babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Chci dítě > Zdravá a fit > Alergie > Jak léčit alergickou rýmu u dětí?
Jak léčit alergickou rýmu u dětí?
Máte podezření, že za věčně ucpaným nosem vašeho dítka může být alergie? Neotálejte a navštivte alergologa. Neléčená alergie se dokáže „rozjet“ až v průduškové astma.
Jestliže se u vašeho dítěte objeví alergická rýma, je velmi vysoká pravděpodobnost, že se s ní bude potýkat celý život. Její příznaky se však při dobře voleném postupu mohou velice zmírnit.
První známky alergie
Projevy nemoci jsou obvykle stejné nezávisle na věku. Nápadné bývají změny v obličeji, jako jsou tmavé kruhy pod očima.
Děti také častěji kvůli nosní neprůchodnosti dýchají otevřenými ústy a tím se jejich zdravotní stav dále zhoršuje (při dýchání ústy nejsou zachyceny cizorodé látky a navíc se vzduch nestihne před vstupem do plic dostatečně ohřát).
Průduškové astma často způsobují alergeny domácího a vnitřního prostředí, které vyvolávají celoroční rýmu.
Projevy alergické rýmy u dětí
U dětí bývá alergická rýma často zaměňována za projevy virózy. Proto je potřeba při déle trvající rýmě konzultovat stav s lékařem. U následujících projevů zpozorněte.
- pocit ucpaného nosu („nosní obstrukce“)
- vodnatá rýma
- svědění očí, slzení, tmavé kruhy pod očima
- kýchání
- vyrážka, otoky
- zhoršení kvality života, únava, zhoršení školního prospěchu, nezájem, projevuje se druhotný vliv léků
Těžší případy alergické rýmy
- bolestí hlavy, svalů a kloubů
- zvýšenou teplotou
- chrápáním
U školáků se mohou nepříjemné příznaky nemoci odrazit i ve zhoršeném školním prospěchu, protože dítě má horší docházku do školy a je celkově oslabeno.
POZOR! Na alergeny reagují dokonce i zatím nenarozené děti. Alergické protilátky se u nich v případě kontaktu s alergenem tvoří již od 18. týdne nitroděložního vývoje! |
Atopický pochod
U dětí alergiků můžeme pozorovat něco, čemu lékaři říkají „atopický pochod“. Tedy alergie stěhující se z místa na místo po těle postiženého.
Čtěte dále
Typicky se u dětí postupně projevuje:
Věk 2 – 3 měsíce: atopický ekzém, nesnášenlivost na bílkovinu kravského mléka.
Batole 18 měsíců: průduškové astma.
Předškolák: alergická rýma.
Prevence v těhotenství a u malých dětí
- Vyhýbat se kouření, aktivnímu i pasivnímu, nenosit zakouřené oblečení, po přítomnosti v zakouřeném prostoru si umýt vlasy, vysprchovat se.
- Udržovat čisté lůžko, které se jinak snadno stane zdrojem roztočů: používat matracový chránič a prát ho 1x týdně při teplotě minimálně 60 °C.
- Používat peřiny z dutého vlákna a pratelné textilní hračky, plyšáky je možno také vymrazit (roztoči nepřežijí teplotu pod 5 a nad 60 stupňů).
Léčba
- Léčba se liší podle závažnosti onemocnění. Při léčbě lehčího stupně alergické rýmy se používají místně protialergické přípravky – antihistaminika (oční kapky, nosní sprej) nebo antihistaminika II. generace ve formě tablet a sirupu.
- U dětí s těžší alergickou rýmou se antihistaminika užívají společně s nosními hormonálními přípravky. V některých případech se u dětí starších 5 let používá specifická imunoterapie, která má navodit toleranci vůči alergenu a snížit riziko vzniku astmatu. U dětí do 15 let se dává před podkožními injekcemi přednost podávání kapek nalačno pod jazyk.
- Alergologa navštěvujte pravidelně. Pouze odborník může provést všechna potřebná vyšetření a kdykoliv přizpůsobit léčbu pacienta jeho aktuálním potřebám.
První návštěva alergologa
Určitě se co nejdříve objednejte k alergologovi. Nicméně počítejte s delšími objednacími lhůtami a také s tím, že testy na alergeny se nedělají uprostřed pylové sezóny, ale spíše na podzim nebo v zimě. Vaše dítě ale trpí teď?
Bez pomoci nezůstanete. Navštivte vašeho dětského lékaře a o vašem podezření s ním promluvte. Poskytne vám okamžitou pomoc formou léků a kapiček. Zároveň vám také napíše doporučení na alergologii, které budete potřebovat.