babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Vývoj > Psychomotorický vývoj dítěte > Jak můžeme ochránit dítě?
Jak můžeme ochránit dítě?
Kromě technické ochrany, jako jsou dětské chůvičky a monitory dechu, chtějí mnozí rodiče dopřát svému dítěti také „duševní ochranu“, ať už v podobě talismanu, amuletu, či lapače snů nad postýlkou nebo ochranných symbolů nad vchodem do dětského pokoje. Je to nutné?
„Dítě takové ochranné prostředky vůbec nepotřebuje,“ domnívá se kartářka Ivana Vondráková. Miminko do tří let je podle ní chráněno svou vlastní aurou.
„Dnes také už víme, že problémy tak malých dětí nejsou problémy jich samotných. Jsou to problémy jejich maminky, které se na ně přenášejí. Pro děti je ale tou největší ochranou právě maminčina náruč,“ dodává.
Neklid dítěte
Maminky novorozenců se často diví, že je jejich děťátko neklidné a plačtivé. Mnohdy jsou nešťastné, že se dítě často budí. „I když se děťátko již narodilo, je s maminkou pořád spojené psychickou pupeční šňůrou. Má-li maminka starosti a stres, vše se odráží na dítěti. Proto by neměla hledat pomoc v talismanech a amuletech, ale měla by se ptát sama sebe, co je původcem jejích strachů a stresu,“ vysvětluje Ivana Vondráková.
Amulety pro nejmenší?
Strachy rodičů před zlými duchy tedy nejsou opodstatněné. Jsou to strachy rodičů, a proto by na nich měli pracovat oni. „Děti talismany a amulety vůbec nepotřebují – ani k ochraně ani ke splnění jakéhokoliv přání, neboť se samy nemohou ani rozhodnout a ani posoudit, jaký amulet či talisman by byl pro ně vhodný nebo který by chtěli,“ vysvětluje Milena Živora, která se výrobou talismanů zabývá.
„To je velice důležité, protože nevěří-li nositel v jeho sílu, talisman ji ztrácí. Takto malým dětem absolutně postačí jejich medvídci nebo panenky a podobné věci. Kromě nebezpečí, že dítě amulet či talisman spolkne, poškrábe se jím či si nějak jinak ublíží, je tu i výchovná stránka problému. Nepodsouvala bych dětem, že se mohou spolehnout na amulet nebo talisman – měly by se učit samostatně rozhodovat a spoléhat se na své vlastní síly a vůli,“ dodává Milena Živora.
Dětský pokoj a jeho energie
„Děti vnímají daleko citlivěji než dospělí. Po třetím roce života děti velmi dobře vnímají například geopatogenní zóny, tedy místa, ze kterých mohou negativní energie vycházet,“ tvrdí Ivana Vondráková.
Někteří rodiče proto nechávají dětské pokoje (či celý byt) přeměřit a zjistit, kde tyto zóny jsou. „Škodlivé záření jde různě minimalizovat. Do pokojíčku můžete umístit například solné lampy – ionizují a čistí vzduch.“
Talismany dnes
Myslíte, že talismany a amulety se dnes již vůbec nepoužívají? Vzpomeňte si, kolik vašich známých má „šťastnou minci“, nějaký předmět pro štěstí na klíčích či nad postelí „lapač snů“. Nedávný izraelský výzkum prokázal, že se amulety používají i dnes více, než by se mohlo zdát.
Několika rodičům dětí, které byly umístěny po dobu delší než dva měsíce v nemocnici na dětském oddělení, dali lékaři vyplnit dotazník, ve kterém kromě sociodemografických dat odpovídali také na otázky spojené s přírodními léčivy, amulety či jinými „metodami“ léčby. Ukázalo se, že 30 % rodičů používá při léčbě dětí talismany či amulety. Průzkumu se také zúčastnili zaměstnanci kliniky. Z 19 zaměstnanců dětského oddělení 14 shodně prohlásilo, že amulety a talismany pomáhají rodičům dětí daleko lépe zvládat úzkost. Síla víry je tedy i dnes nepřekonatelná.
Čtyřlístek a zvonečky
Podoby talismanů a amuletů se v průběhu staletí velmi různily. Každý kmen, později národ, vyznával jiná božstva a proto se jejich amulety a talismany lišily. Často se objevovaly náboženské ochranné předměty, jako křesťanský kříž, egyptské Horovo oko či soška Buddhy.
Egypťané měli na odehnání zlých sil dokonce několik talismanů. Často se v nich dal najít znak „ankh“, který symbolizoval nekonečný život. Populární byla také soška skarabea. Skandinávci a Anglosasové zase věřili v sílu run, které je ochraňovaly před zlými duchy a silami.
Keltové věřili čtyřlístku, který měl přinášet štěstí a vše dobré. Podle východních tradic přinášejí sošky slonů štěstí a peníze.
Dnes velmi populární zvonečky pocházejí z Tyrol, kde se věřilo, že zvuk zvonku odhání zlé duchy. Proto je lidé zavěšovali na dveře či blízko oken, aby při otevření zlí duchové nevnikli do obydlí.
Amulet by měl být přírodní produkt, kdežto talisman je ručně vyrobený. Někdy se zjednodušeně říká, že amulet ochraňuje a talisman přináší štěstí a ochranu svému nositeli.