Jak na opruzeniny

Která z maminek by to neznala? Snaží se o pokožku svého miminka pečovat co nejlépe, a přitom k tomu stejně dojde. Najednou se objeví větší či menší zarudnutí, pokožka (zvlášť na kritických místech, mezi faldíky na zadečku, mezi nožkami, pod kolínky) je zvlhlá, bolestivá. Miminko je neklidné a maminka zoufalá. Co s tím?

Ať používáte jednorázové nebo látkové plenky, přebalovat miminko byste měla poměrně často, protože (zvlášť v teplém letním počasí) může dojít k zapaření zadečku a nožek.

Jemná kojenecká pokožka by neměla být dlouho ve vlhku a v kontaktu s močí či se stolicí.

Pokaždé, když děťátko přebalujete, nechte ho chvilku rozbalené, aby se pokožka provětrala. Děti volnost tak milují! Stačí pod miminko položit nepropustnou podložku a může se protáhnout, zakopat si nožkama, starší se otočí na bříško a pokožka bude dýchat.

Důkladně vytřete ze všech záhybů a faldíků nečistoty, genitál myjte (zvlášť u holčiček) odpředu dozadu, aby se do pochvy nezanesla infekce. U chlapečků pozor na genitál a všechny kožní záhyby. Nezapomeňte na kůži pod šourkem a pod penisem, kde je velice citlivá pokožka a dochází zde často k opruzeninám.

Skvělým pomocníkem jsou vlhké ubrousky, kterými snadno a přitom důkladně omyjete děťátku zadeček i jeho okolí.
Pokožku důkladně po omytí osušte, aby nezůstala vlhká.

Zadeček můžete ošetřit krémem proti opruzeninám a opět uvěznit do plenky.

Když kůže zarudne

Když se přes veškerou snahu opruzeniny objeví, je dobré konzultovat péči s pediatrem. Zvlášť, když nezabírají osvědčené mastičky. Někdy totiž nemusí jít o pouhé opruzeniny, ale o plíseň. Většinu plísní u kojenců způsobuje plíseň Candida, takže se obecně infekce nazývají kandidózy. Candida má ráda vlhko, teplo, oslabenou imunitu či narušený povrch.

Když je pokožka infikovaná v místech, která se zapařují, tedy u genitálu, mezi faldíky a v tříslech, vznikají zde rudá místa s bílými puchýřky či pupínky, které praskají a vytvářejí se další a další.
Plíseň se může šířit až na podbřišek a tělíčko, u chlapečků může zasáhnout i penis a předkožku.

Pokud se vám nebude pokožka vašeho potomka zdát v pořádku, nestyďte se navštívit lékaře. Předepíše antimykotické masti a krémy, někdy doporučí vyšetření ze stěru. Někdy stačí genciánová violeť.

Pláč i nechuť k jídlu

Připravte se na to, že dalším průvodním znakem „nepohody“ miminka může být dočasné nechutenství nebo alespoň zhoršený příjem potravy, neklid a plačtivost.
Obrňte se trpělivostí, kožní obtíže dokážou pořádně pozlobit, ale stav se upraví a dítě vše dožene.

 

18.3.2009 11:31 | autor: Regina Rothová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist