jedná při zápisu, ale také vám hodně napoví, jakým způsobem jsou lekce vedeny a zda vám a hlavně vašemu dítěti vyhovují.
Jakých přístupů se vyvarovat?
Především je to výuka drilem. Poznáte ho tak, že se na děti kladou přehnané nároky. Již v půldruhém roce děti nacvičují prsové paže, kraulové nohy a vše je zaměřeno na výkon. Takový způsob výuky může vyhovovat ambiciózním rodičům, protože si myslí, že jejich dítě bude brzy výborně plavat. Jediné, čeho se tak docílí, je návyk špatných pohybových stereotypů, které se později budou muset pracně odbourávat.
Další metoda je tzv. delfínkování. Zde bych byla velice opatrná. Je to metoda, která se k nám dostala z Ruska. Je to řízené a zátěžové potápění. Podle odborníků může jít až o trénink v hypoxii, a to i u kojenců. S touto metodou zásadně nesouhlasím a musím vás před ní varovat.
Jaký postup lze doporučit?
Určitě je to prožitkový postup výuky s plaveckou návazností. Při této metodě děti i rodiče ve vodě prožívají příjemné zážitky, mají z pobytu ve vodě radost. Děti se prostřednictvím hry, písniček a básniček seznamují s fyzikálními zákonitostmi vody a učí se základní plavecké dovednosti. Tato metoda podporuje přirozený pohyb dítěte ve vodě, jako je šlapání vody, hrabání. Na tyto dovednosti, získané hrou navazuje nácvik plavecké lokomoce.
Pomůže tento nácvik i při pádu dítěte do vody?
Ano, pokud se nacvičuje sebezáchrana po pádu do vody. Některé kluby již tyto prvky sebezáchrany do svých metodických postupů zařazují. Se základními prvky, jako je nácvik zachycení okraje bazénu, se dá začít velice brzy, a to již okolo 16 měsíce. V současné době, kdy roste počet rodin s bazénem, je tento nácvik velice důležitý.
Jak je to s používáním nadlehčovacích pomůcek?
Mnoho rodičů starších dětí často tlačí na instruktorku, aby děti plavaly bez nadlehčovacích pomůcek. Ale jejich používání je velice dobré. Děti ještě plavou velice pomalu a tak mají problém s udržením správné splývavé polohy. Když nemají správné nadlehčení, soustřeďují se neustále na vyrovnávání polohy místo na zadaný úkol a nevnímají pokyny instruktora.
Jaké nadlehčovací pomůcky je dobré používat?
Musíme zvážit, k čemu nadlehčovací pomůcka má sloužit. Zda pouze k zabezpečení dítěte při pobytu u vody anebo k nácviku plavecké lokomoce. Mají-li nadlehčovací pomůcky sloužit k nácviku plavecké lokomoce, musí být nadlehčovací pás upevněn do oblasti beder. Nacvičujeme-li pouze práci dolních končetin, přidáme do ruky ještě plovací destičku přiměřené velikosti. Chcete-li zajistit bezpečí dítěte u vody, doporučuji nadlehčovací rukávky. Rukávky mají mít dvoje jištění. I když prasknou, udrží dítě u hladiny. Jako nevhodné vidím plovací kruhy v jakékoliv variantě.
Jana Hochová