Jak to funguje ve školkách jinde ve světě

Horké téma nedostatku volných míst ve státních školkách se u nás přetřásá již několik let. Problém s nedostupnou popřípadě pouze placenou péčí o předškolní děti ale řeší rodiče na celém světě. Při srovnání nutno podotknout, že Česká republika na tom ještě není tak špatně. Ostatně – posuďte sami.

Kanada: do školek 800 milionů za 10 let

Vzdělání je pro obyvatele Kanady velmi důležité. V přepočtu na osobu investuje do vzdělání mnohem více než ostatní rozvinuté země světa. Je s podivem, že do nedávné doby úplně chyběl systém podpory a dotované péče o předškolní děti. Všechna zařízení byla soukromá a rodiče si je museli hradit sami.

V roce 2003 byl schválen program na podporu městy zřizovaných předškolních zařízení, tak aby péče a vzdělání bylo dostupnější i pro děti mladší šest let. Během pěti let tak bylo ze státního rozpočtu uvolněno až 800 milionů kanadských dolarů na zřízení a podporu mateřských školek v jednotlivých městech po celé zemi.

Austrálie: placená a podporovaná

V Austrálii jsou sice předškolní zařízení placená, ale poměrně štědře dotované státem, který přispívá hlavně nízko příjmovým skupinám. Do předškolního vzdělávání se počítá tříletá docházka od 4 let věku dítěte, přičemž první dva roky nejsou povinné ani dotované státem. Rodiče však mohou využít příspěvků ze státního programu Child Care Benefit. V případě rodin s velmi nízkým příjmem, mohou tyto příspěvky pokrýt dokonce celé náklady na předškolní docházku. Obecně platí, že až 90% dětí nějaké předškolní zařízení navštěvuje.

Čína: žádná sranda

V Číně chodí děti do školky podobně jako u nás, tedy od tří let do pěti. Jsou rozděleny do tří vzdělávacích programů podle věku: „juniors“ (3 roky), „middle“ (4 roky) a „seniors“ (5 let). Platí zde také relativně přísná pravidla pro kvalifikaci a vzdělání předškolních učitelů a vychovatelů.

Rodiče mají hned několik možností, jakou školku zvolit. Některé jsou zřizované státem, jiné jsou soukromé, ale s licencí od státu. Mimo to tam existují i tzv. programy sousedské výpomoci nebo předškolní zařízení přidružené k podnikům a firmám, kde rodiče pracují.

Stejně jako v celé čínské kultuře (se socialistickými ideály a Konfuciánskou tradicí), už i ve školkách se spíše než na individuální přístup klade důraz na skupinu jako celek, bezvýhradnou poslušnost a přílišné nevybočování z řady.

Francie: zadarmo pro všechny

Veřejné vzdělání je ve Francii zdarma a proto více než 80% francouzských dětí navštěvuje státní školy. Zbývajících 20% dochází do soukromých katolických škol. Předškolní výchova je dostupná pro děti od 3 do 6 let a vzhledem k tomu, že je také zdarma, využívá jí až 100% všech rodin.

V předškolních zařízeních se děti učí hrou a připravují se na pozdější školní docházku. Dbá se na rozvoj kreativity, sebevědomí a myšlení každého dítěte a jeho osobnosti bez zbytečného tlaku a omezování. Tedy pravý opak školního systému v Číně …

Německo: kovářova kobyla

Mateřské školky jsou německým „vynálezem“ a v mnoha zemích světa je také stále nazývají německým slovem – kindergarten. Je proto trochu ironií osudu, že právě v Německu nepatří předškolní výchova do školského systému podporovaného státní pokladnou. Přesto až 85% německých dětí ve věku 3 až 6 let navštěvuje dobrovolné a církví podporované školky.

Itálie: školka ideál

Itálie patří ke špičce, co se týče servisu o předškolní děti. Takzvaná „scuola materne“ je desetiměsíční osmihodinový program plně hrazený státem, do kterého mohou být zařazeny děti od tří do šesti let. Vychází z francouzské „Maternelle“ filozofie. Učí děti rozvíjet jejich vlastní schopnosti a znalosti adekvátní věku, posiluje dětskou pozornost, ale také začlenění do společnosti a spolupráci s ostatními.

Japonsko: přísnost pro všechny

Japonský systém předškolní péče je relativně rozsáhlý a rodiče mají mnoho možností, kam děti umístit. Až 90% japonských dětí proto nějakou „školku“ minimálně 2 roky navštěvuje. Státní zařízení jsou dotovaná státem a rodiče přispívají na školné jen nepatrnou částkou. Přesto až 80% Japonců volí pro své děti soukromé školky a pečovatelská centra, z nichž mnohé náleží k různým náboženským organizacím. Všechna zařízení však spadají pod státní dohled, který jim diktuje poměrně přísná pravidla, co se týče velikosti, vybavení i kvalifikací pro učitele.

Velká Británie: do školy od 4 let

V Anglii najdete hned několik typů vzdělávacích zařízení pro malé děti. Mateřské školy a dětské třídy poskytují v průběhu běžného školního roku bezplatně péči pro tři až čtyřleté děti (ale jen na pár hodin denně). Ve Velké Británii je povinná školní docházka již od 4 let, kdy děti nastupují do tzv. „Reception class“ neboli nultého ročníku. Tam si stále ještě hrají, ale zároveň se již učí poznávat písmenka i číslice.


Zdroj: Babyzone.com

 

23.4.2013 12:56 | autor: Pavla Maříková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist