Jak ošetřit drobná poranění

Boule na hlavě, odřené kolínko, modřiny… Takováhle „bebíčka“ k aktivitám malého všetečky prostě patří. Jak je ošetřit, aby vaše děťátko co nejméně trápily?

Boule na hlavě

Malé děti by měly nosit helmu, povzdychnete si možná. To, že se jejich hlavička potká s něčím tvrdším a naskočí boule, je totiž dost časté. Jakmile se vaše děťátko uhodí do hlavy, co nejdříve mu na bouli přiložte studený obklad – otok dál neporoste.

Skřípnuté prsty

A na ručičkách by děti měly mít zase chrániče… Takové skřípnutí prstíků je pěkně nepříjemné. Aby to tolik nebolelo a předešlo se napuchnutí prstů, je dobré ošetřit je pomocí chladivého obkladu, třeba kostek ledu zabalených do utěrky.

Tříska v prstu

Ideální je taková, která je vidět – stačí ji vytáhnout sterilizovanou pinzetou. Na ty hlubší vezměte sterilizovanou jehlu a kůži kolem třísky jemně roztrhněte. Jakmile je tříska vidět, vytáhněte ji pinzetou. Místo omyjte vodou a mýdlem a raději ještě vydezinfikujte.

Modřiny

Tak ty jsou také téměř na denním pořádku… Většinou o nich malý neposeda ani neví, že se přihodily. V případě, že by ho však bolely, pomůže studený obklad. Přiložte ho na modřinu na čtvrt hodinky a za chvíli zase zopakujte.

Odřené kolínko

Jakmile dítě „chytne zajíce“ na asfaltu, určitě z toho bude odřené koleno. Pokud máte tu možnost, je nejlepší odřeninu co nejdříve opláchnout pod tekoucí vodou, případně jemně otřít její okolí kouskem vaty nebo jemným bavlněným tamponem na odlíčení, který namočíte do teplé vody. Na každé otření použijte vždy nový kousek vaty. Ránu pak malému hrdinovi přelepujte každý den náplastí – nejlépe s obrázky – do doby, než se zahojí.

Škrábnutí a říznutí

Povrchová zranění stačí dát na chvíli pod studenou vodu a umýt mýdlem, ránu ještě ošetřit dezinfekcí a zalepit náplastí. Na ranky na rukou použijte raději voděodolnou náplast.

Bodnutí a kousnutí hmyzem

Když děťátko dostane včelí žihadlo, a to zůstane v ráně, je třeba ho nejdříve vyndat pinzetou nebo sterilní jehlou. Místo kolem bodnutí zklidňujte ledovým obkladem či kouskem vaty namočeným do lihu.

Klíště

Tyhle krvelačné potvůrky se vyskytují nejvíc v trávě, takže je dobré po každé hře venku dítě prohlédnout. Objevíte-li přisáté klíště, kápněte na ně dezinfekci, uchopte ho pinzetou co nejblíže kůži a viklavými pohyby ze strany na stranu ho odstraňte. Místo přisátí ještě ošetřete dezinfekcí.

Puchýře

Puchýř nepotřebuje žádné ošetření, jen ho do botiček přelepte náplastí, aby se dál nedřel a nebolelo to. Puchýř nepropichujte, za pár dní se zahojí a odloupne. Když praskne sám, nechte ho co nejvíc volně „na vzduchu“.

V případě, že se vám i po domácím ošetření něco nezdá, například hlavička s boulí děťátko bolí, nebo okolí ranky zčervená a oteče, je třeba zajít s dítětem k lékaři.

Co mít doma v lékárničce na ošetření drobných poranění: náplasti, sterilní gázové čtverce, pinzetu, vatu, dezinfekční prostředky (Jodisol, Septonex Plus)

 

27.2.2009 11:38 | autor: Monika Langrová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist